25 березня 2025 року в Белфасті (Північна Ірландія), з гучних закликів профспілкових лідерів та політичних діячів до зміцнення колективних переговорів і об'єднання зусиль за межами кордонів для подолання сучасних і майбутніх викликів, розпочала роботу 6-та конференція Міжнародного профспілкового об’єднання UNI Europa.
Цими днями UNI Europa (Union Network International (UNI) відзначає двадцятип’ятиріччя від дня утворення.
У своїй промові Генеральна секретарка UNI Global Union Крісті Гоффман зауважила:
"За ці 25 років ми підтримали безліч профспілок. Але ми маємо – і обов’язково станемо – ще сильнішими в наступні 25 років."
З вітальним словом та промовою на конференції виступила Естер Лінч - Генеральний секретар Європейської конфедерації профспілок.
Головний фокус конференції, яка тривала впродовж трьох днів, - будувати силу через єдність, розширювати колективні переговори та організовуватися заради гідності, справедливості та рівності для всіх працівників у Європі.
На порядку денному конференції головні питання: удосконалення колективних переговорів через вплив на політику ЄС; вища зарплата, – посилення колективних переговорів.
Прем'єр-міністерка Північної Ірландії Мішель О’Ніл у своєму виступі на Конференції підкреслила важливу роль профспілок у досягненні соціальної справедливості: "Солідарність – це основа профспілкового руху. Я хочу бути його союзницею та працювати разом із профспілками. Я прагну будувати справедливе, процвітаюче та рівноправне суспільство."
Визначаючи пріоритети свого уряду – створення робочих місць, регіональний баланс, підвищення продуктивності та декарбонізацію – О’Ніл додала:
"Я визнаю профспілковий рух як ключового партнера. Ви є хранителями соціальної справедливості."
На потужній панельній дискусії профспілкові лідери поділилися своїм досвідом оновлення профспілкового руху та адаптації до змін у світі праці.
Так, Анніка Рьонні-Селлінен з фінської профспілки PAM наголосила на структурних змінах: "Ми реорганізували нашу структуру так, щоб експерти з колективних переговорів і організатори працювали в одній команді. Нам потрібно повторювати наше послання знову і знову, поки воно не закріпиться."
В ході конференції також було порушено багато інших важливих тем: публічні закупівлі, штучний інтелект, добробут і ментальне здоров’я, проведені дебати з депутатами Європейського парламенту та виступ Міністра економіки Північної Ірландії, обговорено передові практики колективних переговорів і проведено сесію про виклики, з якими стикаються профспілки в умовах множинних криз.
27 березня 2025 року на підключенні із застосуванням Zoom-з’єднання у конференції взяла участь голова Профспілки працівників культури України – Галина Гайдук. У своєму виступі вона поінформувала учасників про деякі ключові аспекти ситуації в Україні та зупинилася на питаннях, якими опікується Профспілка під час війни (текст виступу додається).
Учасники зібрання підтримали профспілки України розгорнутими знаменами України, весь зал встав і аплодував виступу Г.Гайдук.
Фрагмент виступу Г.Гайдук на Конференції можна переглянути - за посиланням.
Довідково:
Глобальний союз UNI – формально International Union Network (UNI) є Глобальною федерацією профспілок для секторів кваліфікації та послуг, що об’єднує національні та регіональні профспілки. (Офіційний сайт – https://uniglobalunion.org/)
Вона має профспілки в 150 країнах, які представляють 20 мільйонів працівників. Глобальний союз UNI представляє понад 20 мільйонів працівників з понад 900 профспілок у секторах, що найшвидше розвиваються у світі, — кваліфікація та послуги.
Профспілка працівників культури України