уєвич

19 червня  в приміщенні облдержадміністрації відбулося виїзне засідання Президії Ради профспілок Івано-Франківської області  на базі обласного комітету профспілки працівників державних установ. Головним питанням порядку денного Президії стало обговорення колективно-договірного регулювання соціально-трудових відносин в області. Про це доповіла Олександра Гринів, перший заступник Голови Ради профспілок області.

 

Доповідач відзначила, що воєнний стан вніс свої корективи у чинне законодавство у сфері колективно-договірного регулювання.

За цих умов Рада профспілок області, членські та первинні профспілкові організації Прикарпаття, спрямовували свою діяльність на недопущення згортання системи колективно-договірного регулювання соціально-трудових відносин.

Однак, на жаль, останнім часом спостерігається стійка тенденція до скорочення кількості членських організацій, членів профспілок, і як результат, зменшення кількості колективних договорів, продовження практики їх пролонгації та зниження якості. Так, за даними членських організацій Ради профспілок області у 2022 році укладено і діяло 1282 колективні договори, що складає 97,4 % проти 2021 року. При цьому кількість працівників, охоплених колективними договорами, становить 92 166 осіб, що складає 90,5 % проти 2021 року. Залишається проблема якості колективних договорів. Часто норми колективних договорів перевантажуються нормами КЗпП або іншими законодавчими актами. При цьому, скорочується кількість підприємств та організацій, де колективним договором встановлено мінімальну місячну тарифну ставку (оклад) на рівні або вищому, ніж визначено галузевою угодою.

Особлива увага Ради профспілок області та її членських організацій приділялась  консультативній, роз’яснювальній роботі та проведенню навчання профспілкового активу стосовно укладання і виконання умов колективних договорів. Це дало певний позитивний результат. Упродовж 2022 року тільки в Івано-Франківській територіальній громаді здійснено повідомну реєстрацію     52 колективних договорів та 29 внесених змін і доповнень до діючих колективних договорів.

Наразі позиція профспілок є незмінною – там, де діє профспілкова організація, має бути колективний договір.

З обговореного питання виступили ряд членів Президії, зазначивши, як нинішнього часу роботодавці намагаються одноосібно змінювати колективні договори, призупиняють дію положень і як на це реагують профспілки.

Наступним питанням порядку денного Президія обговорила як позитивний досвід роботу обласного комітету профспілки працівників державних установ по захисту прав та інтересів членів профспілки в умовах воєнного стану в Україні. Доповідала Ніна Гушпіт, голова обласної організації профспілки працівників державних установ. Перед засіданням Президії учасники засідання ознайомилися з умовами праці обкому, матеріально-технічною базою. Фахівці розповіли про кожну з ділянок роботи. Найбільш позитивну оцінку викликав стан організаційно-масової, інформаційної роботи, створена і упорядкована документальна база, буклети, стенди, книги, які характеризують роботу обкому.

Опісля, доповідаючи вже в залі засідань Н.Гушпіт відповіла на чимало питань з приводу мотивації профспілкового членства, запроваджені заходи для цього, як то систематичні дні обкому в організаціях, районах, громадах тощо.

Президія визнала, що обласний комітет профспілки працівників державних установ і її первинні організації вживають усіх необхідних заходів щодо забезпечення трудових і соціально-економічних прав своїх членів в умовах воєнного стану і їх досвід є повчальним для наслідування.

Іншими питаннями порядку денного було обговорення Заяви ФПУ щодо підвищення цін на електроенергію . Про це доповів Володимир  Уєвич, Голова Ради профспілок області.З обговорених питань прийнято відповідні постанови. Зокрема, щодо підвищення цін на електроенергію, то Президія більшістю голосів висловила протест, і намір підтримати на обласному рівні Заяву обласної ради з вимогою відкликати відповідні  рішення Уряду та направити текст своєї  Заяви  на адресу Уряду та Верховної Ради України.

Актуальним для обговорення питанням для учасників засідання стала ініціатива профспілчан про допомогу профспілковим організаціям Херсонщини у зв’язку з катастрофою на Каховській ГЕС. Рішуче засуджуючи цей зухвалий терористичний акт, Президія Ради профспілок області постановила звернутися до членських організацій Ради профспілок області щодо надання допомоги профспілковим організаціям Херсонщини для підтримки спілчан, які постраждали внаслідок підриву Каховської ГЕС.

Насамкінець, відбулася  Мультимедійна презентація Закону України від 23.02.2023 № 2937-ІХ «Про колективні угоди та договори» (модератор Олександра  Гринів, перший заступник Голови Ради профспілок області). Обговорено сильні і слабкі позиції закону і можливість впливати на практичні результати.

Головним гаслом, до якого вдавалися учасники Президії, це те, що всі ми нині є тилом фронту. Отже,  працюємо для перемоги та з вірою в перемогу!

зал

Рада профспілок Івано-Франківської області