29 березня в інформаційної агенції «УНІАН» відбулась прес-конференція «Гідність для українських працівників – фундаментальні права та гідна праця». Інформацією та своїми думками з цього актуального питання з журналістами поділилися представники українських та міжнародних профспілок.
Прес-конференція стала заключним заходом в рамках візиту місії глобальних профспілок в Україні. Конференції в УНІАН передувала низка зустрічей лідерів міжнародних профспілок з керівниками українських профспілок,.представниками центральних органів влади.
Серед спікерів – Голова СПО об’єднань профспілок, Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий, Голова Конфедерації вільних профспілок України Михайло Волинець, а також зарубіжні гості – члени Місії міжнародних профспілок, що представляють понад 250 мільйонну профспілкову спільноту, заступник генерального секретаря Міжнародної конфедерації профспілок Яап Вінен та представник Глобального союзу IndustriALL Вадим Борисов.
«Стан соціально-трудових відносин в Україні є досить складним, - зазначив Григорій Осовий. – Реформи, які відбуваються, дуже боляче б’ють по правам та інтересам трудівників. Фінансово-економічні кризи, політична нестабільність вкрай негативно впливає на становище працівників, всіх простих людей. За 2014-2015 роки ми втратили понад 2 млн. робочих місць. Сотні тисяч робочих місць поставила під загрозу знищення блокада на Сході України. Економіка, що тільки почала оживлення, знов опинилась під знаком падіння. Відповідно ті зобов’язання, що було взято за Генеральною угодою, за колективними договорами, звичайно, піддаються ризику. Водночас профспілки вимагають створення нових робочих місць та належних умов праці і гідної її оплати. Ми наполягаємо на проведенні реформи оплати праці, яка би означала справедливий розподіл результатів праці. Ми також ставимо питання про забезпечення безпеки на робочих місцях, тому що незадовільні умови праці вже переткнули критичну межу. Профспілки вимагають також вирішення інших актуальних питань, які в цивілізованій країні мають вирішуватися шляхом соціального діалогу не за формою, а за змістом і по суті. Тому профспілки йдуть на контакти з соціальними партнерами, шукають нові шляхи та форми соціального діалогу. У Генеральної угоді, інших документах соціальні партнери беруть на себе конкретні зобов’язання. Вони повинні 100% виконуватися і головне від цього виконання – щоб люди відчули позитивні зміни в їхньому житті".
Григорій Осовий проінформував присутніх про структуру та діяльність МКП, у яку входить і ФПУ, і КВПУ - і глобальної профспілки «IndustriALL», мету робочого візиту їх представників до України. Він повідомив, що у програмі гостей – зустрічі з керівництвом членських організацій «IndustriALL» в Україні, членськими організаціями ФПУ бюджетної сфери, а також у Кабінеті міністрів, міністерствах соціальної політики, енергетики та вугільної промисловості. Він дав вискоку оцінку діяльності цих міжнародних організацій та їх місії для відродження та розвитку соціального діалогу, забезпечення законних прав та інтересів людини праці в Україні.
Голова ФПУ зазначив, що мета місії – обговорити ті питання, що найбільш турбують зараз працюючу людину, профспілки в Україні, визначити для себе, яким є зараз стан соціального діалогу, що потрібно зробити міжнародним профспілковим організаціям, щоб допомогти розвитку, поглибленню, а головне, підвищенню ефективності цього діалогу.
Під час прес-конференції насамперед наголошувалось на необхідності конструктивного та ефективного вирішування проблем посилення соціального захисту працівників України, гідної оплати праці та промислової безпеки в Україні. Серед найбільш гострих питань проблеми корупції, неформальної економіки, невиплата зарплат, охорона праці, міграція з України, яка тільки за останні 3 роки становить 1 мільйон громадян.
Зі свого боку Яп Вінен та Вадим Борисов проінформували присутніх про зустрічі з представниками членських організацій ФПУ, трудових колективів. Вже неодноразово ми отримуємо скарги від профспілок України на порушення прав профспілок та людини праці, занадто сильного тиску на профспілки, наголосили вони. Тому місія мала на мету зустрітися з представниками влади, щоб обговорити ці питання, допомогти розвитку соціального діалогу, небажаною альтернативою якого є масові акції протесту.
Яап Вінен високо оцінив позицію та активні дії українських профспілок щодо захисту законних прав та інтересів працівників, всіх простих людей в Україні. Також було висловлено солідарну підтримку українським профспілкам у боротьбі за збереження соціальних гарантій для працівників під час проведення урядових реформ.
"Треба сказати, що у 160 країнах, де є наші членські організації, законодавчо соціальний діалог не такий розвинений, як в Україні. Але ваша країна зіштовхується з великими труднощами, і немає необхідної для його реального впровадження умов, - наголосив Яап Вінен. - А головне те, що влада України реально не дотримується своїх зобов’язань у рамках соціального партнерства. Ми мали зустріч з заступниками міністрів, керівниками департаментів і підрозділів Міністерства економіки, Міністерства соціальної політики та Міненерговугілля, ми задавали їм питання щодо того, якими вони бачать в Україні реформи, і зрозуміли, що українські чиновники мають мало чого запропонувати. Частина висловлених планів нереальна, мало реальна або є просто фантазіями. Під час наших зустрічей і розмов ми зрозуміли також, що все, що роблять відповідальні особи згаданих міністерств, не має жодної підтримки на політичному рівні, а тому вони знаходяться у замкненому колі.
Саме ці державні органи відповідальні за реалізацію зобов’язань України, які були взяті у рамках Угоди про асоціацію між ЄС і Україною. Наприклад, за цією Угодою вони повинні розробити стратегію щодо зайнятості, за цими зобов’язаннями вони мають сприяти розвиткові соціального діалогу в Україні, а також взяти участь у підготовці нового трудового кодексу, який відповідав би міжнародним трудовим стандартам - стандартам Міжнародної організації праці.
Але цього немає. На словах є заяви, що вони «зміцнюють, розвивають, поширюють» соціальний діалог, але за змістом цей діалог схожий на «порожню склянку». Консультації з питань, які турбують трудящих, надто кволі, практично нічого не дають, як наслідок, у людей складається враження, що профспілки не можуть захистити їхні інтереси перед представниками влади. У парламенті домінує бізнес, правлять олігархи. І складається таке враження, що в Україні всією владою керують згори, керує країною на практиці жменька людей і при цьому грубо нехтує правами трудящих, які є основними постачальниками добробуту в країні.
Те, що правами трудящих нехтують, ми бачили не тільки в Україні, але й в інших країнах. Щорічно Міжнародна організація праці видає збірник, в якому міститься перелік порушень прав трудящих в різних країнах. Ці порушення розподіляються за категоріями. Країни з найбільшим числом порушень прав трудящих віднесені до категорії № 5. Відповідно країни, де стан справ відносно щодо цього благополучний - № 1. Й у цих оглядах Україна останніми роками щоразу опиняється у категорії № 5.
З огляду на це, зрозуміло, ми не можемо надто сподіватися на політиків України. Ми не можемо очікувати щось більше від міністерств і відомств, які опікуються питаннями трудящих. Тому наступного тижня ми підготуємо і надішлемо прем’єр-міністру України лист, в якому ми висловимо усі наші занепокоєння і попросимо його втрутитися в ситуацію, а також повідомимо, що якщо влада країни не буде і надалі приймати всерйоз вимоги, висунуті профспілками, профспілки будуть змушені полишити стіл переговорів і вийти на вулицю. Це, можливо, єдиний вихід у вашій країні. Очевидно, єдине «гра м’язами» може донести до українських можновладців необхідність вирішувати проблеми трудящих.
Крім того ми звернемося до Європейської комісії, насамперед, до особи, яка відповідальна за міжнародні зв’язки - до пані Федерики Могерині, і пояснимо їй, що Угода про асоціацію – це лише документ на папері, бо права трудящих в Україні порушуються. Ми також скористаємося інструментаріями Міжнародної організаціями праці, яка є однією з агенцій Організації об’єднаних націй. А ще через посередництво нашого вашингтонського офісу ми донесемо до відома міжнародних фінансових інституцій, зокрема яким є Міжнародний валютний фонд, що надання позик Україні, де не дотримуються прав трудящих, де ці гроші можуть опинитися в кишенях жменьки можновладців і будуть використані не за призначенням, недоцільна. Можливо після таких наших «дзвіночків» влада України зрозуміє, що слід поважати права трудящих і перестане ігнорувати проблеми трудівників, закривати підприємства без попередньої розробки соціальних планів. Зрозуміють, що не потрібно створювати додаткових проблем в країні, в якій і без того надзвичайно багато складнощів. Ми солідарні з профспілками України, які на рівні політики мають бути вагомою силою."
Яап Вінен висловив упевненість, що робота місії сприятиме поліпшенню стану проведення соціально-економічних реформ та дотриманню при цьому усіх необхідних норм соціального захисту громадян, що існують у країнах Євросоюзу.
Наприкінці прес-конференції її учасники відповіли на запитання представників ЗМІ
Відеозвіт про прес-конференцію:
.
Прес-центр ФПУ