20241029 142828 09

У Міжнародний день догляду та підтримки, 29 жовтня, МКП закликає уряди визнати догляд як право людини і суспільне благо, що включає право надавати догляд, отримувати догляд і самообслуговування.

Цього року 29 жовтня вдруге відзначається Міжнародний день ООН з догляду та підтримки - глобальний день дій , ініційований багато років тому профспілковим рухом з метою прискорення державних інвестицій в економіку догляду.

Праця по догляду має важливе значення для людського, соціального, економічного та екологічного благополуччя. Пандемія COVID-19 підкреслила, що робота по догляду - як оплачувана, так і неоплачувана - уможливлює всі інші форми праці.

Однак нерівність між оплачуваною та неоплачуваною працею по догляду зберігається, і більшість обов'язків по догляду за хворими лежить на жінках. Ця праця недооцінюється і часто вважається некваліфікованою.

Мільйони доглядальниць і доглядальників працюють у складних умовах, отримуючи низьку зарплату і не маючи належного захисту, що робить багатьох із них вразливими до експлуатації та зловживань, особливо домашніх працівниць, працівниць у сфері охорони здоров'я на рівні громади та мігранток.

Непропорційний тягар неоплачуваної доглядової праці, який лягає на плечі жінок, впливає на їхню здатність знайти оплачувану роботу, залишитися на ній і просуватися по службі.

Закликаючи до укладення Нового суспільного договору, як зазначено в підсумковому документі 4-ї Всесвітньої жіночої конференції МКП (2022), працівники сфери догляду та працівники з обов'язками по догляду разом зі своїми профспілками організувалися і виступають на глобальному рівні за гідну працю в секторі догляду. Вони підкреслюють важливість догляду для забезпечення гендерної рівності та необхідність створення економік, орієнтованих на майбутнє, шляхом збільшення державних інвестицій у якісні послуги з догляду.

Ми закликаємо уряди сприяти цьому:

  • Збільшенню державних інвестицій у сектор догляду.

Державні інвестиції в економіку догляду - як частина ВВП національних урядів - створюють мільйони нових робочих місць, надають жінкам можливість економічної участі та гарантують загальний доступ до якісних послуг у сфері охорони здоров'я, освіти та догляду.

  • Ухвалення політики піклування.

Інклюзивна політика на ринку праці, політика на робочому місці, дружня до сім'ї, та ґендерно-орієнтований соціальний захист забезпечують більш справедливий розподіл обов'язків з догляду та сприяють гнучкому графіку роботи на ґендерно-нейтральній основі.

  • Гідна праця для всіх працівників сфери догляду.

Робота у сфері догляду має бути офіційною та гідною, з безпечними умовами праці та адекватно оплачуваною, включаючи рівну оплату за працю рівної цінності. Працівники сфери догляду повинні бути вільні від гендерно зумовленого насильства та домагань, а також від будь-якого виду дискримінації. Працівники сфери догляду повинні мати можливість вільно об'єднуватися в профспілки та укладати колективні договори.

Знакова Резолюція МОП «Про гідну працю та економіку догляду», узгоджена урядами, роботодавцями та працівниками в червні 2024 року, підкреслює взаємозв'язок між гідною працею, гендерною рівністю, якісним наданням догляду, справедливим переходом, сталим розвитком та економікою догляду. Вона також підтверджує необхідність невідкладних дій для забезпечення гідної праці в економіці догляду та сприяння гідній праці для всіх шляхом забезпечення їхнього доступу до догляду.

Важливо, щоб урядова політика та дії у сфері догляду відповідали цій Резолюції, впроваджуючи рамки економіки догляду, які сприяють правозахисному підходу, заснованому на Міжнародних трудових стандартах, соціальному діалозі та Рамковій програмі МОП «5R» щодо гідної праці у сфері догляду.

Глобальний профспілковий рух працюватиме над втіленням цього бачення в життя.

Джерело:

https://www.ituc-csi.org/international-day-for-care-2024