20220914 111151

14 вересня в Будинку спілок відбувся 4-й пленум професійна спілка працівників вугільної промисловості України, який розглянув питання про виклики часу та нагальні завдання Профспілки, її виборних органів, територіальних і первинних організацій щодо забезпечення трудових і соціально-економічних прав працівників в умовах військового стану.

 

У пленумі взяли участь Міністр енергетики України Герман Галущенко, заступник голови ФПУ Олександр Шубін, керівництво профільних державних органів влади і управління, організацій роботодавців, ДЕТЕК.

20220914 114746

Мова йшла про організацію роботи трудових колективів вугільної галузі в умовах військового стану. Голова Профспілки Андрій Зимін та виступаючі підняли питання сучасного стану і проблем діяльності вугільних підприємств державного та приватного секторів економіки, планування і вже виконаних заходів щодо створення умов для сталої діяльності вугледобувних підприємств, збереження робочих місць та трудових колективів і забезпечення основних соціально-трудових прав працівників в особливий період.

Учасники Пленуму ЦК Профспілки відзначили, що з початком бойових дій у більшості вугільних регіонів, втрат зазнали не тільки виробництво і економіка підприємств, трудові ресурси, логістика тощо, але й виникла необхідність змін та коректування започаткованих в довоєнний період планів та довгострокової стратегії, пов’язаної з трансформацією вугільних регіонів та реструктуризацією вугледобувних підприємств, які під час воєнного стану в основному стали нереальними.

20220914 111138

Виникла необхідність зміни вектору виробничо-фінансової діяльності та виконання нових завдань щодо термінового збільшення обсягів видобутку енергетичного вугілля  для  забезпечення енергетичної безпеки та незалежності України, в тому числі за рахунок накопичення власних запасів вугілля без імпортозаміщення.

Із 33 державних шахт, в районах бойових дій, оточенні (блокуванні), або в тимчасовій окупації знаходяться більше половини – 21 шахта,  які входять до складу 8 державних підприємств, з якими як юридичними особами продовжуються трудові відносини більше ніж з 23 тис. працівників. На чотирьох державних підприємствах призупинені трудові договори з переважною кількістю працівників відповідно до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». При цьому виплата заборгованості із заробітної плати за довоєнні періоди залишилася невиплаченою до цього часу, рівно так, як і працівникам інших державних підприємств, які наразі продовжують видобувати вугілля в період воєнного стану, в тому числі умовах бойових дій.

20220914 113508

Станом на 12 вересня поточного року загальна сума заборгованості працівникам всіх державних підприємств складає з урахуванням єдиного внеску 1224,0 млн. грн., з них за довоєнний період – 525,5 млн. грн. - це заборгованість за період з 2015-2021 роки та 2 місяця 2022 року, з яких майже 258,6 млн. грн. це чиста зарплата працівників підприємств Донецької та Луганської областей, які наразі знаходяться в зоні бойових дій або тимчасові окупації. Друга частина 698,5 млн. грн. - це борги з оплати праці в період воєнного стану, починаючи з березня місяця по серпень поточного року включно, які наразі також незабезпечені джерелами для виплати як за рахунок власних активів, так і  коштами за бюджетними програмами.

Разом з цим, незважаючи на складні умови та кадровий дефіцит, в тому числі і з причин мобілізації до лав ЗСУ та добровольців за контрактом і не вирішення проблеми бронювання за окремими професіями вугільної галузі, з початку року видобуток вугілля склав понад 18,2 млн. тонн, в тому числі підприємствами приватного сектору 16,6 млн. тонн, державного – 1,6 млн. тонн. В цілому в Україні завдання по видобутку вугілля  з початку року виконано станом на 12 вересня на 97,0%. Водночас, за певних умов цей показник міг би бути в рази більшим за рахунок розвитку потенціалу державних підприємств.

20220914 111301

Слід також зазначити, що промислова безпека та охорона праці шахтарів перебувають у незадовільному стані та характеризуються високим рівнем виробничого травматизму. У 2021 році у вугільній галузі травмовано 561 особа, у тому числі смертельно 19 осіб. За оперативними даними за 8 місяців  2022 року у вугільній галузі України сталося 262 нещасних випадки, у тому числі смертельних 8. В умовах воєнного стану при виконанні трудових обов’язків через активні бойові дії постраждали 94 працівника, 50 з яких загинули на підприємствах.

Наразі гостро стоїть проблема продовження на період дії  воєнного стану строків проведення атестації робочих місць за умовами праці на підприємствах, які знаходяться у зоні бойових дій, оточенні чи блокуванні, але продовжують  виробничу діяльність. Наслідком не прийняття такого урядового рішення будуть порушені права працівників на зарахування певного періоду страхового стажу при призначенні пенсії на пільгових умовах.

20220914 113056

Учасники пленуму наполегливо висловились і просять органи влади взяти до уваги, що в країні, коли не чекаючи завершення війни, вже починаються процеси відбудови економіки, саме на часі перейти до відновлення державного сектору вугільної галузі, що необхідно не тільки для забезпечення енергетичної безпеки і незалежності України, але й для збереження та створення нових робочих місць і формування національного кадрового потенціалу, без якого відновлення економіки не здійсниться.

Для цього повинні бути розглянуті чіткі проекти і інвестиційні програми  і визначені реальні джерела інвестування в них, в тому числі міжнародні тощо.

Рівень середньої заробітної плати штатних працівників вугільної промисловості за даними Державної служби статистики України з початку року складає 18788,0 грн., в тому числі по приватним підприємствам 23121,6 грн., відповідно по державним вугледобувним підприємствам – 16552,0 грн. І це при тому, що відповідно до чинної Галузевої угоди співвідношення між середньою зарплатою у вугільній галузі та середньою зарплатою у промисловості України повинно бути 1,9 рази, а фактично зарплата менша цього рівня на 36,0%, в тому числі по приватним підприємствам – на 22,0%., по державним підприємствам – на 44,0%.

20220914 113340

Низький рівень заробітної плати та несвоєчасна її виплата в умовах росту інфляції та підвищення цін, в тому числі на продукти харчування, а також не зарахування страхового стажу для своєчасного одержання права на пенсію через борги роботодавців по єдиному внеску, ставлять працівників державних підприємств перед вибором звільнення та пошуку іншого трудового шляху задля життєзабезпечення себе та своїх родин.

У зв’язку з цим учасники Пленуму ЦК Профспілки в черговий раз зазначили, що важливим питанням залишається обов’язковість наявності у складі вищого органу управління посади профільного заступника Міністра енергетики України по вугільній галузі. Доручили Голові Профспілки звернутися від імені Пленуму ЦК Профспілки д Голів депутатських фракцій Верховної Ради України з проханням ініціювання прискорення розгляду законопроекту №6530-1 від 20.01.2022р. щодо відновлення пільгового оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання вугілля або вугільної продукції на митній території України.

А також до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля щодо:

- підтримки під час розгляду в Уряді проекту Державного бюджету України на 2023 рік пропозицій та обґрунтувань Міненерго щодо обсягів фінансування видатків на вугільну галузь, визначених в наданих розрахунках;

- надання доручення стосовно проведення наради під головуванням Першого-віце-прем’єр міністра України – міністра економіки України Юлії Свириденко спільно з Міненерго, Міністерством фінансів, Міністерством соціальної політики за участі Фонду державного майна України, ТОВ «ДТЕК» і ТОВ «Метінвест Холдинг», власників збагачувальних фабрик (ЦЗФ) та представників Профспілки і Всеукраїнського об’єднання організацій роботодавців «Федерація роботодавців паливно-енергетичного комплексу України», з метою визначення пріоритетних напрямків щодо  взаємоузгоджених практичних дій та партнерства з усунення наявних проблем, що перешкоджають стабілізації виробничо-економічного стану у вугільній галузі України;

- надання доручення з опрацювання Міністерством соціальної політики України за участі Мінфіну, Пенсійного фонду України, ДПС та Фонду соціального страхування, Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, спільного представницького органу сторони роботодавців та спільного представницького органу об’єднань профспілок пропозиції стосовно внесення змін  щодо справедливого порядку обчислення страхового стажу та заробітку для призначення (перерахунку) пенсій та інших страхових виплат за наявності заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, в тому числі з урахуванням особливостей в період воєнного часу.

 До Генерального директора ТОВ «ДТЕК ЕНЕРГО» Ільдара Салєєва з пропозицією щодо термінового проведення зустрічі з представниками Профспілки для обговорення поточної ситуації та шляхів вирішення проблемних соціально-трудових питань вугледобувних підприємств компанії.

Висунули вимоги до Міністерства енергетики України:

Ініціювати наближення бюджетних асигнувань, передбачених на четвертий квартал 2022 року, необхідних саме на початку зимового опалювального сезону для реалізації невідкладних програм щодо стабілізації виробництва для виконання завдань по накопиченню  вугілля на складах ТЕС в зимовий період, а також забезпечення  виплати заробітної плати працівникам вугледобувних підприємств.

Визначити та довести до підвідомчих підприємств джерела та порядок використання коштів для здійснення оплати працівникам:

- за вимушений простій на вугледобувних підприємствах, які припиняли діяльність в період воєнного стану через бойові дії;

- оплати праці працівникам підприємств, які працюють або працювали тільки в режимі забезпечення життєдіяльності підприємства у зв’язку з вимушеним припиненням робіт з видобутку вугілля через пошкодження та активні бойові дії, і не мають власних активів, в тому числі через заборгованість за відвантажене вугілля;

- для погашення простроченої заборгованості із заробітної плати працівникам підприємств, які знаходяться та тимчасово окупованій території.

20220914 111227

Ініціювати перед Урядом, на період дії  воєнного стану, прийняття рішення стосовно продовження строків проведення атестації  робочих місць за умовами праці на вугільних підприємствах, які знаходяться у зоні бойових дій, оточенні чи блокуванні, але продовжують  виробничу діяльність.

Визначити дату проведення наради з керівниками сторін- підписантів Галузевої угоди з метою  підвищення заробітної плати працівникам підприємств, що знаходяться у сфері дії Галузевої угоди, шляхом підвищення розміру мінімальної галузевої тарифної ставки першого розряду (окладу).

Напрацювати та надати на розгляд Уряду пропозиції щодо погашення простроченої заборгованості із заробітної плати працівникам вугледобувних підприємств.

Пресцентр ФПУ