Після боротьби з однією кризою за іншою, новий виток жорсткої економії може стати останньою краплею для робітників.
Криза Covid-19 перевернула норми соціальної поваги, яку більше не монополізували чоловіки в костюмах, а тепер вона, як правило, асоціюється з жінками в уніформі (Cryptographer/shutterstock.com)
У Британії економіст і коментатор Грейс Блейклі (Grace Blakeley) нещодавно зауважила:
Проблема для уряду полягає в тому, що працюючі люди зазнали стільки страждань за останнє десятиліття, що багато хто вважає, що їм майже нічого втрачати. Коли ви ледве можете обігріти свій дім і поставити їжу на стіл, не вимагати підвищення заробітної плати відповідно до інфляції здається більшим ризиком, ніж зробити це.
Те ж саме можна сказати про настрої багатьох робітників по всьому світу - в тому числі в Німеччині, Нідерландах, Італії та Канаді, де спостерігається безпрецедентне зростання кількості страйків за підвищення заробітної плати у відповідь на кризу вартості життя. Це також стосується і Франції, хоча гнів робітників більше спрямований на пенсійну "реформу", яку проштовхує президент Еммануель Макрон, і яка змусить мільйони людей працювати довше і платити більше за свою пенсію.
Серія криз
Нинішня криза - це лише остання в низці криз, що почалася у 2008 році. І працюючі люди об'єднуються в профспілки, бо не хочуть платити за чергову кризу, спричинену жадібною елітою.
Остання криза вартості життя була спровокована стрибками цін на енергоносії, викликаними санкціями проти брутального вторгнення Росії в Україну - "спровокована" в тому сенсі, що інфляція згодом була спровокована компаніями, які використовували зростання цін на енергоносії для подальшого підвищення цін з метою збільшення своїх прибутків. Це не лише думка профспілок: її висловлюють, зокрема, Європейський центральний банк та Міжнародний валютний фонд. Економісти зараз обговорюють спіраль "прибуток-ціна" та "жадібну інфляцію".
До того, як сталася криза Covid-19. Багато працівників були змушені продовжувати свою "звичайну" роботу в умовах, що стали небезпечними для життя. Коли на карту було поставлено життя людей, медсестри, працівники магазинів, водії вантажівок і прибиральниці, які надавали ключові послуги, були справедливо визнані необхідними, а не набагато більш високооплачувані бізнес-менеджери і банкіри, яких прославляли в епоху "героїчних генеральних директорів". Державна підтримка бізнесу призупинила, але не зупинила втрату робочих місць, а реальна заробітна плата знизилася.
Період до пандемії характеризувався жорсткою економією після фінансової кризи. Скорочення у Сполученому Королівстві були жорстокими - вони спричинили найповільніше відновлення в історії Британії, а фіскальна гамівна сорочка, накладена на Грецію, Іспанію, Португалію та інші країни Пактом стабільності та зростання Європейського Союзу, завдала шкоди, від якої працівники ще не повністю оговталися. Зокрема, Греція все ще перебуває в гіршому становищі, ніж до фінансової кризи.
Регресивна політика
Незважаючи на те, що інфляція зумовлена прибутками, і відсутність доказів того, що в цьому винна заробітна плата, деякі політики та економічні організації, включаючи Організацію економічного співробітництва та розвитку, просувають регресивну політику - наприклад, підтримують підвищення відсоткових ставок, застерігають від підвищення заробітної плати і закликають до більш "гнучких" ринків праці (що зазвичай означає більш нестабільну роботу за меншу оплату праці).
Обмежувальна фіскальна політика - це останнє, що потрібно після періоду зниження обсягу та якості державних послуг у більшості країн. Освіта, догляд за дітьми, довгостроковий догляд та медичні послуги - і доступ до доступного житла - вимагають більше витрат, а не менше.
Крім того, державні інвестиції вкрай необхідні для порятунку нашої планети від зміни клімату та переходу від викопного палива до чистої, зеленої енергії. Інвестиції також потрібні для того, щоб забезпечити працюючих людей навичками, необхідними в епоху цифровізації та штучного інтелекту.
Післявоєнне врегулювання
ОЕСР і всі організації повинні бути готовими до небезпек ситуації, в якій опинилися робітники сьогодні. Створена після закінчення Другої світової війни, цього року вона святкує своє 75-річчя.
ОЕСР широко відома завдяки плану Маршалла з відновлення і тісно пов'язана з післявоєнним врегулюванням, коли правлячі еліти були налякані страхом, що робітники підтримують комунізм. Результатом стала націоналізація промисловості, створення держави загального добробуту та важливих елементів робітничої демократії, включаючи широке розповсюдження колективних переговорів та "соціального діалогу" (прикладом якого є Консультативний комітет профспілок при ОЕСР).
Однак це післявоєнне врегулювання почало руйнуватися у 1980-х роках - з приватизацією, зниженням податків для багатих, нападами на профспілки та колективні переговори, що супроводжувалося скороченням державних витрат і стрімким зростанням зарплат керівників компаній. А в умовах жорсткої економії, пандемії, а тепер ще й кризи вартості життя, спричиненої надмірними прибутками, все зайшло надто далеко.
Тривожне зростання
Ще до останньої кризи соціальна та політична ситуація виглядала загрозливою. Безумовно, ті, хто приймає рішення, повинні проявляти набагато більше турботи про тих, хто змушений жити в бідності, незважаючи на те, що працює багато годин, витрачаючи значну частину свого доходу на такі базові речі, як догляд за дітьми, або не має можливості працювати через відсутність догляду за літніми людьми. Але вони повинні, як мінімум, бути стурбовані тривожним зростанням ультраправих і загрозою, яку вони становлять для демократії.
Не потрібно багато розуму, щоб зрозуміти, що зростання популізму відбувається на тлі того, що люди відчувають себе покинутими: глобалізацією, делокалізацією та аутсорсингом, приватизацією, занепадом промисловості, державних послуг, реальної заробітної плати та рівня життя, а також паралельним зростанням нерівності.
Новий раунд жорсткої економії для подолання інфляції може стати останньою краплею. Натомість потрібна нова соціальна угода - чітке зобов'язання інвестувати в соціально справедливий перехід до цифрового і вуглецево-нейтрального майбутнього, а також у державні послуги, соціальний захист і робочі місця, сприяючи при цьому соціальному діалогу і колективним переговорам.
Це те, що ОЕСР повинна очолити в рік свого 75-річчя - разом з кожним урядом і міжнародною організацією, які піклуються про майбутнє для працюючих людей і демократії.
Автор
Вероніка Нільссон - в.о. генерального секретаря Профспілкового консультативного комітету при Організації економічного співробітництва та розвитку.
Джерело: https://www.socialeurope.eu/mayday-mayday-a-warning-from-the-labour-movement