b-00026577-a-00006955

 

Президія ФПУ ухвалила Профспілковий наказ до всіх кандидатів у Президенти України, який було їм надіслано.

Наказ спрямовано на запровадження ефективних кроків щодо подолання проблем у соціально-трудовій сфері, корупції та тіньової економіки, запровадження соціальної справедливості, соціально-економічного захисту працівників. Федерація профспілок України розраховує, що обраний народом Глава держави реалізує Наказ профспілок.

Зі свого боку, ФПУ заявляє про готовність до конструктивної співпраці з органами державної влади та роботодавцями задля реальних змін у країні, на які очікує суспільство.

Сьогодні ми починаємо серію матеріалів щодо реакції кандидатів у Президенти України на профспілковий Наказ і про те, як вони збираються його виконувати.

Слово – відомому медику та громадському діячеві Ользі Богомолець.

 

- Я вважаю, що розвиток профспілок – це розвиток громадянського суспільства, - наголосила кандидат у Президенти України. – Суспільство зараз змінюється. Профспілки також мають змінюватися, ставати більш ефективними у справі соціально-економічного захисту працівників, всіх людей, які цього потребують. Профспілки мають давати завдання і своїм міністрам, і керівникам, і чиновникам, тому що професійні організації медиків, вчителів, гірників – це ті люди, які творять країну. Чиновники – це ті люди, які мають створювати максимально сприятливі умови для членів профспілок. В розвинутих країнах, наприклад, в Йорданії, де я спілкувалась з головою профспілок медиків, мені повідомили, що у них міністр не має права підписати ніякий документ, якщо він не завізований профспілками. І міністр у них на роботі. Вони сплачують міністру зарплату. І вважають, що це абсолютно правильно, бо міністр має створювати профспілкам максимально сприятливі умови для роботи і для розвитку країни. Тому профспілки мають переглянути свої внутрішні відносини, а також відносини з державою, створити такі умови, при яких держава мусила би виконувати вимоги профспілок.

 

- А яку цінність для себе як кандидата у Президенти України Ви бачити у пропозиціях профспілок? Чи будете ви враховувати їх при розробці та реалізації своєї програми?

 

- Безперечно, завдання розвитку України – це завдання зробити економічно ефективну, соціально відповідальну країну. І профспілки мають бути активно залучені до цього процесу не тільки, як ті люди, які дають накази Президенту чи кандидату у Президенти, а й ті люди, які їх виконують і несуть відповідальність за якість того, що вони роблять. Тому стан профспілок, взагалі професійних асоціацій – це майбутнє покращення якості будь-чого, що робиться у державі. Наразі одна з моїх вимог і моє бачення системних реформ – це максимальне делегування широких повноважень професійним спілкам щодо акредитації, сертифікації, підвищення кваліфікації, створення реєстрів і відповідальності за якість надання послуг або за якість того, що вони роблять. Тільки, якщо у них є повноваження, вони можуть нести відповідальність.

 

- Що, на Вашу думку можна кардинально змінити у соціально-економічному стані країни, досягненні соціальної справедливості? Яка тут може бути роль профспілок?

 

- На жаль, за ці чотири роки парламент прийняв деякі закони, які обмежують права робітників найманої праці загалом і погіршують трудові умови. Все зроблено на догоду олігархам, щоб при необхідності не доплачувати за перероблений час, за важкі умови праці, інші обмеження, які їм потрібні, але звужують трудові права, погіршують умови праці. Звичайно олігархічна система і не могла поступати інакші. Вона скрізь, де могла, хапала гроші, з бюджету, у тому числі із зарплат людей. Зараз дуже важливим є заміна умов трудових договорів. Треба, щоб держава стала на захисті трудових колективів в ствердженні відповідних норм і правил. Держава має через профспілки захищати працівників. Так робиться у всіх цивілізованих країнах.

 

- Які будуть Ваші перші кроки на посаді Президента України?

 

- Серед перших кроків наша команда планує комплексну боротьбу з корупцією через впровадження прозорості витрачання бюджетних коштів та системи державних закупівель, відкриття реєстрів власності, Закон про відповідальність посадових осіб: механізм для відкликання чиновників, правоохоронців, суддів і політиків з посад. Серед таких кроків буде і повернення повноважень регіонам і містам, запровадження дієвих інструментів місцевої демократії, податкова реформа, сприяння малому та середньому бізнесу, покращення інвестиційного клімату через дерегуляцію економіки, пакет медичних та соціальних реформ, спрямованих на збільшення тривалості життя. Нам потрібен уряд реформ, який швидко та ефективно наведе лад у державі. Інтереси простої людини, працівника повинні стояти вище особистих політичних амбіцій. Моя президентська програма відкрита для доповнення. Кожний громадянин, всі фахові і професійні спільноти можуть долучатися до формування майбутнього України. Я готова підписати відкриту угоду з кожним громадянином України, у який зобов’язуюсь виконувати усі пункти своєї програми.

 

- Як Ви оцінюєте роль соціального діалогу у вирішенні багатьох проблем, що накопичувались довгі роки в економіці і суспільстві України?

 

- Я вважаю, що будь-який діалог, навіть між конфліктуючими сторонами, має обов’язково бути. Це взагалі запорука будь-якого розвитку. Але нарешті нам пора завершити діалог як просто розмови та балачки, створити чітку програму дій, її виконувати і організовувати нові робочі місця і давати людям можливість працювати. До тих пір, доки ми будемо говорити, створювати говорильні, без кінця з’ясовувати стосунки – від цього ж якість життя людей не покращиться аж ніяк. Тому нам чітко потрібне поставити часові межі тому, що має відбутись, які плани мають бути створені і переходити до виконання цього плану. І робити, підтримуючі діалог по результатам того, що зроблено.

 

Інформаційно-аналітичний центр ФПУ