24 жовтня п.р. відбулася ініційована Харківською обласною організацією Профспілки працівників соціальної сфери науково-практична конференція «Соціальний діалог. Особливості його ведення в період воєнного стану в країні».
Конференція розпочалася оголошенням хвилини мовчання пам’яті захисникам та захисницям України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність держави.
З вітальним словом до присутніх звернувся голова Об’єднання профспілок Харківської області Сергій Тесленко.
Тема для проведення цієї конференції виникла завдяки організації соціологічних досліджень у п’яти територіальних громадах, з якими йде робота з налагодження взаємозв’язків, маючи на меті вивчення внутрішніх механізмів ведення колективно-договірного процесу та його вплив на якість життя мешканців громад.
Не менш важливим для обласної організації Профспілки є формування та зміцнення профспілкового руху в громадах, пошук шляхів сприяння створенню нових підходів до виконання представницьких функцій Сторонами переговорів, підвищуючи ефективність дії укладених колективних договорів задля захисту прав як працюючих, так і роботодавців, що є одним із головних завдань профспілок.
До участі в конференції залучені науковці двох вузів та фахівці соціальної сфери з багатим практичним досвідом.
На конференції обговорювалося питання сприяння більш ефективного впливу на колективно-договірне регулювання в будь-якій громаді. Результативним, особливо в форс мажорних обставинах часу в таких, як зараз, в період війни, соціальний діалог, стане лише тоді, коли кожен мешканець громади матиме бажання висловлювати свою точку зору, знаючи, що це обов’язково призведе до прийняття рішень, які безпосередньо вплинуть на життя громади.
Висловлювалася слушна думка про можливість укладання територіальних угод в окремих галузях, що потребує законодавчого врегулювання питання утворення спільного представницького органу на будь-якому рівні соціального діалогу. Саме за цим іде конкретизація вирішення найпроблемніших питань громад.
Важливим є також забезпечення можливості практичної реалізації положень частини 1 статті 32 Закону України «Про колективні угоди та договори» у частині притягнення до відповідальності за порушення вимог законодавства як під час укладання, так і під час виконання колективних договорів. Наразі штрафні санкції за адміністративні правопорушення майже не застосовуються, що дає право будь-якій із Сторін не виконувати прийняті на себе зобов’язання.
Є сподівання, що обговорення цієї теми посилить позиції профспілок як ініціаторів вищезазначених змін, що потрібно затвердити на законодавчому рівні, формуючи новаційні підходи до покращення рівня життя українців.
Ця конференція як свого роду підсумок діяльності обласної організації Профспілки працівників соціальної сфери була присвячена 20-ій річниці її створення. Природнім наслідком проведення конференції стала гостра необхідність мати близькими союзниками передову наукову школу Харківщини, яка б з науковим підходом готувала сучасних, досвідчених профспілковців виборювати права працюючих з урахуванням викликів сучасності.
На завершення 22 члени Профспілки, які майже з початку створення обласної організації тримають прапор боротьби за покращення умов праці в соціальній сфері, враховуючи їх високий професіоналізм, з нагоди 20-річчя Профспілки отримали нагороди від Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області, обласної ради, Федерації профспілок України, Центральної Ради Профспілки, Об’єднання профспілок Харківської області.
Особливою нагородою – медаллю Лауреата Всеукраїнської премії «Гордість України» - відзначена незмінний заступник обласної Ради Профспілки Горбунова-Рубан Світлана Олександрівна.
Людмила Пластун,
голова Харківської обласної організації Профспілки