До Всесвітнього дня дій за гідну працю, що відзначається 7 жовтня щорічно з 2008 року за ініціативи Міжнародної конференції профспілок, проведено у Федерації профспілок Черкаської області.
Цьогоріч заходи профспілок проводяться під гаслом «Працівники заслуговують на мир і демократію», що є надзвичайно актуальним для України.
Російська військова агресія призвела до руйнування виробничих потужностей, інфраструктури населених пунктів, втрати життя мирного населення, зовнішньої та внутрішньої трудової міграції, мобілізації працівників, втрати більше 5 млн робочих місць. Маємо врахувати довоєнні негаразди вітчизняних соціально - трудових відносин, як тіньова економіка, приховане безробіття, низькі зарплати та пенсії, несправедливий розподіл результатів праці внаслідок незбалансованості інтересів роботодавців (власників виробництв) та працівників, низька солідаризація суспільства тощо.
За даними досліджень 1% найбагатших людей отримують 25% світового доходу, а найбіднішим 50% дістається близько 10% і цей розрив зростає. Інформація по зростанню статків українських олігархів відсутня. Сьогодні на фоні низьких зарплат працівників, пенсій вирізняються зарплати членів наглядових рад, керівників міністерств, державних банків. Для прикладу, Група Нафтогаз у 1 півріччі збільшила прибуток майже у 4 рази, різко зросла зарплата керівників Верховної Ради України - 200 - 300 тис грн, державних банків - 870 тис - 1,4 млн грн, транспорту і звʼязку - 200 тис - 1,3 млн грн, атомної енергетики близько 400 тис грн. Це викликає нерозуміння принципу соціальної справедливості в суспільстві, особливо в тих хто наповнює бюджет держави та створює валовий внутрішній продукт, забезпечує економічний розвиток країни. У Державному бюджеті України 2025 року заморожуються показники прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати.
Ці питання стали предметом обговорення представників галузевих профспілок Черкащини, органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Відкриваючи захід, голова Федерації профспілок Черкаської області Петро Шевченко, деталізував основні проблеми соціально - трудових відносин краю :
- низька офіційна занятість працівників у виробничій сфері;
- тіньова зайнятість та виплата заробітної плати в сільському господарстві, будівництві, готельному та ресторанному бізнесі, пасажирських перевезеннях, торгівлі тощо;
- недостатній рівень заробітної плати та пенсійного забезпечення краян;
- погіршення демографічної ситуації;
- ріст вартості життя - комунальні послуги, продукти першої необхідності, ліки;
- дефіцит кваліфікованих працівників.
Голова обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України Анатолій Стеценко привернув увагу до низького рівня окладу працівників освіти, скасування надбавок на регіональному рівні. Директор ДНЗ «Черкаське вище професійне училище будівельних технологій» Олександр Саюн зазначив проблему рівня оплати праці та дефіциту викладачів. Соціальна сфера в період воєнного часу відіграє важливу роль для забезпечення належного рівня надання необхідної допомоги малозабезпеченим людям та внутрішньо переміщеним особам, але рівень оплати праці працівників, реформування закладів соціального захисту приводить до плинності кадрів та збільшення навантаження на працівників. Про це у своєму виступі акцентувала увагу голова галузевої профспілки працівників соціальної сфери Наталія Дутко.
Черкащина є областю з високорозвиненим аграрним сектором, але і невирішеними проблемами працівників галузі - 19,5 тис працівників отримали середню заробітну платню в розмірі 13,8 тис грн, що свідчить про проблеми офіційної зайнятості та офіційної виплати заробітної плати. Про це у своєму виступі голова обласної профспілкової організації працівників АПК Марина Горлач звернула увагу присутніх представників контролюючих органів.
Керівник відділу економічного розвитку Департаменту регіонального розвитку Черкаської обласної державної адміністрації Юлія Симошенко поінформувала про реалізацію в області програм державної підтримки розвитку місцевого бізнесу, ФОПів, економічної діяльності релокованих підприємств.
Представники Головних управлінь Пенсійного фонду України в Черкаській області та Державної податкової адміністрації (Віталій Таран, Любов Струніна) охарактеризували проблеми наповнення бюджетів, легалізації трудових відносин, виплати пенсій. Так, станом на червень поточного року в області налічувалося 252 тис працюючих, з урахуванням працівників бюджетної сфери, а пенсіонерів 396 тис осіб, 58% пенсіонерів отримували пенсію до 4 тис грн. Станом на вересень поточного року тільки по підприємствах, які подали звіти, заборгованість з виплати заробітної плати становить більше 54 млн грн.
Заступник директора обласного центру зайнятості Марина Сорокіна розповіла про вакансії робочих місць та програми підтримки бізнесу, навчання працівників.
Наближення опалювального сезону, повідомлення влади про підвищення вартості електроенергії, житлово - комунальних послуг, продуктів першої необхідності підвищують рівень соціальної напруги в суспільстві та необхідність зниження психо - емоційного навантаження , в т.ч. на робочих місцях. В області реалізується комплексна Всеукраїнська програма ментального здоровʼя, до якої долучилися профспілки. Про реалізацію програми та важливість її реалізації на робочому місці поінформувала регіональний координатор програми Вікторія Шепіль. А директор КНП «Черкаський обласний спецмедцентр Черкаської обласної ради» Ірина Білоус розповіла про реалізацію комплексного медичного обстеження працівників МХП «Миронівський хлібопродукт».
Керівник відділення Національної служби посередництва і примирення в Черкаській області надала аналіз звернень щодо порушень прав працівників, привернула увагу до можливостей колективно - договірного регулювання трудових відносин у період воєнного стану на рівні територіальних громад області, необхідності активізації претензійної та інформаційної роботи профспілкових організацій.
Заступник голови Федерації профспілок України Олександр Шубін поінформував учасників засідання про роботу організації на національному рівні щодо трудового законодавства, імплементації європейських трудових стандартів, можливостей вітчизняних практик захисту прав працівників, формування профспілкових напрацювань до проекту Державного бюджету України 2025 року, бачення реформування структури профспілок та відповів на запитання спілчан.
Учасники засідання були єдині в поглядах необхідності практичного підходу до вибору засад післявоєнної відбудови економіки України на засадах формування принципів соціальної справедливості розподілу результатів суспільної праці, формування трудового потенціалу та людського капіталу країни, солідаризаціі суспільства, поваги до людини праці.
Визначення Міжнародною організацією праці поняття гідної праці - це наявність робочого місця, гідна оплата праці та безпека виробництва - мають стати пріоритетними у державній політиці України.
В своєму виступі Оксана Євченко:
- проаналізувала підстави звернень до відділення упродовж 2022 – 2024 років;
- визначила основні досягнення у співпраці відділення та профспілок Черкащини;
- запропонувала активізувати спільні відвідування підприємств та надання роз’яснень безпосередньо в трудових колективах області.
Також особливо подякувала за співпрацю Черкаська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України , Черкаській обласній профспілці працівників АПК, соціальної сфери.
Федерація профспілок Черкаської області