2 160125 77

14 січня на базі Центру правової допомоги Ради профспілок області в рамках Угоди про співпрацю з відділенням НСПП в Івано-Франківській області проведено круглий стіл на тему: “Соціально-трудова сфера: аналіз сучасного стану, нові виклики і тенденції, прогноз розвитку на 2025 рік”.

У заході взяли участь голова Ради профспілок області Володимир Уєвич, керівник Центру правової допомоги Ради та його перший заступник Олександра Гринів, керівник відділення НСПП в області Роман Баб’юк та спеціаліст цього відділення Ірина Сворак, керівники членських організацій Ради профспілок області.

Учасники заходу проаналізували стан соціально-трудових відносин на підприємствах хімічної промисловості, в будівельній галузі та бюджетній сфері.

Зокрема, Олександра Гринів повідомила, що Центром правової допомоги при прогнозуванні розвитку стану соціально-трудових відносин в трудових колективах зазначених вище галузей економіки області враховувались статистичні дані, а також інформаційні матеріали первинних профорганізацій підприємств, установ і організацій. Результати аналізу вказують про наявність об’єктивних причин для ускладнення стану СТВ, зумовлених складним фінансово-економічним станом багатьох підприємств хімічної галузі, відсутністю у обігових коштів та дефіцитом кадрів у будівництві, недостатнім фінансуванням бюджетних установ і процеси реформування (освіта, охорона здоров’я та надання соціальної допомоги, культура).

Характеризуючи основні суб’єктивні чинники дестабілізації стану соціально-трудових відносин, то голова обласної організації профспілки працівників освіти і науки Зоряна Король та її заступник Уляна Гураль інформували про значну нестачу спеціалістів з іноземної мови, фізики, хімії і математики в освітніх закладах області, зокрема, через виїзд педагогів закордон та оформлення відпусток без збереження заробітної плати. При цьому можливе ускладнення в 2025 році СТВ через неврегульованість нормативно-правовими актами питань трудових відносин працівників, оплати праці, наповнюваності груп, штатних нормативів при введенні в дію з 01.01.2025 Закон України “Про дошкільну освіту”, а також закриття з 01.09.2025 шкіл, в яких менш як 45 учнів.

У своєму виступі голова обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я України Наталія Бирчак повідомила про врахування профспілкових пропозицій щодо підвищення розміру заробітної плати лікарям-інтернам, про впровадження для сільських медичних закладів первинки коефіцієнту 1,1 до базової ставки, про підвищення тарифів для екстреної медичної допомоги. Одночасно вона наголосила, що соціальну напругу в трудових колективах зумовлюють: низький рівень реальної заробітної плати при одночасному збільшені навантаження через війну, особливо сімейних лікарів, які обслуговують не лише пацієнтів за укладеними договорами, а й ВПО; процеси реформування медичної галузі, що супроводжуються перетворенням закладів охорони здоров’я шляхом приєднання, і, як наслідок – звільнення з виходом на пенсію досвідчених лікарів та відтік молоді в приватні заклади галузі (вища заробітна плата, зрозумілі умови оплати праці) та браком кадрів.

Соціальну напругу в трудових колективах у сфері культури зумовлює низький рівень заробітної плати. Він найнижчий у бюджетній сфері. Як зазначив Голова Ради профспілок області - голова обласної організації профспілки працівників культури Володимир Уєвич

важливим є законодавче врегулювання та усунення дискримінації прав працівників філармоній (доплата за вислугу років).

За інформацією голови обласної організації профспілки працівників хімічних і нафтохімічних галузей промисловості Ігоря Бабія, основним суб’єктивним чинником дестабілізації стану соціально-трудових відносин на підприємствах хімічної промисловості залишається наявність значних сум заборгованості із виплати заробітної плати, фактичне призупинення господарської діяльності, що в свою чергу супроводжується масовим звільненням працівників (ТОВ“Карпатнафтохім” і ПАТ “Нафтохімік Прикарпаття”) та запровадження режимів неповного робочого часу та надання відпусток без збереження

заробітної плати (ТОВ “Таркетт Вінісін”, ТОВ “Завод ДК ОРІСІЛ” і ТОВ “Карпатсмоли”). За цих обставин працівники звільняються за власним бажанням та звертаються до суду в індивідуальному порядку щодо примусового стягнення належних їм коштів. Трудові колективи галузі не звертаються до відділення НСПП в області через тривалі процедури вирішення колективних трудових спорів.

Ускладнення стану СТВ у будівельній галузі (голова обласної організації профспілки Федів Перепечко) пов’язане з порушеннями законодавства про працю (нелегальне працевлаштування, укладення угод ЦПХ, неналежна охорона праці тощо), які пояснюються роботодавцями впливом складних економічних умов в країні, а також у зв’язку призупинення  перевірок таких роботодавців.

Всі виступаючі зазначали, що на підприємствах та установах, охоплених профспілковим членством, діють колективні договори. Однак, на період дії воєнного стану окремі положення колективних договорів в частині виплати додаткової заробітної плати, матеріальної допомоги, додаткових соціальних гарантій призупинено без проведення попередніх консультацій з профспілками. Зазначене також негативно впливає на атмосферу в трудових колективах.

Учасники круглого столу, аналізуючи в цілому стан соціально-трудових відносин на підприємствах області, динаміку заборгованості із виплати заробітної плати впродовж 2024 року як основного чинника загострення стану СТВ, кількість зареєстрованих КТС(К), взятих на облік випадків дестабілізації стану СТВ прийшли до висновку, що наймані працівники підприємств, установ і організацій області у своїй більшості не дуже активні в питаннях захисту своїх прав та гарантій, адже займають пасивну позицію через побоювання втрати робочих місць на своїх підприємствах. Здійснений аналіз ситуації в області дає підстави прогнозувати, що соціально-трудові відносини в окремих трудових колективах області будуть залишатися ускладненими, а в ряді випадків зростатиме соціальне напруження, однак це не призведе до виникнення колективних трудових спорів (конфліктів).

1 160125

Івано-Франківська рада профспілок