Співпраця Федерації профспілок України з Міжнародною організацією праці надала можливість у 2023 році організувати низку семінарів для профспілкових працівників різних рівнів.
Черговий семінар проводимо у Профспілковому санаторії "Хмільник". Цього разу зібрались керівники профспілок, територіальних профоб'єднань.
Найгірший вплив війни - втрата близьких, співгромадян. Війна поруйнувала не тільки наші домівки - часто цілі міста, підприємства. Ці події тривають вже рік. Війна нанесла шкоду фізичному і психологічному стану здоров’я громадян.
Війна є найбільшим фізичним і психологічним насильством, від якого потерпають усі мешканці країни, незалежно від віку, статі, соціального становища.
Зокрема стан психічного, ментального здоров'я впливає й на сферу праці. Виникають психосоціальні ризики на робочому місці.
Війна поруйнувала й деформувала сферу праці. Спостерігається зниження продуктивності з одночасним збільшенням навантажень, збільшення виробничих помилок через втому, стрес, апатію, депресію, ризик виробничих травм та аварій, насильство тощо.
Що ми профспілки можемо робити, якщо наші спілчани потребують не лише напрацьованого профспілкового механізму правового захисту, а й психосоціальної підтримки і допомоги, захисту від насильства і домагань.
Беручи до уваги нагальність проблеми, важливим інструментом може бути Письмова політика/програма на робочому місці як ефективний інструмент попередження та реагування і захисту. Такі політики можуть стати частиною системи колективно-договірного регулювання трудових відносин.
Напрацьовані на семінарі ідеї і пропозиції стануть основою для подальших рекомендацій для безпосереднього їх впровадження на робочих місцях.
Конвенція МОП №190 та Рекомендація №206 – перший міжнародний трудовий стандарт недопущення насильства і домагань в світі праці стане в нагоді для побудови політик/програм на робочому місці як ефективний інструмент попередження та реагування.