130125

Новини європейських профспілок працівників громадського обслуговування про переговори, оплату та умови праці, права профспілок, страйки і протести

 

Португалія: працівники сфери переробки відходів страйкують за кращі умови праці

Бельгія: профспілки вийшли на марш проти «гринчівських» планів жорсткої економії

Кіпр: загальний страйк на Північному Кіпрі зупинив зміни до трудового законодавства

Нідерланди: підвищення заробітної плати працівникам агентств соціальної зайнятості

Хорватія: державні службовці домоглися підвищення заробітної плати, в той час як профспілкам працівників громадського обслуговування бракує одностайності

Португалія: страйк медсестер за визнання заслуг

Німеччина: працівники з неповним робочим днем мають право на надбавки за понаднормову роботу з першої години

Іспанія: скорочення робочого часу до 37,5 на тиждень

Норвегія: укладено угоди в приватному секторі охорони здоров’я, освіти та культури

Фінляндія: система оплати праці в муніципальному секторі зазнає значних змін

Болгарія: підписано колективний договір в Агентстві з регулювання ядерної енергетики

Австрія: заробітна плата у сфері догляду за дітьми зросте на 4 та 4,3 відсотка

Португалія: працівники сфери переробки відходів страйкують за кращі умови праці

Працівники компаній з управління відходами FCC Environment Portugal і Resinorte провели страйки 26 і 27 грудня, вимагаючи підвищення заробітної плати, поліпшення умов праці та дотримання своїх прав. Страйки, організовані профспілкою STAL, включали пікети на об’єктах FCC в Марко де Канавеш і Resinorte в Ріба дАве, причому в перший день робітники FCC проводили 24-годинну акцію.

Працівники протестують проти відсутності прогресу в переговорах з адміністрацією компаній. Основні вимоги включають значне підвищення заробітної плати, підвищення надбавок на харчування, введення надбавки за ризик, регулювання кар’єрного росту та просування по службі, а також укладення корпоративної угоди, яка б стандартизувала трудові правила та гарантувала професійну гідність.

У компанії Resinorte також було оголошено страйк на всі понаднормові роботи з 6 січня по 8 березня. Ці дії відображають розчарування робітників постійним ігноруванням їхніх вимог, незважаючи на те, що STAL наполягає на забезпеченні наявності фінансових ресурсів для їхнього задоволення.

У Лісабоні участь у страйку досягла близько 80% під час ранкових змін, причому робітники були єдині у своєму заклику до справедливого ставлення до них. Протести включали великі пікети біля підприємств і перебої в роботі в Оейрасі та інших муніципалітетах на півночі країни. STAL закликала адміністрацію до серйозних переговорів, підкресливши, що вплив страйку на громадські послуги є виключно відповідальністю керівництва.

Бельгія: профспілки вийшли на марш проти «гринчівських» планів жорсткої економії

13 грудня 2024 року бельгійські профспілки провели демонстрацію в Брюсселі проти заходів жорсткої економії, які обговорює новий уряд. Протест був організований FGTB/ABVV, CSC/ACV та CGSLB/ACLVB за підтримки Європейської конфедерації профспілок (ЄКП).

Профспілки розкритикували заплановані скорочення громадських послуг, соціального захисту та пенсійного забезпечення, а також пропозиції щодо погіршення умов праці, зменшення оплати понаднормової роботи у нічні години та у вихідні дні та підвищення ПДВ на товари першої необхідності. Ці заходи, на їхню думку, посилять кризу вартості життя, з якою стикаються працівники, особливо жінки, в той час як прибутки корпорацій і дивіденди акціонерів продовжують випереджати зростання заробітної плати.

Демонстрація підкреслила необхідність справедливої політики, яка б ставила на перше місце добробут працівників, а не програми жорсткої економії. Профспілки пообіцяли продовжувати боротьбу проти цих заходів, стверджуючи, що вони є не лише економічно шкідливими, але й соціально несправедливими.

Кіпр: загальний страйк на Північному Кіпрі зупинив зміни до трудового законодавства

Дводенний загальний страйк на Північному Кіпрі 26-27 грудня 2024 року призвів до призупинення розгляду двох суперечливих законопроектів у «парламенті». Тисячі працівників з 33 профспілок пройшли маршем до будівлі «парламенту» на півночі Нікосії, вимагаючи відкликання законів, що впливають на надбавки до прожиткового мінімуму та колективні трудові угоди.

Протест був зосереджений на двох запропонованих законах: один з них зменшує частоту коригування прожиткового мінімуму з трьох разів на рік до двох, а інший вимагає схвалення «міністерством фінансів» колективних договорів у державному секторі, що фактично обмежує автономію профспілок. Страйк став наслідком невиконаних обіцянок «прем'єр-міністра» і «міністра фінансів», які зобов’язалися розглянути вимоги профспілок, але подали законопроекти без поправок. Протести посилилися, і демонстранти розібрали вхідні ворота «парламенту». Профспілкові лідери виступили з різкою критикою, засуджуючи уряд за корупцію і нападки на права трудящих.

Результатом переговорів з «парламентським» комітетом стало відкликання законопроекту про колективні договори та зобов'язання переглянути прожитковий мінімум у новому році. Профспілкові лідери попередили про подальші дії, якщо обіцянки будуть порушені, включаючи безстрокові страйки. Страйк продемонстрував значну єдність між профспілками Північного Кіпру, а їхні лідери підкреслили свою рішучість захищати права працівників. Його результат відображає зростаюче невдоволення політикою «уряду» і може вплинути на ширшу політичну динаміку в регіоні.

Нідерланди: підвищення заробітної плати працівникам агентств соціальної зайнятості

Працівники, зайняті в Агентстві соціальної зайнятості та охоплені колективним трудовим договором про соціальну роботу в Нідерландах, отримають підвищення заробітної плати на 3,2% у січні 2025 року. Це підвищення, досягнуте в результаті переговорів за участю профспілки FNV, є частиною колективної угоди на 2021-2025 роки, яка пов’язує підвищення заробітної плати з механізмом компенсації цін на заробітну плату. Цей механізм гарантує, що заробітна плата відображає національні тенденції в рівнях оплати праці.

У 2024 році відсоток компенсації зростання заробітної плати був встановлений на рівні 6,43%. Працівники отримали першу частину цього коригування – підвищення на 3,1%  – у липні 2024 року, а решта 3,2% мають набути чинності в січні 2025 року. Працівники, які отримують встановлену законом мінімальну заробітну плату, натомість отримають обов’язкове підвищення на 2,75% відповідно до нідерландського законодавства.

Незважаючи на підвищення заробітної плати, деякі рівні оплати праці відповідно до Угоди про соціальну роботу, такі як шкала оплати праці B1, залишаються нижчими за встановлену законом мінімальну заробітну плату. Усунення цих диспропорцій буде ключовим завданням у 2025 році. Окремі переговори щодо нової колективної угоди для працівників відповідно до положення «Приступити до роботи» не просунулися, оскільки роботодавці не змогли долучитися до них змістовно. Профспілки продовжують наполягати на справедливій заробітній платі та покращенні умов праці всіх працівників Агентства соціальної зайнятості.

Хорватія: державні службовці домоглися підвищення заробітної плати, в той час як профспілкам працівників громадського обслуговування бракує одностайності

Уряд Хорватії завершив угоду з профспілками державних службовців, підписавши додаток IV до колективної угоди, яка вносить значні зміни до заробітної плати та надбавок. З лютого 2025 року база заробітної плати зросте на 3%, а з вересня 2025 року – ще на 3%. Інші покращення включають підвищення надбавки за роботу в нічний час з 40% до 50%, збільшення вихідної допомоги при виході на пенсію до 2,5 разів від базової заробітної плати, а також збільшення премії до ювілею до 300 євро нетто. Переговори про компенсацію вартості харчування заплановані на 2025 рік.

Попри те, що ці зміни принесуть користь державним службовцям, профспілкам працівників громадського обслуговування бракує одностайності. Не було досягнуто згоди щодо додатку І до базової колективної угоди для працівників державної служби, оскільки ключові профспілки відхилили пропозицію уряду, посилаючись на незадоволення структурою заробітної плати та невирішеність системної нерівності. Без необхідної підтримки більшості профспілок, додаток не міг бути доопрацьований.

Незважаючи на це, уряд в односторонньому порядку запровадив підвищення заробітної плати офіційним рішенням, забезпечивши працівникам громадського обслуговування таке ж підвищення базової заробітної плати, як і державним службовцям. Однак це було зроблено в обхід процесу колективних переговорів і не вирішило ширших проблем, пов’язаних із класифікацією посад, коефіцієнтами заробітної плати та надбавками. Профспілки державних службовців розкритикували цей крок, стверджуючи, що він підриває колективні переговори і залишає невирішеними структурні проблеми в системі оплати праці.

Це рішення відображає прагнення уряду запобігти подальшим затримкам у підвищенні заробітної плати, але підкреслює напруженість у відносинах з профспілками, які наголошують на необхідності більш справедливих реформ і більш інклюзивного підходу до задоволення вимог працівників.

Португалія: страйк медсестер за визнання заслуг

Медсестри лікарні Віла-Франка-де-Сіра провели страйк 17 грудня, вимагаючи визнання їхнього багаторічного стажу, покращення умов праці та додаткового персоналу. Страйк, організований Sindicato dos Enfermeiros Portugueses (SEP), охопив 87% медперсоналу в ранкову зміну, що значно порушило графік проведення операцій, стаціонарного лікування та консультацій.

Основна претензія полягає в тому, що адміністрація не зараховує роки роботи в лікарні в рамках державно-приватного партнерства (ДПП) для кар’єрного зростання, на відміну від рішень, досягнутих в аналогічних установах. Медсестри також вимагають перевести всіх медсестер-спеціалістів на відповідні категорії, запровадити 35-годинний робочий тиждень і найняти більше персоналу для зменшення навантаження.

Адміністрація лікарні заявила, що не може вирішувати питання, пов’язані з ДПП, без вказівок вищих органів влади, хоча переговори з відповідними органами тривають. SEP наполягає на терміновому вирішенні цих питань, щоб уникнути подальших перебоїв у роботі та забезпечити якісне медичне обслуговування.

Німеччина: працівники з неповним робочим днем мають право на надбавки за понаднормову роботу з першої години

Федеральний суд з питань праці (BAG), найвища судова інстанція Німеччини у сфері трудового права, постановив, що працівники, які працюють неповний робочий день, повинні отримувати надбавки за понаднормову роботу, як тільки вони перевищують індивідуально узгоджену тривалість робочого часу. Раніше надбавки за понаднормову роботу часто виплачувалися лише після перевищення робочого часу працівників, які працюють на повну ставку. Це рішення, ухвалене 5 грудня 2024 року, вважається важливою віхою у забезпеченні справедливості для працівників, зайнятих неповний робочий день, особливо жінок, які непропорційно страждають від таких практик.

Справа була ініційована медсестрами, які працюють неповний робочий день у KfH Kuratorium Dialysis Providers. Незважаючи на те, що вони часто працювали понаднормово, їм було відмовлено у виплаті премій через положення колективного договору їхньої компанії. Ці положення передбачали, що надбавки за понаднормову роботу нараховуються лише у випадку перевищення робочого часу працівника, який працює повний робочий день. Суд постановив, що така практика є непрямою дискримінацією жінок, оскільки вони становлять значну частку працівників, які працюють неповний робочий день.

Рішення роз’яснює, що працівники, які працюють неповний робочий день, мають право на надбавки за понаднормову роботу з першої години, відпрацьованої понад встановлений договором час, що зрівнює їхні права з правами працівників, які працюють повний робочий день. Це рішення має ширші наслідки для інших секторів, оскільки багато колективних договорів містять подібні положення.

Профспілка Ver.di, яка представляє інтереси працівників у цій справі, активно допомагає своїм членам відстоювати їхні права. Профспілка закликала працівників, які працюють неповний робочий день, перевірити, чи мають вони право на ретроактивні виплати, особливо за 2021 рік, оскільки для подачі позовів встановлені жорсткі терміни. Ver.di наголошує на важливості швидких дій і пропонує підтримку через свої юридичні служби, щоб працівники могли захистити свої законні права.

Іспанія: скорочення робочого часу до 37,5 на тиждень

20 грудня 2024 року CCOO та UGT досягли знакової угоди з міністерством праці про скорочення максимального робочого тижня з 40 до 37,5 годин без шкоди для заробітної плати. Це перша реформа робочого часу з 1983 року і великий крок вперед для трудящих Іспанії.

Угода, яка очікує схвалення парламенту, має на меті покращити якість життя працівників шляхом перерозподілу прибутку від підвищення продуктивності праці та усунення нерівності в таких секторах, як готельний бізнес, сільське господарство та торгівля. Вона також сприяє гендерній рівності, оскільки найдовший робочий день припадає на фемінізовані сектори. Для захисту балансу між роботою та особистим життям і запобігання експлуатації передбачені такі заходи, як право на цифрове відключення від мережі та вдосконалені системи обліку робочого часу.

Профспілкові лідери підкреслили важливість цієї угоди для адаптації умов праці до сучасних реалій, зазначивши, що з 1990 року продуктивність праці зросла на 30%, тоді як реальна заробітна плата зросла лише на 11,5%. Реформа відображає більш широке бачення профспілок щодо більш справедливих і стійких умов праці, при цьому 37,5-годинний робочий тиждень розглядається як крок до кінцевої мети – 32-годинного робочого тижня.

Норвегія: укладено угоди в приватному секторі охорони здоров’я, освіти та культури

Укладення угод про заробітну плату працівників сектору охорони здоров’я, освіти та культури Норвегії (HUK), організованих під егідою асоціації роботодавців Virke, було завершено. Ці угоди гарантують, що працівники приватних і некомерційних організацій, які надають громадські послуги, отримують умови, співставні з умовами в державному і муніципальному секторах.

Virke – це національна організація роботодавців, яка представляє приватні та некомерційні підприємства у сфері торгівлі, послуг та суспільних послуг, таких як охорона здоров’я, освіта та культура. Сектор HUK, зокрема, включає такі установи, як університетські коледжі, музеї, культурні заклади, а також заклади охорони здоров’я та освіти, які працюють поза державним сектором, але надають подібні послуги.

Угоди запроваджують мінімальні ставки заробітної плати та відображають результати розрахунків у державному секторі. Було погоджено підвищення заробітної плати на 5,2 відсотка з 1 травня 2024 року з виплатою компенсації у 2025 році. Угода також передбачає загальну центральну надбавку в розмірі 0,75 відсотка та додаткове фінансування для проведення переговорів щодо заробітної плати на місцевому рівні, при цьому коригування заробітної плати становитиме від 22 до 37 тисяч норвезьких крон.

Процес врегулювання зіткнувся із затримками через страйк у державному секторі на початку цього року, який завершився створенням добровільної ради з питань заробітної плати. У переговорах брали участь членські організації ЄФПГО Fagforbundet, NTL та FO, а кінцевий термін завершення локальних переговорів – 15 березня 2025 року.

Фінляндія: система оплати праці в муніципальному секторі зазнає значних змін

Генеральна колективна угода муніципального сектору (KVTES) запровадить нову систему оплати праці на основі рівнів, яка замінить поточну систему оцінки попиту на робочі місця. Ця реформа, укладена після тривалих переговорів, має на меті зробити оплату праці більш структурованою та стимулюючою, а також забезпечити чіткіший розвиток заробітної плати для працівників.

Угоди було досягнуто між профспілками, що представляють працівників муніципального сектору, зокрема Jyty та JHL, JUKO та SOTE, а також Об’єднанням роботодавців муніципального та соціального сектору (KT). Вона запроваджує трирівневу систему в межах кожної групи оплати праці, що супроводжується визначеними на національному рівні критеріями для підвищення заробітної плати. Такий підхід має на меті забезпечити більш послідовне керівництво для систем оплати праці роботодавців, водночас дозволяючи місцевим органам влади вносити корективи для покращення розвитку заробітної плати.

Ця реформа знаменує собою перший за останні десятиліття серйозний перегляд муніципальної системи оплати праці, що відображає перехід до забезпечення зростання заробітної плати на рівні робочих місць замість того, щоб покладатися виключно на розсуд роботодавців у питанні оновлення систем оплати праці. Деталі впровадження будуть роз’яснені в циркулярі КТ, який очікується до кінця січня.

Болгарія: підписано колективний договір в Агентстві з регулювання ядерної енергетики

23 грудня 2024 року Агентство з регулювання ядерної енергетики (NRA) та профспілкова організація NSFEB-CITUB підписали свій перший колективний договір, що стало важливою віхою у покращенні умов праці та визнанні критичної ролі працівників NRA. Це досягнення стало можливим після місяців переговорів та очолюваної профспілкою акції протесту 7 листопада, під час якої працівники вимагали справедливої заробітної плати, безпечніших умов праці та кращого представництва у прийнятті рішень.

Працівники NRA відповідають за нагляд за ядерною безпекою та радіаційним захистом у низці видів діяльності з високим ступенем ризику. Вони регулюють ядерні об’єкти, включаючи реактори та пункти захоронення радіоактивних відходів, а також здійснюють нагляд за більш ніж 2500 об’єктами, які використовують іонізуюче випромінювання в медичних, промислових та наукових цілях.

Колективний договір є важливим, оскільки він безпосередньо стосується проблем, з якими стикаються ці працівники. Він передбачає підвищення заробітної плати на 30% з 1 жовтня, що відображає високу кваліфікацію, необхідну для виконання цієї роботи, і пов’язані з нею ризики. Крім того, угода встановлює, що всі внутрішні положення і правила на робочому місці тепер повинні бути узгоджені з профспілкою, що гарантує працівникам право голосу при прийнятті рішень, які впливають на їхнє робоче середовище.

Австрія: заробітна плата у сфері догляду за дітьми зросте на 4 та 4,3 відсотка

Профспілки GPA та Vida домоглися значного підвищення заробітної плати працівників приватних дитячих закладів шляхом переговорів у Федеральному бюро примирення. Вихователі дитячих садків отримають 4-відсоткове підвищення заробітної плати, а їхня нова мінімальна заробітна плата буде встановлена на рівні 3063 євро в перший рік, тоді як заробітна плата помічників вихователів зросте на 4,3%, і їхня мінімальна заробітна плата становитиме 2137 євро.

Очікується, що таке підвищення заробітної плати сприятиме підвищенню купівельної спроможності та покращенню доходів, особливо в секторі, який прагне підвищити свою привабливість. Підвищення особливо відчутно для асистентів, які зазвичай отримують нижчу заробітну плату.

Угода також знижує поріг виплати надбавки за заміну до 10 днів, розширює сферу застосування до нянь у різних умовах і забезпечує повне визнання асистентів вихователів, які пройшли відповідну підготовку. Крім того, професійний досвід догляду за дітьми, набутий в країні або за кордоном, тепер враховуватиметься при підвищенні заробітної плати, що дозволить стандартизувати оплату праці в приватних дитячих садках, яслах та центрах денного догляду за дітьми.

Переклад -

Департамент міжнародних зв'язків ФПУ