13 червня відбулось засідання Виконкому Об’єднання профспілок Харківської області (онлайн) під головуванням Голови ОПХО Сергія Тесленка.
Перед початком роботи Виконкому Сергій Анатолійович привітав присутніх з черговою зустріччю, подякував за роботу в нелегких умовах та побажав всім натхнення та успіхів в подальшій роботі на благо людини праці.
З першим питанням «Про роботу та завдання ОПХО, його членських організацій в умовах повномасштабної війни» виступила завідувач відділом соціально-економічних, правових питань та охорони праці Наталя Гриценко, яка відзначила, що Виконком ОПХО у липні 2022 року визначив пріоритетним завданням ОПХО, його членських організацій збереження робочих місць і зайнятості кваліфікованих кадрів, відновлення трудового потенціалу, створення умов для життєзабезпечення населення в умовах воєнного стану, а також підтримку трудових колективів підприємств, у першу чергу об’єктів критичної інфраструктури, які забезпечують безперебійне постачання електроенергії, природного газу, води, тепла тощо. Проте, Харківщина залишається у зоні активних бойових дій, маленька частина є окупованою.
С початком воєнний дій окремі членські організації втратили зв’язок з первинними профспілковими організаціями, які опинились в окупації, чи зоні бойових дій. Багато родин з дітьми та членів профспілкового активу, виїхали з регіону і навіть з країни. Аналіз статистичних даних свідчить, що у 2022 році кількість первинних профспілкових організацій зменшилась на 404 одиниці
(на 21%) , загальна чисельність членів профспілок в області - на 50,7 тис. осіб
( на 14,6%). Разом з тим, Об’єднанню профспілок Харківської області, попри активні бойові дії, окупацію та де окупацію частини території, вдалося зберегти структуру та залишатися одним з чисельніших громадських об’єднань в Україні, яке станом на 1 січня 2023 року об’єднує 40 членських організацій з загальною чисельністю 289381 членів профспілок.
В умовах масованих ракетних обстрілів трудові колективи Харківщини продовжують бездоганно виконувати свої трудові обов’язки на кожному робочому місці. Підприємства критичної інфраструктури працюють цілодобово, щоб якнайшвидше відремонтувати пошкоджені внаслідок обстрілів об’єкти, аби мешканці міста мали доступ до соціально-важливих, життєво необхідних послуг.
Не зважаючи на воєнний стан, зруйновані офісні приміщення, більшість профспілкових виборних органів області продовжують працювати, виконуючи статутні завдання щодо забезпечення трудових прав та гарантій працюючих, ведення соціального діалогу, колективно-договірної роботи, надання моральної та фінансової підтримки за різними напрямками діяльності, доступу до якісної і перевіреної інформації, тощо.
У складних умовах воєнного часу головним завданням профспілки залишається недопущення згортання колективно-договірного регулювання трудових відносин на всіх рівнях. Колективні договори та угоди продовжують залишатися найпотужнішим механізмом врегулювання трудових та соціально-економічних відносин між працівниками та роботодавцем, основним фактором забезпечення соціальної справедливості у трудовому колективі.
Об’єднання профспілок Харківської області активно працює над забезпеченням демократичних принципів у виконанні умов вступу України в Європейський союз. Підтримує розвиток громадських організацій та забезпечує участь працівників у прийнятті рішень, які стосуються їхнього життя та роботи.
З перших днів війни ОПХО, членські та первинні організації профспілок долучилися до підтримки Збройних сил України, перерахувавши понад 25 млн. грн. на підтримку армії та сил територіальної оборони. Закладами культури м. Харкова та області, вищими навчальними закладами постійно проводяться благодійні концерти в підтримку ЗСУ. Профспілкові організації долучились до забезпечення захисників засобами індивідуального захисту, приладами нічного бачення, маскувальними сітками на бойову техніку, ліками, постільною білизною, літнім та зимовим одягом, а також одягом та взуттям для поранених в Харківському військовому шпиталі, допомоги мобілізованим працівникам, тощо.
Сергій Тесленко у своєму виступі зазначив, що за час війни профспілковими організаціями всіх рівнів прийнято низку важливих рішень щодо роботи в умовах війни. І хоча профспілкові організації опинились у різних умовах і їх пріоритети можуть суттєво відрізнятись є в них і спільні проблеми. Це в першу чергу психологічна допомога працівникам бо психологічний стан та психічне здоров’я під час військових дій є вкрай важливим. Багато людей переживають виснаження, спустошення, втому, відчувають тривогу й паніку.
І тут профспілкам потрібно проявити себе, надати допомогу яка так потрібна в цей час. Потурбуватись про їх фізичну безпеку, наявність харчів, питної води тощо.
І більшість профспілкових організацій довели, що вони реальна діюча сила, яка опікується людиною праці, відстоює трудові права працівників на гідні та безпечні умови праці, прагне до забезпечення гідного життєвого рівня працівників.
В обговоренні питання взяли участь голова Харківської обласної ради Профспілки авіабудівників України Володимир Тиндик, голова Харківської обласної Профспілки працівників харчової та переробної промисловості Микола Шацький, голова Харківської обласної організації професійної спілки житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України Лариса Успенська, голова Харківського обласного комітету профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України Лариса Подать.
Виконком ОПХО визнав, що в умовах повномасштабної війни Об’єднанню профспілок Харківської області та його членським організаціям в значній мірі вдалося зберегти профспілкові організації і єдність профспілкового руху, здійснювати заходи захисту прав працівників, надавати допомогу ЗСУ, потерпілим спілчанам, а також вимушено переміщеним особам. Було затверджено низку організаційних заходів щодо захисту прав та соціально-економічних інтересів працівників, збереження та створення безпечних робочих місць з гідної оплатою в умовах повномасштабної війни.
По другому питанню доповідав завідуючий відділом організаційно-статутних питань а зв’язків з членськими організаціями ОПХО Анатолій Голєніщев, який довів інформацію щодо виключення зі складу Об’єднання профспілок Харківської області Харківську обласну організацію Профспілки працівників текстильної та легкої промисловості України.
Питання «Про делегування до складу територіальної тристоронньої соціально-економічної ради та обласного координаційного Комітету сприяння зайнятості та професійної орієнтації населення» довела до присутніх Наталя Гриценко. Члени Виконкому ОПХО підтримали кандидатури для делегування до складу територіальної тристоронньої соціально-економічної ради: голову обласної організації працівників автомобільного та сільськогосподарського та машинобудування України Валерія Дейнека та голову Регіональної профспілкової організації Північно-Східного межрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Олега Плеханова. До обласного координаційного Комітету сприяння зайнятості та професійної орієнтації населення було також делеговано Олега Плеханова.
«Про наповнення Фонду «Відродження Палацу Праці» та затвердження витрат на виконання ремонтно-відновлювальних робіт будівлі Палац Праці» звітували головний бухгалтер Об’єднання профспілок Харківської області Валентина Шептура та директор підприємства „Палац Праці” Об’єднання профспілок Харківської області Леонід Ступак. Була доведена інформацію про наповнення Фонду, та хід виконання ремонтно-відновлювальних робіт будинку «Палац Праці» та затверджені відповідні витрати.
Цього дня члени Виконкому ОПХО підтримали клопотання перед ФПУ щодо нагородження голови Харківської обласної організації Профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості України Миколи Кригіна за багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомий внесок в розвиток профспілкового руху, активну роботу із вирішення питань захисту соціально-економічних прав і інтересів працівників, ведення активного соціального діалогу Почесною Грамотою Федерації профспілок України.
Наприкінці засідання Сергій Тесленко розповів про сьогоднішню діяльність Федерації профспілок України, а також окреслив завдання та виклики, які переживає профспілковий рух України у надскладний воєнний час.
Об’єднання профспілок Харківської області
http://opkho.com.ua/na-zasidanni-vikonkomu-3/