4v53yf4e

 

Експерти з країн Східного партнерства (СП), члени національних платформ Форуму громадянського суспільства СП, а також представники українських громадських та урядових організацій долучилися до обговорення переваг та викликів європейської інтеграції у рамках міжнародної конференції «Соціально-економічний вимір Повної та Всеосяжної Зони Вільної Торгівлі ЄС з країнами Східного партнерства». Захід відбувся 3 вересня 2013 року у м. Києві за організаційного сприяння Другої Робочої групи Форуму громадянського суспільства «Східного партнерства» спільно з Поліським фондом міжнародних та регіональних досліджень у партнерстві з Регіональним Представництвом Фонду імені Фрідріха Еберта в Україні і Білорусі.

Регіон «Східного Партнерства» - відносно нова формація на геополітичній карті світу, проте амбітна у своєму бажанні до європейської інтеграції. Разом з тим, єврооптимісти цих країн у своїх вподобаннях орієнтується скоріше на інтереси, а не цінності, що пропонує європейська спільнота. Зокрема, йдеться про процеси, що супроводжують необхідність формування Зони Вільної Торгівлі (ЗВТ). Очікувати миттєвого покращення від підписання Угоди про асоціацію з ЄС або входження країн СП у спільний європейський дім не доведеться. На євроновачка чекатимуть як привілеї, так і соціальні-економічні виклики. При цьому громадяни мають бажання жити краще, але ставляться з осторогою до змін. Зважаючи на це, у рамках міжнародної конференції експерти напрацьовували пропозиції щодо можливих напрямків співробітництва з ЄС, а також між країнами СП для подолання потенційних соціальних і економічних викликів європейської інтеграції, зниження соціально-економічних диспропорцій і забезпечення стабільності в регіоні. Три пленарних засідання та дискусійний клуб – у такому форматі працювали учасники конференції.

Під час першої панелі виступили Ігор Бураковський (голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій, Україна), Володимир Амірян (керівник відділу Торгово-промислової палати Вірменії), Кахабер Гоголашвілі (директор програми європейських досліджень Грузинського центру стратегічних досліджень), Іон Торнеа (експерт Інституту розвитку та соціальних ініціатив Viitorul, Молдова).

Спікери зробили прогноз щодо нових перспектив їх країн від лібералізації торгівлі з ЄС, а також виокремили сектори національних економік, що є найбільш чутливими до нових умов функціонування. Важливим фактором ефективної співпраці, на думку пана Бураковського, є повна імплементація ЗВТ, а не ситуативне впровадження окремих норм. Реформування інституційної організації органів державної влади – нагальне питання для Республіки Молдова, упевнений Іон Торнеа. Також експерти зійшлися на тому, що органам державної влади окремих країн СП властиве відмежовування внутрішніх питань від зовнішніх, що є принципово неправильною позицією.

Далі питання інтересу ЄС у створенні ЗВТ з країнами Східного партнерства під час веб-конференції зачепив Войцех Конончук (глава Департаменту України, Білорусі та Молдови Центру східних досліджень, Польща). Експерт вважає, що в економічній інтеграції країн СП зацікавлений Брюссель не менше, ніж самі країни регіону. І мова не лише про демократичні процеси в сусідніх країнах, але й про економічний зиск європейської спільноти.

Важливим аспектом процесу формування ЗВТ є соціальна складова. Ринок праці, міграція, освіта та охорона здоров’я – сфери соціального виміру ЗВТ, до яких екстраполювали експерти під час другої панелі. Спікерами з української сторони тут виступили Ірина Петрова (професор Київського національного економічного університету), Віктор Чужиков (професор Київського національного економічного університету), Катерина Никонюк (Київський національний економічний університет), Олексій Позняк (Інститут демографії та соціальних досліджень України). Виступаючі описали нинішню проблематику зазначених сфер, а також окреслили можливі напрямки співпраці ЄС з країнами СП в контексті забезпечення сталого соціального розвитку.

За словами пані Петрової, рівень зайнятості в Україні є достатньо прийнятним. Проте питання модернізації робочих місць, зокрема створення «зелених» місць, є важливим питанням в контексті адаптації ринку праці до європейських стандартів.

Опісля відбулася веб-конференція з координаторами та активістами 2 Робочих Груп національних платформ Форуму Громадянського Суспільства Східного Партнерства. Євген Рошковану (Молдова), Карен Чілінгарян (Вірменія), Сабіт Багіров (Азербайджан), Єгор Клімович (Білорусь) та Гіві Кочорадзе (Грузія) висловили свої думки стосовно соціальних викликів європейської інтеграції, що потенційно можуть загрожувати країнам, які вони представляють на ФГС. В кожній країні в різній мірі, але відмічаються певні очікування змін в сфері освіти, медицини, трудової міграції.

Зія Алілі (експерт Центру економічного і соціального розвитку, Азербайджан) та Вероніка Мовчан (директор Центру економічних досліджень Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, Україна) виступили у рамках третього пленарного засідання. Говорили та порівнювали експерти преференції для країн СП, які пропонує ЗВТ та Митний Союз. Як висновок можна сказати, що поряд з негативними очікуваннями від формування ЗВТ позитивних довготермінових результатів набагато більше, у чому Митний Союз значно програє.

Російський політичний експерт Андрій Окара, виступаючи під час веб-конференції, прокоментував ставлення Росії до європейських економічних інтеграційних проектів в регіоні Східного Партнерства. «Вочевидь, Росія дуже болісно переживає наміри України підписати Угоду про асоціацію з ЄС. Адже «імперіалістичні» проросійські проекти неможливі без участі в них України», - зазначив пан Окара.

Захід завершився дискусійним клубом щодо шляхів поглиблення європейської інтеграції, участь в якому взяли всі запрошені експерти. В ході активного обговорення була спроба відповісти на питання, що потрібно враховувати в контексті соціальних викликів при реалізації євроінгтеграційних кроків, яка роль в цьому процесі громадянського суспільства. Основні тези дискусії будуть узагальнені в позиційному документі 2 Робочої групи Форуму громадяського суспільства, який буде озвучено на Форумі громадянського суспільства на початку жовтня у м. Кишиневі.

 

 

З матеріалами конференції можна ознайомитися за посиланням

 

http://polis.cn.ua/publikatsiji/prezentatsiji/materialy-konferentsii.html

 

Джерело

http://polis.cn.ua/novini/ekonomichnyi-ta-sotsialnyi-vymir-skhidnoho-partnerstva.html