21 листопада 2024 року в Офісі Міжнародної організації праці (МОП) в Україні відбулася знакова зустріч між представниками профспілок і Координатором системи ООН в Україні з гуманітарних питань Матіасом Шмале. Захід став важливою платформою для обговорення гуманітарних, соціальних і трудових викликів, а також перспектив подальшої співпраці з міжнародними організаціями.
Зустріч відкрила директорка Офісу МОП в Україні Аїда Ліндмайер. У ній взяли участь представники Федерації профспілок України на чолі з Головою ФПУ Григорієм Осовим, а також інші профспілкові лідери.
Координатор ООН Матіас Шмале підкреслив, що система ООН продовжує надавати всебічну підтримку Україні в умовах війни. Основними напрямами діяльності залишаються допомога соціально вразливим групам, розвиток медичної реабілітації, розмінування територій та відновлення інфраструктури в постраждалих регіонах.
Шмале також акцентував увагу на чинній Перехідній рамковій структурі співпраці між урядом України та ООН, що триватиме до кінця 2024 року. Вона включає підтримку короткострокових заходів з відновлення та рекомендації для довгострокових реформ. Нова Рамкова програма співпраці, яка має охоплювати період з 2025 року, перебуває на етапі розробки. Її ключовими принципами стануть інклюзивність і врахування пріоритетів громадянського суспільства.
У своєму виступі голова Штабу гуманітарної допомоги ФПУ, Голова ФПУ Григорій Осовий детально розповів про гуманітарну діяльність профспілок під час війни. За його словами, завдяки активній підтримці МОП, Міжнародної конфедерації профспілок (МКП), Європейської конфедерації профспілок (ЄКП) та інших партнерів, зокрема «Корус Інтерншнл», Данського агентства профспілкового розвитку, ФПУ зуміла надати допомогу понад 60000 внутрішньо переміщеним особам, забезпечивши їх прихистком і харчуванням у профспілкових санаторіях, базах відпочинку гуртожитках учбових центрів. Осовий також підкреслив, що багато профспілкових закладів і досі надають притулок для ВПО. Крім того, він наголосив, що заклади ФПУ, зокрема «Укрпофоздоровниця», мають практичний досвід підтримки постраждалих внутрішньо переміщених осіб, осіб похилого віку та осіб з інвалідністю. ФПУ готова надати свою базу ООН для проходження реабілітації і отримання послуг відновлювальної медицини найбільш вразливим верствам населення. Завершаючи свій виступ, Григорій Осовий закликав представників ООН тісніше взаємодіяти з українськими профспілками для підтримки працівників та відновлення країни.
Заступники Голови ФПУ Олександр Шубін та Василь Андреєв, Голова Донецької обласної ради профспілок Петро Древаль підкреслили, що діяльність профспілок безпосередньо спрямована на досягнення Цілей сталого розвитку ООН. Серед пріоритетів організації – забезпечення справедливих умов праці, створення якісних робочих місць, впровадження соціального діалогу та захист трудових прав працівників тощо.
За результатами зустрічі було підтверджено необхідність залучення профспілок до відбудови України, реформування трудового та соціального законодавства розширення співпраці між обома сторонами. ООН планує сприяти створенню робочих місць і відновлення інфраструктури, а профспілки готові активно долучатися до реалізації цих ініціатив, забезпечуючи їхню соціальну орієнтованість і ефективність.
Зустріч стала черговим кроком на шляху до консолідації зусиль міжнародних і національних партнерів у розбудові України, враховуючи інтереси всіх верств населення.
Пресцентр ФПУ