MG 4562

З метою всебічного розгляду питання як подолати виклики, які стали наслідками війни, в енергетичній сфері та на ринку праці, 10 вересня 2024 року в приміщенні Федерації профспілок України відбулось засідання круглого столу на тему: «Енергетичний сектор України та ринок праці в умовах воєнного стану».

В заході взяли участь представники соціальних партнерів, науковців та центральних органів виконавчої влади.

З презентаціями виступили: Анатолій Кінах, Президент Українського союзу промисловців і підприємців, Співголова Національної тристоронньої соціально-економічної ради; Микола Колісник, заступник Міністра енергетики України; Геннадій Рябцев, доктор наук, професор Києво-Могилянської школи врядування факультету правничих наук Національного університету «Києво-Могилянська академія»; Дарія Андрюніна, директор Департаменту зайнятості Мінекономіки; Андрій Ведмідь, заступник директора Департаменту комунальних послуг Мінінфраструктури; Оксана Овраменко, керівник експертної групи з питань житлових субсидій та пільг Директорату адресної соціальної підтримки населення Мінсоцполітики; Ольга Купрій, директор Департаменту стратегічного планування, бюджетування та статистики Державного центру зайнятості; Ольга Кулик, директор Департаменту екології, енергетики та зеленої економіки Дирекції Федерації роботодавців; Денис Самчук, заступник директора департаменту продажів мікро-, малого та середнього бізнесу Ощадбанку; Людмила Росік, Головний фахівець із комунікацій ГО «ДІКСІ ГРУП»; Сергій Українець, заступник Голови профспілки працівників нафтової і газової промисловості України; Богдан Оверковський, заступник Голови профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України.

 MG 4559

Із повномасштабним вторгненням, що триває від лютого 2022 року, рф завдала 9 руйнівних масштабних пошкоджень енергетичній інфраструктурі України та продовжує їх завдавати. Зокрема, 26 серпня росія здійснила одну з найпотужніших ракетно–дронових атак на енергетику України, уразивши трансформаторні підстанції в 15 областях, Київську ГЕС та об’єкти газових мереж. Прямі збитки енергетичного сектору України через повномасштабне вторгнення рф оцінені на загальну суму у понад $16 млрд. Непрямі втрати енергетичного сектору через повномасштабне вторгнення оцінюються у понад $40 млрд і включають втрату доходів енергетичних компаній, а також витрати на розбір завалів та проведення демонтажних робіт.

З метою забезпечення власної енергонезалежності як бізнесу, так і українців Уряд розробив і наразі впроваджує цілий пакет важливих рішень і фінансових програм, що допоможуть стимулювати розвиток розподіленої генерації. Так, розширено перелік об’єктів, яким гарантується пріоритетне електропостачання, скасовано графіки вимкнень для споживачів, що використовують не менше 80% електроенергії власного виробництва, активізовано програми встановлення альтернативної енергетики в адмінбудівлях, лікарнях, школах тощо. Започатковано близько 10 різних програм підтримки громадян, бізнесу, ОСББ та громад на встановлення додаткової генерації.

 MG 4486

Зокрема, розширено програму «Доступні кредити 5-7-9%» для бізнесу на купівлю та встановлення сонячних та вітрових електростанцій, електрогенераційних установок на газу, та систем накопичення (до 150 млн грн, строк кредитування – до 10 років), а також для ОСББ та ЖБК на купівлю обладнання для генерації з альтернативних джерел енергії та установок для зберігання енергії (до 5 млн грн під 7% річних, строк кредитування – до 5 років). Запроваджено пільгове кредитування проектів з відновлення енергетичної інфраструктури, (до 25 млн євро, строк кредитування – до 5-7 років). Започатковано програму «Енергонезалежність господарств», яка передбачає пільгове кредитування під 0% для домогосподарств на установку сонячних панелей, систем накопичення енергії та вітрових установок (від 100 до 480 тис. грн, строк кредитування – до 10 років). За попередньою інформацією, фінансування програм вже розпочато у 19 областях.

Євросоюз і вся міжнародна спільнота підтримує Україну.

Вже зібрано понад 500 мільйонів євро на допомогу Україні в енергетичному секторі. Наразі ЄС надав понад 8000 генераторів і понад 3300 трансформаторів. USAID у співпраці з Мінінфраструктури закупили 91 когенераційну установку для 32 міст України та двох університетів. Мережа когенераційних установок дозволить містам мати безперебійне теплопостачання в умовах аварійних або планових відключень електроенергії.

 MG 4477

Спікери були одностайними, що готуючись до наступної зими потрібно пришвидшити будівництво об’єктів розподіленої генерації. Розосередження невеликих електростанцій зробить українську енергосистему більш стійкою до російських атак.

Відмічено, що кількість активних працівників в Україні продовжує скорочуватися. Брак електрики разом із дефіцитом робочих рук стають одними з головних ризиків для економіки у найближчій перспективі. В Нацбанку вважають, що внаслідок руйнувань в енергетиці може зрости міграція з України ближче до зими. У 2024 році за кордон можуть виїхати понад 400 тисяч українців, а у 2025 – ще близько 300 тисяч. Аналітики НБУ погіршили це припущення порівняно із квітневим прогнозом через «значну руйнацію української енергетичної системи, що супроводжується тривалими відключеннями електроенергії та посилює ризики для опалювального сезону».

Попри вжиття Урядом певних заходів ще мають місце певні проблеми. Тому за підсумками засідання були прийняті рекомендації Уряду, виконавчим органам влади на місцях, роботодавцям, закладам професійної (професійно-технічної) освіти та профспілковим організаціям. 

 MG 4494

Департамент з питань

економічного розвитку

 та ціноутворення