ЄКП ВІДХИЛИЛА ПРОПОЗИЦІЮ СХВАЛИТИ КОМПАС КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ

 00 7

ЄКП не може підтримати Компас конкурентоспроможності, якщо він продовжить підривати робочі місця, права та стандарти.

Попри те, що в Компасі, опублікованому Європейською комісією, визнається, що якісні робочі місця є важливою частиною конкурентоспроможної економіки, він підриває її через зосередженість на дерегуляції. 

Саме тому ЄКП не прийме запрошення, яке міститься в документі, до європейських соціальних партнерів підтримати її пропозицію. Переговори щодо пропозиції повинні були відбутися до публікації документу, і наразі ЄКП вимагає термінової зустрічі з президентом фон дер Ляєн.

Проблеми, пов’язані з Компасом конкурентоспроможності, включають в себе наступне: 

  • пропозиція щодо режиму 28-ї компанії, яка дозволить деяким компаніям працювати за межами національного трудового законодавства. Це було б рецептом катастрофи і ризикує підірвати все трудове законодавство по всій Європі;
  • план включає прямий заклик до пенсійної реформи, заснованої на збільшенні тривалості трудового життя;
  • незважаючи на незліченну кількість обіцянок, даних бізнес-групам, план не містить жодного зобов’язання щодо законодавства, яке б принесло користь людям праці, наприклад, відповіді на питання, як люди праці зможуть досягти успіху в зеленому та цифровому переходах;
  • план передбачає вливання державних грошей у корпорації без будь-яких соціальних умов, необхідних для того, щоб вони використовувалися для створення якісних робочих місць, а не для виплати вищих бонусів генеральним директорам або викупу акцій.

У зв’язку з цим Генеральний секретар ЄКП Естер Лінч заявила: «Профспілки повністю підтримують необхідність зробити нашу економіку більш конкурентоспроможною. Необхідно створювати робочі місця та конкурентоспроможні компанії, але проблемою є не працівники та їхні права. На жаль, якісні робочі місця в цьому плані залишаються на другому плані після дерегуляції.

 Попри те, що ми вітаємо перший крок до європейської промислової політики, цей перший проект потребує значних переговорів та перегляду. Комісія вимагає занадто багато від не тих людей. Розмаїття правил, які зроблять робочі місця менш безпечними або змусять людей працювати до сімдесяти років, не врятує компанії.

 Насправді, ми знаємо, що останнім часом конкурентоспроможність Європи була сильно підірвана низькою якістю робочих місць, а низька заробітна плата і погані умови відіграють важливу роль у загостренні дефіциту робочої сили. «Ось чому ми повинні забезпечити масові державні інвестиції, обіцяні сьогодні президентом фон дер Ляєн, соціальними умовами, які перетворять цей план на безпрограшний для працівників і компаній.

 Європа повинна визнати, що ми ніколи не зможемо виграти перегони на дно, і замість цього спрямувати свої зусилля на майбутнє, побудоване на високих інвестиціях, високих соціальних стандартах і високоякісних робочих місцях. Це ще не кінець. Працівники та їхні профспілки мають ідеї щодо конкурентоспроможності, і до них слід прислухатися на рівні компаній, секторів, національному та європейському рівнях».

ЛИСТ ПРЕЗИДЕНТУ ФОН ДЕР ЛЯЄН ЩОДО ЗРОСТАЮЧОГО ЗАНЕПОКОЄННЯ ТИМ, ЩО КОМПАС КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПРИЗВЕДЕ ДО ГОНКИ НА ДНО

Шановна Президентко Європейської комісії пані фон дер Ляєн!

Як Вам відомо, ЄКП закликала до того, щоб Компас конкурентоспроможності містив якісні робочі місця як кардинальний напрямок (див. наш попередній лист у додатку). Я звертаюся до Вас сьогодні, щоб висловити наше зростаюче занепокоєння, виходячи з витоку версії Компасу, що напрямок зараз більше вказує на гонку на дно. Мало того, що в Компасі відсутні необхідні гарантії та запевнення, що права, оплата та умови праці працівників не зазнають негативного впливу внаслідок дерегуляцiї та спрощення, наразі існує додаткова загроза, що трудове законодавство стане частиною єдиного набору гармонізованих правил для компаній згідно з новою пропозицією щодо режиму 28-ї компанії.

Остання спроба ЄС створити єдиний набір трудових правил була зустрінута з обуренням і викликала активний опір з боку працівників по всьому ЄС. Так звана Директива Болкештайна була побудована на неприйнятному принципі, згідно з яким роботодавці могли застосовувати «принцип країни походження», що створювало небезпеку купівлі на форумі та соціального демпінгу, підривало національні системи виробничих відносин і загрожувало здатності профспілок вести переговори або вдаватися до колективних дій для забезпечення або захисту кращих умов.

Комісія правильно зробила, що відмовилася від цього підходу – після протестів профспілок по всій Європі. Відновлення цього невдалого підходу в рамках режиму 28-ї компанії було б серйозною помилкою. Також було б серйозною помилкою намагатися прийняти гармонізований набір правил, використовуючи аргументи «позолоти» і намагаючись зробити Директиви ЄС про зайнятість єдиним зобов’язанням для роботодавців, які застосовують режим 28-ї компанії. Директиви ЄС у сфері трудових прав спрямовані на захист певного мінімуму пристойності на єдиному ринку, вони не є максимумом.

Слід нагадати, що Договори ЄС передбачають, що держави-члени повинні мати право встановлювати більш захисні трудові права, ніж мінімальні стандарти, передбачені різними Директивами ЄС. Крім того, працівники повинні мати можливість вести колективні переговори щодо вищих стандартів і прав, а також здійснювати колективні дії на захист своїх інтересів. Вимагати від роботодавців дотримання лише мінімального режиму гармонізованих трудових прав і стандартів ЄС, водночас дозволяючи їм уникати всіх національних трудових прав і стандартів, визначених державами-членами або соціальними партнерами на національному, галузевому та регіональному рівнях, було б рецептом катастрофи.

Я висловила ці серйозні занепокоєння Віце-президенту Мінзату під час зустрічі з європейськими міжгалузевими соціальними партнерами щодо Робочої програми Комісії до 2025 року минулого тижня. Наша рекомендація полягає в тому, що Компас конкурентоспроможності повинен вести вперед, а не назад. Вона повинна відвернути увагу від небезпек, притаманних програмі дерегуляції, яка може знизити трудові права та стандарти або створити перешкоди для законодавчих ініціатив, необхідних для забезпечення кращих умов праці та життя.

Високоякісні робочі місця, належні умови праці, соціальний діалог і колективні переговори є ключовим важелем для підвищення конкурентоспроможності, вони не стримують її, і саме на цьому наголосив Драґі у своїй Доповіді. Я закликаю Комісію уникати створення страху, що Компас конкурентоспроможності стане загрозою для працюючих людей. Довіра має бути відновлена. Це вимагає чіткого інформування про те, як Компас конкурентоспроможності створить якісні робочі місця та покращить умови праці. Необхідно, щоб Компас підкреслював, що майбутній Пакет якісних робочих місць включатиме необхідні інвестиції та законодавчі ініціативи для створення якісних робочих місць.

Пакет заходів щодо створення якісних робочих місць має бути запроваджений у першому семестрі 2025 року. Крім того, Компас має містити чітку заяву про гарантії того, що ініціативи зі зменшення навантаження або спрощення, такі як режим 28-ї компанії, не підпадатимуть під дію трудового законодавства, трудових прав та стандартів, а також їх дотримання, включаючи право на страйк та колективні переговори. Очікуючи на вашу позитивну відповідь, я хотів би заздалегідь подякувати вам, і ми залишаємося відкритими для будь-якого подальшого обміну думками з цього питання.

З повагою,

Естер Лінч,

Генеральний  секретар

Європейської конфедерації профспілок

КЕРІВНИКАМ ПЛАТЯТЬ У ПОНАД 100 РАЗІВ БІЛЬШЕ, НІЖ ПРАЦІВНИКАМ

Керівники провідних європейських компаній платять собі в 110 разів більше, ніж середньостатистичний працівник, свідчить аналіз Європейського інституту профспілок.

Із середньою базовою зарплатою в 1571000 євро та бонусами до 200% від зарплати, керівники 100 найбільших європейських компаній отримали минулого року в середньому 4147440 євро винагороди. Це порівняно з 37863 євро для працівника з повною зайнятістю.

Ці дані були оприлюднені напередодні щорічної зустрічі керівників світових компаній на саміті в Давосі, і Європейська конфедерація профспілок (ЄКП) попереджає, що величезний розрив у доходах завдає шкоди як економіці, так і демократії.

Низький рівень оплати праці загострив дефіцит робочої сили в Європі: дослідження показало, що галузі, яким найважче найняти працівників, платять в середньому на 9% менше, ніж ті, що найменше постраждали від цієї проблеми.

Майнова нерівність

Дослідження також показують, що люди, які незадоволені своєю заробітною платою та умовами праці, а також не мають можливості впливати на свою роботу, з більшою ймовірністю втрачають віру в демократичні інститути.

Саме тому необхідно терміново збільшити кількість працівників, охоплених колективними договорами, які, як доведено, підвищують якість робочих місць і зменшують майнову нерівність.

Відповідно до Директиви ЄС про мінімальну заробітну плату, держави-члени повинні цього року розробити план дій щодо того, як вони мають намір сприяти колективним переговорам і забезпечити охоплення угодами щонайменше 80% робочої сили.

ЄКП також закликає Європейську комісію використати перегляд директив про державні закупівлі для забезпечення того, щоб лише компанії, які поважають права на колективні переговори, мали право на отримання контрактів.

У зв’язку з цим Генеральний секретар ЄКП Естер Лінч заявила: «Непристойний розрив в оплаті праці керівників та працівників показує, що нам терміново необхідно відновити баланс в економіці, збільшивши кількість працівників, які отримують заробітну плату, встановлену на основі колективних договорів.

 Справедливіша оплата праці підвищить конкурентоспроможність, допоможе подолати дефіцит робочої сили в Європі та забезпечить повернення більшої кількості грошей в економіку, а не їх накопичення на офшорних рахунках.

 Зменшення майнової нерівності та підвищення якості робочих місць також було б найефективнішою відповіддю на загрозу демократії з боку популістських ультраправих. Нам потрібно лише поглянути на події у Вашингтоні наступного тижня, щоб побачити наслідки корпоративного захоплення.

Саме тому я запрошую керівників компаній, які збираються в Давосі, припинити погладжувати підборіддя, відкласти канапе і приєднатися до профспілок за столом переговорів в європейській традиції соціального діалогу».

Примітки

Звіт Mercer про оплату праці керівників у провідних 100 європейських компаніях: https://www.mercer.com/assets/uk/en_gb/shared-assets/local/attachments/board-and-ceo-remuneration-in-europe-november-2024.pdf.

База даних Євростату (nama_10_fte) заробітків працівників: https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/nama_10_fte/default/table?lang=en

ДАВОС: ЄС ПОВИНЕН ВІДСТОЮВАТИ «ВЕЛИКУ» ЄВРОПУ, А НЕ СЛІДУВАТИ ЗА ТРАМПОМ

Профспілки закликають політиків відстоювати високі стандарти, які роблять Європу великою, після того, як бізнес-групи закликали до дерегуляції в стилі Трампа, приурочивши свій заклик до промови президента США в Давосі.

Наслідуючи укази Трампа, які послабили захист працівників та довкілля, BusinessEurope нарешті прояснила, що означає «зменшення регуляторного тягаря». Запропоновані зміни передбачають:

  • скасування права на прозорість оплати праці для двох третин жінок-працівниць, поширивши його лише на компанії з 250 і більше працівниками;
  • зниження стандартів безпеки, зокрема для контролю систем управління штучним інтелектом, що ставить під загрозу працівників, або для звітності про виробництво іграшок, що ставить під загрозу репутацію Європи як виробника високоякісних товарів;
  • скорочення вуглецевих правил МРВК, що дозволить ще більшій кількості глобальних конкурентів імпортувати брудну продукцію в Європу, ставлячи під загрозу не лише клімат, але й робочі місця в екологічно чистих галузях промисловості в Європі;
  • скасування Директиви про стажування, яка б захистила мільйони молодих людей від експлуататорських практик в той час, коли вартість неоплачуваного стажування в 1028 євро на місяць виключає представників робітничого класу з цілої низки кар’єрних можливостей.

У зв’язку з цим Генеральний секретар Європейської конфедерації профспілок Естер Лінч зазначила: «Дональд Трамп є незаперечним доказом того, що, всупереч думці деяких політиків у Давосі, керівники компаній не мають усіх відповідей на виклики, з якими стикається наша економіка або суспільство.

 Ось чому лідери ЄС повинні ігнорувати заклики корпоративних лобістів, які закликають Європу піти за Трампом у глобальну гонку на дно, в якій ми ніколи не зможемо перемогти, і натомість відстоювати те, що робить Європу великою.

 Наша конкурентоспроможність буде побудована на високих інвестиціях, високих стандартах і високоякісних робочих місцях, а не на утриманні мільйонів жінок у злиднях, експлуатації стажерів, отруєнні клімату або наражанні працівників на ризик неконтрольованого управління ШІ на роботі».

Нове попередження про дефіцит робочої сили свідчить про необхідність дій ЄС щодо створення якісних робочих місць

Нове попередження про дефіцит робочої сили в Європі, оприлюднене сьогодні Всесвітнім економічним форумом (ВЕФ), показує, чому Європейська комісія повинна зробити пріоритетним завданням реалізацію плану створення якісних робочих місць.

У звіті «Майбутнє робочих місць 2025», опублікованому бізнес-групою, йдеться про те, що «прогалини в навичках і дефіцит талантів на ринку праці залишаються ключовою перешкодою» для успіху європейських фірм протягом наступних п’яти років. Згідно з дослідженням, 54% роботодавців очікують, що дефіцит робочої сили посилиться, що значно перевищує середній світовий показник, а головним пріоритетом респондентів є «фінансування перекваліфікації та підвищення кваліфікації».

Зелений і цифровий переходи зробили ще більш важливим, щоб роботодавці працювали з профспілками через колективні переговори, щоб передбачити і управляти змінами і забезпечити працівникам необхідну підготовку, саме тому Комісія повинна прийняти спеціальну Директиву про справедливий перехід.

Але дослідження Європейського інституту профспілок також показало, що дефіцит робочої сили зумовлений низькою якістю робочих місць, причому в галузях, де найважче найняти працівників, заробітна плата в середньому на 9% нижча, ніж у найменш постраждалих від дефіциту робочої сили. Президент фон дер Ляєн визнала це у своєму виступі в Європейському парламенті в листопаді, сказавши: «Продуктивність залежить від належних умов праці. Від отримання справедливої заробітної плати. Від належного балансу між роботою та особистим життям».

У зв’язку з цим Генеральний секретар Європейської конфедерації профспілок Естер Лінч заявила: «Попри те, що деякі боси, можливо, прямують до Давосу, щоб лобіювати більш антиробітничу політику, факти, наведені в цьому звіті, свідчать про те, що підвищення якості робочих місць в Європі є критично важливим для успіху нашої економіки».

 «Підвищення якості робочих місць, збільшення оплати праці та сприяння колективним переговорам має бути частиною плану з підвищення європейської конкурентоспроможності. Важливо передбачати та управляти змінами, гарантувати, що працівники повністю навчені навичкам, які потрібні компаніям, а також, що компанії пропонують заробітну плату та умови, які дозволяють їм залучати та утримувати необхідну їм робочу силу.

 І навпаки, дослідження показують, що низькоякісні робочі місця були ключовим фактором у створенні та загостренні дефіциту робочої сили, який шкодить нашій конкурентоспроможності, тому було б абсурдно йти на компроміс із трудовими стандартами в ім’я конкурентоспроможності»,  – йдеться у звіті.

У звіті визначено, що догляд за хворими, сільськогосподарські роботи, водіння транспортних засобів та будівництво будуть користуватися попитом протягом наступних п’яти років, але дуже часто саме ця важка праця не отримує належної компенсації. 

 Якісні робочі місця – це безпрограшний варіант для працівників і компаній. Саме тому я закликаю Комісію зробити якісні робочі місця кардинальним пунктом у майбутньому Компасі конкурентоспроможності та запропонувати комплексний пакет якісних робочих місць у першій половині цього року.

Пакет якісних робочих місць повинен включати законодавчі ініціативи, інвестиції та програми дій, необхідні для забезпечення якісних робочих місць у кожному секторі та регіоні – як закликає ЄКП у своєму листі щодо майбутнього Компасу конкурентоспроможності».

Примітки

Лист ЄКП до Президента фон дер Ляєн щодо майбутнього Компасу конкурентоспроможності.

ТРАМП І ДАВОС – ПОДВІЙНИЙ УДАР НА ПОЧАТКУ 2025 РОКУ

Дві події, які відбудуться цього тижня по обидва боки Атлантичного океану, дадуть усім зрозуміти, до якої тривожної міри нашу демократію захопили корпоративні інтереси.

У Сполучених Штатах Дональд Трамп повернеться до Капітолію на свою інавгурацію, без сумніву, імітуючи новознайдену повагу до демократії лише через чотири роки після того, як його прихильники штурмували ту саму будівлю, але вже озброєні сценарієм ультраправої політики, покликаної її підірвати.

Програма уряду «Проект 2025», розроблена Фондом «Спадщина» у співпраці з союзниками і колишніми співробітниками Трампа, включає плани знищення демократичних стримувань і противаг, наступ на громадянські свободи, порушення прав людини, скасування кліматичних заходів і, звичайно ж, спроби послабити права трудящих.

За троном причаївся або віднедавна незграбно танцює поруч із ним мільярдер-дож Трампа Ілон Маск, який заявив, що не погоджується з принципом існування профспілок, і був похвалений новообраним президентом за звільнення страйкуючих працівників.

Замість зрілої демократії, в якій профспілки є центральним елементом, політика все більше нагадує епізод реаліті-шоу «Учень», в якому Трамп і кілька довірених радників вирішують долю працівників, які стикаються з дедалі жорсткішою боротьбою за виживання.

У той самий день, що й інавгурація Трампа, по цей бік Атлантики розпочинається саміт у Давосі, де ви побачите багато бізнес-лідерів, які поділяють презирство Трампа і Маска до складнощів плюралістичної демократії і воліли б бачити уряд «оптимізованим» і таким, що працює як бізнес.

На жаль, дедалі більше бізнес-лідерів відмовляються від нашої системи соціального діалогу, вважаючи, що лише вони мають відповіді на наші економічні виклики.

На думку деяких керівників, які заплатили здирницькі суми, щоб прошепотіти на вухо політикам за канапе, відповіддю на всі наші проблеми буде «зниження регуляторного тягаря» (зниження стандартів безпеки та охорони навколишнього середовища), більш «сприятливе для бізнесу середовище» (зниження заробітної плати та умов праці) та «стимули для інновацій» (зниження податків за рахунок державних послуг).

Європа ніколи не зможе виграти гонку на дно, про яку тут кричать прихильники Трампа і Маска, і ми вже бачимо, як цей рецепт завдав шкоди конкурентоспроможності Європи.

Достатньо лише поглянути на результати нового опитування Всесвітнього економічного форуму, яке показує, що роботодавці Європи вважають дефіцит навичок і робочої сили найбільшою перешкодою на шляху до успіху протягом наступних п’яти років.

Роботодавцям варто було б взяти до уваги дані, які свідчать про те, що тиск на заробітну плату та умови праці посилили дефіцит робочої сили в Європі. Дослідження Європейського інституту профспілок показало, що галузі, яким найважче найняти працівників, платять в середньому на дев’ять відсотків менше, ніж ті, які найменше постраждали від дефіциту робочої сили.

Рішення Ілона Маска розмістити завод Tesla у Швеції також є дуже показовим щодо вирішення проблеми дефіциту кваліфікованої робочої сили. Він каже, що його бізнес-модель «несумісна» з колективними переговорами, але висококваліфікована робоча сила, від якої залежить його компанія, доступна саме тому, що колективні переговори призводять до того, що роботодавці надають працівникам кращі можливості для продовження навчання.

«Пани та селяни»

А коли йдеться про інвестиції, корпораціям варто почати з того, щоб повертати більшу частину прибутку у свій бізнес, а не викачувати все більше і більше в кишені керівників та акціонерів.

З 2019 року валові інвестиції в ЄС впали на дев’ять відсотків, тоді як за той самий період частка прибутку зросла на три відсотки.

Це збіглося зі стрімким зростанням дивідендних виплат акціонерам. У той самий час, коли люди праці переживають кризу вартості життя, керівники компаній в ЄС заробляють у понад 110 разів більше, ніж середньостатистичний працівник з повною зайнятістю.

Саме ця явно непристойна нерівність є джерелом зростаючого гніву в наших суспільствах.

Події цього тижня демонструють, як посилення влади корпорацій не лише призводить до розвалу нашої економіки, але й роз'їдає наше суспільство та підриває довіру до демократії.

Саме тому такі люди, як Трамп і Маск, націлені на профспілки, і саме тому будь-які зусилля, спрямовані на зміцнення наших валів проти сповзання авторитаризму, повинні починатися на наших робочих місцях.

Добре функціонуючі системи колективних договорів, такі як у Швеції, не лише значно зменшують економічну нерівність, на якій полюють лжепророки ультраправих, але й нещодавнє дослідження 15 тисяч працівників у десяти країнах ЄС показує, що існує сильний зв’язок між кращими умовами праці, такими як справедлива оплата, баланс між роботою та особистим життям і можливість брати участь у прийнятті рішень, і позитивним ставленням до демократії та довірою до її інституцій.

Ось чому ультраправі в Європарламенті нещодавно так наполегливо боролися за те, щоб зупинити зусилля, спрямовані на те, щоб дати голос працівникам транснаціональних компаній, і чому так важливо, щоб якісні робочі місця були пріоритетом для нової Європейської комісії.

Якісні робочі місця означають, що працівники повністю навчені навичкам, які потрібні компаніям, і що компанії пропонують заробітну плату та умови, які запобігають дефіциту робочої сили. Всі факти свідчать про те, що якісні робочі місця – це добре для працівників, добре для компаній, а також добре для нашої демократії.

Саме так можна запобігти суспільству «панів і селян», проти якого, як стверджує Ілон Маск, він виступає. Це має бути власним проектом Європи до 2025 року.

ПІДТРИМКА ЄС МІНІМАЛЬНОЇ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ ТА КОЛЕКТИВНИХ ПЕРЕГОВОРІВ ОПИНИЛАСЯ ПІД ЗАГРОЗОЮ ЧЕРЕЗ ДУМКУ ОКРЕМИХ ОСІБ

Найважливіший за останнє покоління документ трудового законодавства на рівні ЄС може опинитися під загрозою після винесення сьогодні необов’язкового до виконання висновку.

Пан Еміліу, який виконував обов’язки Генерального адвоката Суду Європейського Союзу, сьогодні виніс дуже суперечливий висновок [справа C-19/23] у справі, підтриманій двома державами-членами проти Директиви про адекватну мінімальну заробітну плату.

Початкова оцінка висновку ЄКП полягає в тому, що він не враховує не тільки загальну мету Директиви, яка полягає в уникненні недобросовісної конкуренції на основі низької заробітної плати, але й низку правових прецедентів, що підтверджують компетенцію ЄС регулювати аспекти захисту заробітної плати. Крім того, ігнорується вся Європейська соціальна хартія, яка вимагає від ЄС та країн-членів сприяти справедливій оплаті праці та колективним переговорам.

Директива про адекватну мінімальну заробітну плату, прийнята у 2022 році, вже спонукала низку національних урядів переглянути адекватність своїх мінімальних заробітних плат, підвищивши зарплати мільйонам низькооплачуваних працівників. Цей поріг пристойності тепер знаходиться під прицілом висновку, який шокує аргументацією на користь конкуренції в ЄС на основі зниження мінімальної заробітної плати.

У висновку незрозумілим чином міститься заклик до скасування всієї Директиви, що також передбачає скасування зобов’язання держав-членів мати план дій щодо сприяння колективним переговорам і вжиття заходів для запобігання антипрофспілковій діяльності. Це вже є зобов’язаннями держав-членів, які випливають з Європейської соціальної хартії та основоположних конвенцій МОП.

ЄКП нагадує, що Суд Європейського Союзу не зобов’язаний слідувати цій думці і регулярно не слідує думкам генеральних адвокатів. ЄКП очікує, що суд підтримає свою давню прецедентну практику і підтвердить директиву в повному обсязі, відповідно до юридичних висновків Парламенту, Ради, Комісії та переважної більшості держав-членів.

Ми також нагадуємо всім державам-членам, що Директива залишається в силі і повинна бути транспонована.

У зв’язку з цим Генеральний секретар ЄКП Естер Лінч заявила: «Ця думка, якщо вона буде підтверджена, стане величезним ударом для трудящих та їхніх профспілок і повністю підірве мету соціального прогресу, закріплену в договорах ЄС.

 Не повинно бути ніякої самозаспокоєності. Справедлива оплата праці є невід’ємною частиною гідних умов праці. На кону – підтримка трудящими європейського проекту. ЄС повинен бути в змозі захистити працюючих людей від гонки на дно, заснованої на зниженні мінімальної заробітної плати.

 Дозволяти компаніям конкурувати за рахунок найнижчої заробітної плати, не забезпечуючи при цьому мінімальної межі пристойності, а також розпускати профспілки – це вулиця з одностороннім рухом до соціального демпінгу.

 Підтвердження цієї лінії аргументації матиме небезпечні та далекосяжні наслідки, які можуть підірвати роки кропіткої роботи над соціальним прогресом у законодавстві ЄС.

 Ця ж стара втомлена лінія аргументації використовувалася в минулому для того, щоб підірвати соціальний прогрес, і вона повинна бути виключена раз і назавжди».

НЕОБХІДНО ОПЕРАТИВНО ЗНИЖУВАТИ ВІДСОТКОВІ СТАВКИ, ЩОБ ЗУПИНИТИ КРИЗУ РОБОЧИХ МІСЦЬ

Профспілки закликають Європейський центральний банк (ЄЦБ) припинити ставити під загрозу робочі місця, перешкоджаючи інвестиціям, і замість цього йти далі і швидше знижувати процентні ставки.

Сьогодні ЄЦБ оголосив про чергове зниження процентних ставок на 0,25%, що не зменшить тиск, який він чинив на працівників та компанії, утримуючи ставки на рекордному рівні протягом більшої частини минулого року.

Економіка єврозони перебуває в стагнації, а останнє опитування ЄЦБ щодо банківського кредитування свідчить лише про незначне зростання попиту на кредити для бізнесу, що є ознакою того, що значного відновлення інвестицій в бізнес не передбачається. Тим часом акціонери найбільших європейських банків готуються до чергових виплат дивідендів.

Напередодні демонстрації IndustriAll Europe на захист промислового майбутнього Європи через зростаюче скорочення робочих місць, яка відбудеться в Брюсселі наступного тижня, Європейська конфедерація профспілок (ЄКП) заявляє, що ЄЦБ повинен діяти рішуче, щоб сприяти інвестиціям і зберегти робочі місця.  

У зв’язку з цим Генеральний секретар ЄКП Естер Лінч заявила:  «Повільний і обережний підхід ЄЦБ до повернення процентних ставок до нормального рівня не йде ні в яке порівняння з проблемами, створеними для людей праці поспішним запровадженням рекордних ставок.

 Окрім продовження фінансового тиску на доходи працівників через підвищення вартості житла, мобілізація промислових працівників наступного тижня демонструє, як задушливий інвестиційний тиск наразі ставить під загрозу їхні робочі місця.

 У цей критичний момент ЄЦБ повинен діяти рішуче, щоб захистити і створити якісні робочі місця, розблокувавши інвестиції в декарбонізацію наших галузей, але замість цього його обережний підхід погіршує ситуацію, утримуючи вартість запозичень на непомірно високому рівні».

У свою чергу Конфедеральний секретар ЄКП Людовік Вут додав: «Європейський промисловий сектор перебуває в занепаді вже кілька кварталів, вже оголошено про втрату понад 100 тисяч робочих місць, і загроза зросте ще більше без масивних інвестицій, необхідних для декарбонізації, які мають важливе значення для довгострокової стійкості та якості робочих місць.

 Високі процентні ставки не лише ускладнюють виплату іпотечних кредитів, але й роблять ремонт житла непомірно дорогим для працюючих людей, що призводить до подорожчання рахунків за енергоносії та зниження попиту на продукцію виробничого сектору.

 ЄЦБ необхідно терміново привести свою монетарну політику у відповідність до викликів, що стоять перед європейською економікою, і підтримувати інвестиції, які допоможуть захистити якісні робочі місця і одночасно боротися зі зміною клімату, замість того, щоб продовжувати робити кількох акціонерів банків ще багатшими».

«У НАС ТАК НЕ РОБИТЬСЯ»: ПРОФСПІЛКОВИЙ ОЧІЛЬНИК РОЗКРИТИКУВАВ ВПЛИВ ІЛОНА МАСКА В ЄС

Генеральний секретар Європейської конфедерації профспілок  Естер Лінч закликає «активно протистояти» «крайнім» антиробітничим поглядам Маска.

Рішуча опозиція мільярдера Ілона Маска до профспілок і його зростаючий вплив серед європейських бізнес-лідерів становлять серйозну загрозу для працівників ЄС і всієї економіки блоку, попереджає голова найбільшої європейської профспілкової організації.

Генеральний секретар Європейської конфедерації профспілок Естер Лінч заявила журналістам у середу, що «екстремальні» політичні та економічні погляди найбагатшої людини світу повинні бути «активно оскаржені», щоб запобігти їхній нормалізації в Європі.

Вона також висловила занепокоєння з приводу тісних зв’язків Маска з новообраним президентом США Дональдом Трампом і попередила, що європейські керівники можуть спробувати наслідувати «антипрофспілкові» бізнес-практики власника Tesla  в найближчі роки.

 «Особливо турбує роль, яку відіграватиме Маск [у наступній адміністрації США], враховуючи його заявлене заперечення європейської моделі», – заявила Лінч, організація якої представляє 45 мільйонів європейських працівників.

 «Я боюся, що інші керівники компаній вважатимуть, що це те, що вони повинні наслідувати в Європі», – додала вона.

 «Страх полягає в тому, що якщо його ідеї не будуть активно оскаржуватися, вони будуть сприйматися як нормальні і звичайні. Але це не так. Вони екстремальні, і вони підірвуть європейську конкурентоспроможність», – додала вона.

Маск, який очолить новий «Департамент урядової ефективності» (ДУЕ) у другій адміністрації Трампа, в останні місяці стає все більш відкритим прихильником ультраправих ідей, розвиваючи теплі зв’язки з італійкою Джорджією Мелоні, аргентинцем Хав’єром Мілеєм і – зовсім недавно - з лідером ультраправої партії АдН Алісою Вайдель.

Техномагнат також був затятим критиком прав на колективні переговори. Наразі Tesla перебуває у багатомісячному протистоянні з профспілками щодо умов праці на заводі з виробництва електромобілів у Швеції. Маск назвав рішення працівників про страйк «божевільним».

 «Я не згоден з ідеєю профспілок»,  – сказав Маск в інтерв’ю в 2023 році. «Я вважаю, що профспілки, природно, намагаються створити негатив у компанії і створити щось на кшталт ситуації «панів і селян»».

Антипрофспілкові погляди самопроголошеного «першого приятеля» нового президента, схоже, вплинули на Трампа, який минулого року похвалив практику звільнення страйкуючих працівників Ілона Маска під час дискусії в прямому ефірі на платформі соціальних мереж X, яка належить Маску.

Посилаючись на «селянські» коментарі Маска, Лінч сказала: «Це неправильний спосіб підходити до речей. Це не те, як ми підходимо до речей в Європі. Це не те, як ми досягли успіху в минулому, і це не те, як ми можемо досягти успіху в майбутньому».

 «Профспілки – це сила конкурентоспроможності, на відміну від того, що говорять Ілон Маск і всі технобратани», – додала вона.

У цьому винен приватний сектор

Коментарі Лінч з’явилися на тлі падіння рівня профспілкового руху в Європі та зростаючого занепокоєння станом європейської економіки, яка минулого року зростала приблизно на третину повільніше, ніж у США.

За даними ЄКП, з 2019 року ЄС втратив майже мільйон робочих місць у промисловості, а середня реальна заробітна плата впала у 2022 та 2023 роках.

Лінч погодилася з оцінкою політиків ЄС, що економічне нездужання Європи в основному пов’язане з нестачею інвестицій, зазначивши, що 800 мільярдів євро додаткового щорічного фінансування, запропонованого колишнім прем’єр-міністром Італії Маріо Драґі, є «ймовірно, консервативною цифрою».

Однак вона заперечила зростаючий консенсус щодо того, що брак інвестицій є наслідком «надмірного регулювання», стверджуючи, що він є наслідком того, що приватні компанії вирішили викупити акції і виплатити дивіденди замість того, щоб інвестувати в дослідження і розвиток.

«Ми б хотіли, щоб політична система більше кидала виклик захисникам бізнесу, особливо щодо їхнього наративу про те, що Європу стримує комплекс правил», – сказала вона.

«Ми знаємо, що інвестиції скоротилися. Ми знаємо, що дивіденди зростають. Тож цілком очевидно, що компанії зробили свій вибір», – додала вона.

Бюджетне фіаско?

Ще більше дистанціюючись від Маска, який пообіцяв скоротити 2 трильйони доларів з федерального бюджету США, що на 200 мільярдів доларів більше, ніж його загальне дискреційне фінансування, Лінч заявила, що політика «жорсткої економії» ЄС в кінцевому підсумку не зможе дати поштовх його економіці, яка хитається.

Вона також зазначила, що інвестиційні потреби Європи можуть бути задоволені лише в тому випадку, якщо нові суперечливі фіскальні правила, які накладають жорсткі обмеження на державні витрати, будуть зрештою скасовані.

«Важко побачити відповідність між цими правилами і тим, що необхідно зробити, щоб Європа досягла успіху», – сказала вона.

Однак Лінч також висловила впевненість у тому, що вони будуть скасовані, зазначивши, що основні країни-члени ЄС, включаючи Італію та Францію, наразі не дотримуються цих правил.

 «Я переконана, що правила повинні бути переглянуті, інакше їх просто не будуть дотримуватися», – зазначила вона.

Профспілкова лідерка також розкритикувала загальний фокус Комісії на «конкурентоспроможності», стверджуючи, що натомість слід зосередитися на забезпеченні працівників «якісною роботою».

 «Весь наратив є жертвою корпоративного захоплення»,  – додала вона.

ЗАЯВА ЩОДО БІЛОРУСІ

Ми вітаємо резолюцію Європарламенту і підтверджуємо, що вільні профспілки є наріжним каменем демократії.

Білорусь – найгірша країна в Європі для працівників. Тут немає ні свобод, ні прав трудящих, ні поваги до гідності. Будь-хто в будь-який момент і в будь-якому місці може зіткнутися зі звільненням, переслідуванням, затриманням, приниженням за будь-які ознаки того, що можна вважати нелояльністю до режиму. Незалежні профспілки були оголошені поза законом, понад сімдесят профспілкових лідерів Білоруського конгресу демократичних профспілок (БКДП) були притягнуті до кримінальної відповідальності, тридцять з них, включаючи президента БКДП Олександра Ярошука, досі перебувають у в’язниці. Ті, хто відбув тюремні терміни, а також ті, хто виїхав з країни і продовжує профспілкову роботу з-за кордону, визнані екстремістами.

Цього тижня Білорусь знову в центрі уваги, оскільки режим зміцнює свою владу, впроваджуючи продовження терміну перебування на посаді Лукашенка за допомогою контрольованого голосування. На жаль, однією з інституцій режиму, яка здійснює контроль за голосуванням, є Федерація профспілок Білорусі. Ця організація давно втратила будь-яку легітимність, оскільки служить Адміністрації президента і Комітету державної безпеки, а не трудящим чи країні. Єдиним справжнім голосом трудящих країни є БКДП.

Ми закликаємо всі європейські політичні сили переконатися, що резолюція включає ключові вимоги європейських та білоруських профспілок:

Ми закликаємо звільнити всіх лідерів та активістів БКДП: профспілкова діяльність не є злочином!

Ми відкидаємо контрольоване голосування і роль у ньому чиновників ФПБ; закликаємо ЄС вжити відповідних заходів проти осіб, відповідальних за придушення свободи праці та керівництво так званою передвиборчою кампанією Лукашенка;

Ми підтримуємо рішення Міжнародної організації праці відповідно до статті 33 Статуту МОП щодо Білорусі та закликаємо всі держави-члени МОП вжити заходів для того, щоб змусити уряд Білорусі поважати свободу об'єднань.

Ми віримо в європейське майбутнє Білорусі і будемо продовжувати співпрацювати з політичними, соціальними та громадськими рухами, які визнають і поважають роль профспілок у розбудові демократії, що забезпечує інтереси працівників.

Хай живуть вільні демократичні профспілки Білорусі!

ЄКП ВІТАЄ ПРИПИНЕННЯ ВОГНЮ В ГАЗІ І ЗАКЛИКАЄ ДО НЕГАЙНИХ ГУМАНІТАРНИХ ДІЙ

Угода про припинення вогню в Газі, досягнута між ізраїльським урядом та ХАМАСом, знаменує собою вирішальний крок до припинення насильства, яке спричинило величезні страждання. ЄКП повністю підтримує МКП і закликає ЄС та міжнародну спільноту вжити рішучих заходів для виконання зобов’язань обома сторонами, подолання катастрофічної гуманітарної кризи в Газі та роботи над досягненням сталого миру.

Забезпечення миру та реалізація трьох етапів угоди має бути першочерговим пріоритетом. Надзвичайно важливо, щоб угода була повністю виконана для забезпечення остаточного припинення бойових дій і насильства та звільнення всіх заручників.

Гуманітарна допомога є терміново необхідною і має бути негайно допущена в Газу, ЄС має відіграти важливу роль у терміновому вирішенні катастрофічної гуманітарної ситуації, в тому числі через підтримку БАПОР.

ЄКП закликає ЄС та його держави-члени взяти на себе значні фінансові та політичні зобов’язання, інвестувати у відновлення Гази та активно долучитися до цього процесу.

ЄКП ще раз наголошує на вирішальній ролі, яку повинен відігравати Європейський Союз у досягненні тривалого миру в регіоні. Як зазначає ЄКП, профспілки вважають, що рішення «двох держав» залишається рішенням для забезпечення законних прав обох народів на співіснування в умовах безпеки та незалежності.

ЄКП продовжує виступати за мир, справедливість і захист прав людини для всіх народів регіону.

ЦИФРОВИЙ ІНСТРУМЕНТ ПРОФСПІЛКОВОГО РУХУ

В епоху стрімкого технологічного прогресу та мінливих соціально-економічних ландшафтів профспілки опинилися в критичному становищі. Традиційні способи ведення справ вже не працюють так добре, як раніше. Структури та методи, які колись були основою нашої ефективності, піддаються критиці з боку багатьох факторів, що вимагає глибокої переоцінки наших стратегій та підходів. Зараз, більш ніж будь-коли, заклик до цифрового профспілкового руху звучить нагально і важливо.

Цей посібник є результатом комплексного дворічного проекту під керівництвом Європейської конфедерації профспілок (ЄКП). Він фінансується Європейським Союзом і має на меті допомогти національним профспілкам впоратися з цифровим світом, збільшити членство та дотримуватися своїх основних цінностей.

Під час цього проекту ми побачили деякі проблеми, з якими стикаються профспілки в реальному часі. Кількість членів профспілок зменшується, особливо серед молоді. Нові нестабільні типи робочих місць, гнучкість ринку праці та платформизація ускладнюють доступ профспілок до працівників. Пандемія COVID-19 прискорила тенденції до дистанційної роботи та нестандартних форм зайнятості, одночасно розмиваючи спільний простір великих робочих місць, де колись процвітала профспілкова солідарність. Усе це ускладнює зв'язок профспілок з їхніми членами. Паралельно зі зростанням ультраправих ідеологій виникає пряма загроза фундаментальним принципам соціальної справедливості та правам трудящих, які відстоюють профспілки.

Світ навколо постійно змінюється, і це безпосередньо впливає на те, як ми живемо, працюємо і спілкуємося. Чи достатньо швидко змінюються профспілки, щоб встигати за цими змінами? Чи готові і чи хочемо ми взагалі йти цим шляхом оновлення? Щоб відповісти на виклики сьогодення, профспілкам необхідно використовувати цифрові інструменти, нові способи зв'язку з людьми, розробляти нові стратегії залучення та інноваційні методи організації. Саме в цьому контексті цей посібник знаходить своє призначення – слугувати дорожньою картою для відділів комунікації та працівників, які проводять кампанії, що прагнуть активізувати свої профспілки та посилити їхній вплив у цифровій сфері.

Ідеї, викладені на цих сторінках, – це не абстрактні теорії, а радше практична мудрість, почерпнута з колективного досвіду п’яти національних семінарів, рекомендацій Керівного комітету нашого проекту та неоціненного внеску членів ЄКП. Вони являють собою синтез отриманих уроків, визначених найкращих практик та інноваційних стратегій, розроблених для протистояння викликам нашого часу. Це практичні поради та стратегії, які допоможуть профспілкам процвітати в цифрову епоху. Нехай цей посібник слугує маяком натхнення та розширення можливостей, спрямовуючи нас до оновлення профспілок та майбутнього, в якому профспілки виступають активними захисниками соціальної справедливості та рівності в цифрову епоху.

Для отримання додаткової інформації відвідайте Інструмент цифрової революції.

Переклад -

Департамент міжнародних зв'язків ФПУ