В Українському союзі промисловців і підприємців вважають, що економіка воєнного стану має працювати більш потужно, ніж до війни, щоб компенсувати втрати, а також простої на тимчасово окупованих територіях.
Дефіцит бюджету щомісяця складає більше 5 млрд. доларів, і для покриття цієї різниці потрібні стабільні податкові надходження. До слова, вони є: у січні – липні поточного року фіскальні збори склали 625,4 млрд грн. Це на 102,5 млрд грн або на 19% більше, ніж у січні-липні 2021 року.
Поки бізнес тримається на відчутті патріотичного обов’язку і сумлінно сплачує податки. Проте це не означає відсутності проблем. Згідно із опитуванням Mastercard, 39% підприємств призупинили роботу, половина працюючого бізнесу очікує на відновлення обсягів тільки за 1-3 роки. За час війни Україна отримала 12,7 млрд дол. іноземних кредитів та грантів. Зовнішня допомога становить 50% всього фінансування бюджету.
І навіть цього явно недостатньо, – зазначає президент УСПП Анатолій Кінах. - Попереду складний період проходження опалювального сезону (із проблемними питаннями фактичного дефолту НАК «Нафтогаз») та без чітких розрахунків потреб населення і промисловості. Уряд ставить за мету наявність довоєнного мінімуму в 19 млрд. кубометрів в сховищах, наразі наявні трохи більше 11 млрд. Тарифи для населення тримають на минулорічному рівні, що відбудеться із промисловими споживачами – невідомо. Очікується, що ВВП України за підсумками року впаде на 35%, а інфляція сягне 30%. Бізнес має працювати, давати робочі місця і для цього необхідний план дій для промисловості і підприємництва на національному рівні, - підкреслив він.
Економічному блоку уряду, депутатам та діловим колам треба вийти на системний діалог по забезпеченості виробників енергоресурсами, їх вартості, впливу на обсяги виробництва і ціни. Також УСПП виступає за перегляд низки інших тарифів – зокрема на вантажоперевезення Укрзалізницею. Підвищення останніх відразу на 70% вже негативно позначається на експортоорієнтованих галузях, - зазначили в УСПП.
Український союз промисловців і підприємців