yzobrazhenye viber 122024 05

18 квітня – у світі відзначають Міжнародний день пам’яток і визначних місць, а в Україні – День пам’яток історії та культури.

Цей День встановлений в 1983 році Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам’ятників і визначних місць (ІКОМОС), створеної при ЮНЕСКО, та відзначається з 18 квітня 1984 року.

Це професійне свято українських архітекторів і цінителів архітектурних шедеврів країни. Українська історико-культурна спадщина величезна, вона формувалася протягом багатьох століть завдяки впливу культур різних народів. На території України збереглися сліди кількох культурно-історичних епох. В Україні цей день має назву «День пам’яток історії та культури» і встановлено відповідно до Указу Президента України від 23 серпня 1999 року № 1062/99 для підвищення обізнаності громадськості з різноманіттям культурної спадщини, її вразливістю та необхідністю ефективних зусиль заради збереження її для подальших поколінь.

Україна сповнена своїми дивами. Вона несказанно багата на культурні пам’ятники та різні історичні визначні пам’ятки.

День пам’яток історії та культури – чудова нагода вкотре нагадати собі та дітям, що культура та історія – це те, що робить нас сильнішими, допомагає зберігати нашу ідентичність і надихає на майбутнє. Для того, щоб зробити процес навчання ще більш захоплюючим та ефективним, пропонуємо використати розробки тематичних днів, адаптовані до різних вікових груп.

Чому це важливо саме зараз?

✔ Збереження історичної пам’яті – ми допомагаємо дітям відчути зв’язок із минулим, розуміти, що вони є спадкоємцями великої культурної спадщини.

✔ Формування національної свідомості – нагадуємо учням про силу та стійкість українського народу, його героїчне минуле.

✔ Захист та цінування культурних пам’яток – навчаємо дітей берегти історичні надбання як невід’ємну частину нашої ідентичності.

✔ Розвиток критичного мислення – допомагаємо учням глибше розуміти історичні події та значення культурної спадщини, що сприяє усвідомленню її справжньої цінності.

Нині у Списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО від України перебувають такі об’єкти:

  • Собор святої Софії з прилеглими монастирськими спорудами в Києві; Києво-Печерська лавра (з 1990 р);
  • Ансамбль історичного центру Львова (з 1998 р.);
  • Геодезична дуга Струве (з 2005 р.);
  • Букові праліси Карпат (з 2007 р.);
  • Резиденція митрополитів Буковини і Далмації (з 2011 р.);
  • Дерев’яні церкви карпатського регіону України (з 2013 р.);
  • Стародавнє місто Херсонес Таврійський (з 2013 р.).