LV CoFoE

У неділю 9 травня в Страсбурзі був дан старт Конференції про майбутнє Європейського союзу. Згідно з планами її організаторів, громадяни ЄС протягом року будуть обговорювати те, яким вони бачать своє співтовариство в майбутньому. Виступаючи на відкритті конференції, голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен і президент Франції Емманюель Макрон пообіцяли вислухати всі пропозиції громадян

На відміну від попередніх проектів з реформування договорів ЄС, цього разу Єврокомісія не вважала за потрібне представити громадськості конкретний план. Так що тепер - вже за участю громадськості - протягом цілого року в рамках Конференції майбутнього будуть вестися дебати.

Нижче додається виступ Генерального секретаря ЄКП у рамках цієї Конференції.

 

Дякую, пане головуючий!

 

Європейські профспілки та працівники підтримують проведення цієї конференції і з готовністю зроблять внесок у формування більш справедливого Європейського Союзу, який опікується людьми.

Коли цей процес розпочинався, було необхідно відновити зв’язок між громадянами та установами, подолати нерівність та соціальну ізоляцію, що виникли внаслідок фінансової кризи та політики жорсткої економії, відреагувати на виклики кліматичних змін та цифровізації, відбудувати європейську демократію.

Сьогодні, після пандемії, ці проблеми потребують ще більш термінового вирішення. Залишилося зовсім мало часу, і європейські працівники та громадяни очікують, що ми будемо невідкладно діяти.

Нам потрібно вийти із зони комфорту, побувати на місцях, поговорити з людьми. Сьогоднішня конференція має стати можливістю для предметного та широкого обговорення за повноцінною участю громадян, організованого громадянського суспільства, соціальних партнерів.

Ми просимо вас забезпечити, щоб нас залучали до усіх майданчиків, на яких відбувається обговорення, включаючи в робочі групи та комісії. У свою чергу ми зробимо все можливе, щоб мобілізувати працівників та бізнес на всіх рівнях для отримання гарних та реальних результатів.

Але справа не тільки в процесі, нам потрібен амбіційний вміст, ми маємо проводити кардинальні зміни.

Кардинальні зміни в галузі охорони здоров'я, безпеки та соціального захисту, шляхом посилення громадського обслуговування та соціальної держави, збереження робочих місць та бізнесу, без яких немає майбутнього.

Кардинальні зміни нашої економічної моделі шляхом переходу від економіки, яка обслуговує прибутки, до соціальної ринкової економіки, яка приносить користь людям, яка виходить за межі ВВП, за рамки сліпих фіскальних правил, з тим, щоб створити добробут та забезпечити кращі можливості, рівність та інтеграцію для всіх.

Кардинальні зміни у вирішенні проблем навколишнього середовища та цифровізації шляхом справедливого переходу. Це означає не тільки навчання та перекваліфікацію, але й створення якісних робочих місць, загальний соціальний захист, повну участь громад та соціальних партнерів у всебічному управлінні, яке нікого не залишає позаду.

Кардинальні зміни означають, що кожна людина в Європі має можливість користуватися основними правами, соціальними та трудовими правами без дискримінації за статтю, віком, етнічною приналежністю та міграційним походженням, релігією, переконаннями чи політичними поглядами.

Кардинальні зміни означають захист демократичних цінностей і верховенства права, а також соціальної демократії, заснованої на соціальному діалозі, колективних переговорах та участі працівників у прийнятті рішень.

Тільки завдяки таким радикальним змінам ми зможемо захистити європейський проект як цінність, за яку варто боротися.

Давайте якнайкраще скористаємося з можливостей, які надає ця конференція, надавши слово людям. А вислухавши їх, давайте повернемося до них із ідеями та пропозиціями, які можуть покращити їхнє життя.

Будьмо відвертими, нам також потрібно буде змінитися самим. Необхідно забезпечити більшу прозорість демократичних процесів, інституції ЄС повинні стати більш підзвітними, процес прийняття рішень не може бути паралізованим нескінченними дискусіями, національним егоїзмом та вето.

Було б великою помилкою виключити з результатів цієї конференції переосмислення архітектури Європейського Союзу. Ми очікуємо, що будуть розглянуті зміни до Договору ЄС, і, серед іншого, ми виступаємо за прийняття Протоколу соціального прогресу, щоб гарантувати перевагу соціальних прав над економічними свободами у разі конфлікту між ними. Необхідно також, щоб Європейський соціальний стовп став елементом нашої соціальної ринкової економіки.

Радикальні зміни, участь знизу вгору та конкретні результати, які змінять ситуацію – ось що профспілки очікують від Конференції про майбутнє Європи.

Щиро дякую за увагу.