Banner 1

 У Всесвітній день здоров'я - 7 квітня - Європейська федерація профспілок громадського обслуговування (ЄФПГО) відзначає відданість і стійкість працівників охорони здоров'я по всій Європі. Їх важлива роль у забезпеченні громадського здоров'я та благополуччя повинна бути забезпечена сильною політикою, яка підтримує їхні права, умови праці, а також психічне та фізичне здоров'я.

Цього року також виповнюється п'ять років з моменту оголошення пандемії COVID-19 - події, яка спричинила безпрецедентний тиск на системи охорони здоров'я та підкреслила важливість інвестування в сильні, добре укомплектовані служби охорони здоров'я. Реагування на пандемію спиралося на відданість медичних працівників, багато з яких зіткнулися з довгими змінами, непередбачуваним графіком, надмірною роботою вночі та високим рівнем стресу. Сьогодні отримані уроки повинні слугувати орієнтиром для довгострокового покращення умов праці та стійкості робочої сили.

Останній брифінг ЄФПГО висвітлює постійні виклики, з якими стикаються європейські працівники охорони здоров'я. Багато з них продовжують працювати понаднормово, у нічні зміни та за непередбачуваним графіком, що ускладнює баланс між роботою та особистим життям. Кожен третій повідомляє, що працює у вільний час, щоб виконати вимоги роботи, а виснаження залишається серйозним занепокоєнням.

Оскільки 78% працівників охорони здоров'я - жінки, покращення якості робочого часу - це не лише питання робочої сили, а й питання гендерної рівності. Справедлива заробітна плата, безпечний рівень укомплектування штату та політика балансу між роботою та особистим життям мають важливе значення для забезпечення того, щоб охорона здоров'я залишалася привабливою професією для майбутніх поколінь.

П'ять років по тому пандемія посилила важкі уроки, які повинні враховувати політики. ЄФПГО закликає європейські та національні уряди вжити невідкладних і послідовних заходів, включаючи наступні:

Виключити системи охорони здоров'я з будь-яких заходів жорсткої економії та забезпечити більше державних коштів.

Застосовувати безпечні рівні укомплектування штатів на національному рівні для запобігання надмірному навантаженню.

Вирішити проблему нестачі кадрів шляхом підвищення заробітної плати та покращення умов для утримання існуючого персоналу та залучення нових працівників.

Посилити роль колективних переговорів і соціального діалогу в поліпшенні умов праці.

Забезпечити виконання Директиви про робочий час та політики балансу між роботою та особистим життям у всіх державах-членах, поклавши край рутинним порушенням та виняткам.

Запровадити спеціальну Директиву ЄС про психосоціальні ризики для захисту психічного здоров'я працівників.

Підтримувати соціальних партнерів у покращенні умов праці в рамках соціального діалогу на рівні ЄС та на національному рівні.

Збільшити інвестиції ЄС у медичні кадри, зокрема через програму EU4Health.

Визнати права на колективні переговори при перегляді Директиви про державні закупівлі.

Соціальний діалог і колективні договори є цінними інструментами, які можна використовувати для поліпшення умов праці. У 2024 році Шведська асоціація працівників охорони здоров'я (Vårdförbundet) очолила бойкот понаднормових робіт і провела переговори, які призвели до скорочення робочого часу, підвищення заробітної плати та покращення можливостей для навчання.

У цей Всесвітній день охорони здоров'я, через п'ять років після оголошення пандемії COVID-19, ЄФПОО підтверджує свою прихильність зміцненню трудових ресурсів охорони здоров'я та забезпеченню безпечної та якісної медичної допомоги для всіх. Надаючи пріоритет добробуту працівників охорони здоров'я, ми можемо забезпечити загальне охоплення послугами охорони здоров'я, як це передбачено завданням 3.8 Цілей сталого розвитку (ЦСР) та принципом 16 Європейського стовпа соціальних прав.

Довідково:

Всесвітній день здоров'я — відзначається щорічно 7 квітня починаючи з 1950 року. Цього дня 1948 року набрав чинності Статут Всесвітньої організації здоров'я.

Джерело:

 https://www.epsu.org/article/world-health-day-2025-europes-health-systems-are-running-overtime