Що означає для України забезпечення економічного зростання? Як зробити політику економічного зростання «дружньою» до забезпечення повної зайнятості з високим рівнем оплати праці? Що необхідно зробити для забезпечення гідної праці для всіх? На ці та інші актуальні запитання шукали відповіді учасники консультаційної зустріч з профспілками у рамках Національних консультацій з питань формування Порядку денного Цілей розвитку після 2015 року, які відбулись 5 березня у будинку спілок. У заході взяли участь та виступили заступники Голови Федерації профспілок України Сергій Кондрюк та Сергій Українець, керівники ряду департаментів та управлінь ФПУ.
Модератором обговорення актуальної теми «Перспективи розвитку після 2015 року. Майбутнє, якого ми прагнемо» виступила завідувач відділу моніторингових досліджень соціально-економічних трансформацій ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України», голова правління ГО «Український інститут соціальних досліджень» Ольга Балакірєва.
Під час зустрічі наголошувалось, що Декларація Тисячоліття Організації Об’єднаних Націй, прийнята у 2000 році на Саміті Тисячоліття ООН і затверджена 189 державами світу, започаткувала процес досягнення світовою спільнотою визначених до 2015 року результатів у сферах, де нерівномірність глобального людського розвитку виявилася найгострішою. Для Україні було адаптовано Цілі Розвитку Тисячоліття, які є орієнтирами розвитку, узагальненими і кількісно вимірюваними.
За три роки до 2015 року Організація Об’єднаних Націй оголосила відкритий та всеохоплюючий процес визначення та формування пріоритетів та цілей розвитку на період після 2015 року. Національні консультації з підготовки Порядку денного після 2015 року триватимуть до кінця березня 2013 року. Національні консультації - унікальна можливість для України брати активну участь у формуванні глобальної стратегії розвитку, долучитись до формування глобального бачення майбутнього, якого ми прагнемо, та пріоритетів розвитку.
До Національних консультацій залучено представників центральних органів влади, неурядових організацій, профспілок, академічних кіл, молоді, малого та великого бізнесу, вразливих груп населення тощо з метою визначення суспільної думки та позиції стосовно майбутнього, якого ми прагнемо.
«На жаль, українці все менше вміють мріяти, - зазначив заступник Голови ФПУ Сергій Кондрюк. – Ми маємо чітко уявляти, що саме бажаємо побачити через 15-20 років. Без формування цілій неможливо будувати майбутнє, у тому числі майбутнє держави. Як можна, наприклад, реалізувати Указ Президента України по подоланню бідності, якщо навіть не визначено реальну ситуацію с рівнем бідності та конкретними цілями і заходами. Спочатку ціль була зменшити рівень бідності удвічі. Але потім від конкретних цифр та завдань відішли. Нам не треба чекати 2015 року, а вже зараз модулювати те, що мі бажаємо бачити після 2015 року. Неурядові громадські організації, перш за все, профспілки мають взяти на себе відповідальність за вирішення болючих проблем суспільства. Але повинна бути й соціальна відповідальність влади та роботодавців за ситуацію із соціальної несправедливістю у сфері оплати праці. Своє слово тут можуть і повинні сказати також міжнародні організації».
Про роль соціального діалогу у вирішенні цих проблем розповів заступник Голови ФПУ Сергій Українець. «Ми бачимо, що динамічний, якісний, ефективний соціальний діалог позитивно впливає на вирішення актуальних проблем суспільства, - сказав він. – Ту не треба нікого примушувати к такому діалогу. Влада, роботодавці та профспілки повинні бути налаштовані та зацікавлені вирішувати всі питання тільки таким шляхом. Саме у рамках соціального діалогу ми маємо відновити трудовий потенціал, як основу економіки та соціально-економічного розвитку країни». Сергій Українець підкреслив, що найбільшу соціальну несправедливість бачимо у сфері оплати праці. А це – не доданні людям мільярди гривень заробітної плати, які забрали себе представники крупного капіталу. На жаль, сказав він, праця як базовий пріоритет у розвитку економіки України, було штучно замінено соціальним забезпеченням. Що, доречи, відображено навіть у назві Міністерства соціальної політики, звідки зникло слово «праця».
Ця експертна зустріч, на думку її учасників, дала можливість активно висловити чисельні коментарі та пропозиції з питань підготовки Порядку Денного Розвитку після 2015 року. У виступах підкреслювалось, що обмін ідеями надає величезний імпульс подальшій роботі.
Інформаційно-аналітичний центр ФПУ