Війна торкнулась всіх сторін нашого життя. Особливо це відчутно у прифронтовій Дніпропетровщині, працівникам якої нерідко доводиться працювати під ворожими атаками (є вже, на жаль, і загиблі, травмовані на робочих місцях).
Через це, зазначив при відкритті присвяченого питанням охорони праці засідання Міжгалузевої ради облпрофоб’єднання його голова Анатолій Яловий, - виникає немало нових проблем. І над їх розв’язанням профспілки наполегливо працюють спільно з соціальними партнерами – Федерацією організацій роботодавців, Південно-Східним межрегіональним управлінням Держпраці та ГУ Пенсійного фонду в нашій області, представники яких також взяли участь у цьому заході.
З доповіддю про основні напрями роботи у цій сфері виступив головний технічний інспектор праці облпрофоб’єднання Петро Довганенко.
Вже на самому початку війни, коли виникли певні питання щодо розслідування пов’язаних з обстрілами нещасних випадків на виробництві, облпрофцентр надіслав до ФПУ та Кабміну конкретні пропозиції, спрямовані на спрощення процедури розслідування у таких ситуаціях. І переважна більшість з них були враховані при затвердженні урядом спрощеної процедури розслідування, що сприяло в інтересах постраждалих прискоренню цього процесу. Виступають профспілки й за надання постраждалим статусу осіб з інвалідністю внаслідок війни та забезпечення фінансування за кошти соцстраху їхнього лікування.
Важливою була роль дніпропетровських профспілок в ініціюванні продовження через воєнний стан терміну дії атестації робочих місць за умовами праці (до 6 місяців після закінчення війни), а також у виключенні із закону про державне соціальне страхування дискримінаційної норми стосовно відмови в наданні одноразової виплати сім’ям загиблого на виробництві у разі розбіжності місць реєстрації проживання чоловіка та жінки.
Проте, життя постійно кидає нові виклики. При загальному падінні рівня виробничого травматизму ще є досить великою кількість подібних випадків з летальними наслідками, не пов’язаних з війною. Аналіз показує, що до цього призводять напружений ритм роботи, постійні стреси. Тому дуже важливими є зараз контроль за режимом праці та відпочинку, робота з психосоціальної підтримки працівниківта збереження їх ментального здоров’я. Особливо це стосується демобілізованих ветеранів та інвалідів війни, які повертаються на підприємства. Тому, зокрема, профспілки області підключились зараз разом з соціальними партнерами до реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я.
Беруть участь профспілки області і в законотворчій діяльності, намагаючись не допустити вихолощення життєво важливих для трудящих соціальних норм, прав профспілок на їх захист. Зокрема, вони рішуче висловились проти спроб відміни у проєкті розроблюваного зараз нового закону про охорону праці права профспілок на громадський контроль за станом безпеки на виробництві з одночасним розширенням прав роботодавців, на колдоговірне регулювання питань охорони праці та ін.
В обговоренні доповіді взяли участь заступник Голови ФПУ Василь Андреєв (в онлайн режимі), голова Дорпрофсожу Придніпровської залізниці Андрій Лейко, головний держінспектор управління Держпраці Олександр Коваленко, заступник голови ГУ Пенсійного фонду Олена Щерба, голова Федерації організацій роботодавців Віктор Сергєєв. Всі вони висловилися за необхідність посилення співпраці сторін соціального діалогу у створенні безпечних умов праці, вдосконалення діючого законодавства у цій сфері та забезпечення гарантій потерпілим на виробництві і членам їх сімей, напрацювання реальних механізмів збереження ментального здоров’я працівників.
За підсумками обговорення ухвалено постанову, в якій визначені головні напрями роботи профспілок області в питаннях охорони праці.
Найкращі спеціалісти галузевих профорганізацій були нагороджені Почесними грамотами президії облпрофоб’єднання. Вручено також було Подяки ФПУ за організацію у 2024 р. оздоровлення дітей.
Прес-центр
Дніпропетровського облпрофоб’єднання