ВСТР 3

 

З 1 січня цього року Україна живе за новим Законом України «Про зайнятість населення». Яка ситуація із безробіттям сьогодні? Як поліпшилося життя тих громадян, які через певні обставини залишилися без роботи або її шукають? Які категорії населення є найбільш уразливими на ринку праці? Чи суттєвий вплив на український ринок праці здійснюють трудові мігранти з інших країн? Ці та інші актуальні питання було обговорено під час зустрічі в редакції газети «Профспілкові вісті» з Головою Державної служби зайнятості України Мариною Лазебною, що відбулась 29 серпня.

У дискусії взяли участь в.о. Голови ФПУ Сергій Кондрюк, головний редактор газети «Профспілкові вісті» Олексій Плаксін, в.о. керівника Департаменту виробничої політики та колективно-договірного регулювання ФПУ Олена Морозова, радник Міністра соціальної політики України Андрій Зайцев, начальник відділу зв’язків з громадськістю та ЗМІ ДСЗ України Валентина Клєщикова-Матвєєва, журналісти «Профспілкових вістей» та Інформаційно-аналітичного центру ФПУ.

Модератором зустрічі виступив керівник Інформаційно-аналітичного центру ФПУ Юрій Работа.

Марина Лазебна проінформувала учасників зустрічі про ситуацію з безробіттям в Україні та діяльність ДСЗ щодо перших підсумків реалізації Закону України «Про зайнятість населення».  

«Новий закон про зайнятість - це закон про нові можливості для людей, - підкреслила вона. - Це той закон, який сприяє найшвидшому працевлаштуванню людини. Лише з початку літа ми почали активно впроваджувати всі норми закону, і вже за такий короткий строк бачимо позитивну динаміку. Наприклад, на сьогодні вже 7 тис. громадян, старших за 45 років, отримали ваучери на навчання новій професії. Це 13 робітничих професій і 22 спеціальності переважно в IT-сфері, аграрному секторі, транспорті і будівництві. Це свідчить про те, що наші громадяни, як і європейці, готові навчатися протягом усього життя».

Голова Державної служби зайнятості також розповіла про успішний досвід роботи консультаційних центрів, де люди, які прагнуть відкрити власну справу, безкоштовно отримують усю необхідну інформацію. Велике значення, на її думку, має профорієнтаційна робота з учнівською молоддю. Завдяки цій роботі молоді люди можуть обирати спеціальність, до якої мають природну схильність. Марина Лазебна підкреслила, що Державна служба зайнятості постійно працює над удосконаленням законодавства та підвищенням ефективності своєї роботи. Зокрема, зараз готуються ініціативи щодо посилення стимулювання створення нових робочих місць у малому бізнесі.

         Марина Лазебна також пояснила, що в Україні для оцінки ситуації на ринку праці використовують два показники рівня безробіття - рівень зареєстрованого безробіття і рівень безробіття, визначений за методологією Міжнародної організації праці. Та частина людей серед населення працездатного віку, які шукають роботу за допомогою Державної служби зайнятості і реєструються в службі, використовується для розрахунку показника «рівень зареєстрованого безробіття». Тобто цей показник свідчить про кількість тих людей, які прийшли до центрів зайнятості та отримали статус безробітного. Станом на 1 серпня 2013 року кількість зареєстрованих безробітних становила 451,5 тис. осіб. Проте показник щодо рівня зареєстрованого безробіття не дає повного уявлення про загальну ситуацію з безробіттям у країні. Для визначення реальних масштабів зайнятості і безробіття використовується світова практика – дані вибіркових обстежень населення з питань економічної активності, в основу яких покладена методологія Міжнародної організації праці (МОП).

Голова ДСЗ відповіла на чисельні запитання учасників зустрічі.

Говорячи про необхідність вирішення проблем безробіття та працевлаштування, В.о. Голови ФПУ Сергій Кондрюк наголосив на тому, що соціальним партнерам треба чесно поставити чіткий і правдивий діагноз такої хронічної хвороби як безробіття. «Чи достатньо для точної діагностики ті два показника, які ми сьогодні маємо, - «рівень зареєстрованого безробіття» та методологія МОП? – поставив він запитання. – Профспілкова сторона пропонує перейти до нового показника для з’ясування зайнятості не з точки зору «галочки», що цій людині треба чи не треба платити допомогу, а з точки зору її суспільно-адекватної зайнятості. Ситуація в Україні зараз така, що людей, які отримують пенсії, більше ніж тих, хто сплачує єдиний соціальний внесок. І це не проблема Пенсійного фонду, це проблема ринку праці».

В.о. Голови ФПУ Сергій Кондрюк також повідомив, що Федерація профспілок України пропонує проводити аналіз стану зайнятості по певним стандартам: зарплата повинна бути більше мінімальної, з неї мають сплачувати соціальні внески, повинні бути гідні та безпечні умови праці та інші показники. На його думку, треба напрацювати спільно з роботодавцями за участю ДСЗ і враховувати так званий соціальний коефіцієнт ефективної суспільної зайнятості.

Профспілки спільно с Міністерством соціальної політики підготували цілий пакет ініціатив щодо досягнення в Україні соціальної справедливості, зокрема у виробничій сфері, наголосив С.М. Кондрюк. Він також повідомив, що зараз ФПУ та її членські організації працюють над Концепцією підвищення престижності праці та закликав Голову ДСЗ приєднатися до цього процесу.

 

Більш розгорнуту інформацію читайте у черговому числі газети «Профспілкові вісті».

 

Інформаційно-аналітичний центр ФПУ

   

ВСТР 1

 

ВСТР 6

 

ВСТР 2

 

 

ВСТР 5

 

ВСТР 4