489020991 090425

В аналізі Інтернаціоналу громадського обслуговуваня (ІГО) (Global Union Federation) щодо останнього засідання Виконавчої ради Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) (The World Health Organization) окреслюються значні виклики, які виникли після виходу США та інших країн.

156-е засідання Виконавчої ради ВООЗ, яке завершилося в Женеві 11 лютого, ознаменувавшись значними подіями, які можуть змінити глобальне управління охороною здоров’я.

Як єдина глобальна федерація профспілок, що має офіційні відносини з ВООЗ, ІГО взяв участь у засіданнях і підготував наступне резюме, щоб допомогти профспілкам у всьому світі зрозуміти розвиток подій

Важливою подією на цьогорічному засіданні Виконавчої ради стала заява уряду Сполучених Штатів про те, що вони знову вийдуть зі складу ВООЗ – рішення було прийнято всього за тиждень до початку засідання. 4 лютого Аргентина також оголосила про свій вихід, і ходили чутки, що за нею може послідувати Угорщина.

США є найбільшим донором ВООЗ, на якого припадає близько 15% її бюджету. Як наслідок, фінансування стало центральним питанням у дискусіях. Держави-члени закликали Секретаріат ВООЗ надати детальну інформацію про фінансові наслідки для кожного пункту порядку денного.

Однак, незважаючи на фінансову стурбованість, відчувався помітний брак більш глибокого обговорення політичних та інституційних наслідків цих вилучень. Багатосторонній порядок, побудований після Другої світової війни, ґрунтувався на колективному управлінні, коли країни погодилися поділитися певним суверенітетом заради глобального співробітництва.

Примітно, що уряди, які очолюють вихід, поділяють ультраправу ідеологічну позицію, часто просуваючи націоналізм і неоліберальну політику, що підриває громадські послуги і послаблює багатостороннє управління. Їхній вихід ставить під загрозу міжнародне співробітництво на чолі з державами і зміцнює глибоко тривожну модель «багатосторонності», коли корпоративний вплив затьмарює демократичне врядування, що є тенденцією, яка посилюється в системі Організації Об’єднаних Націй.

Фінансові наслідки: перехід до приватного фінансування

Щоб компенсувати дефіцит фінансування, ВООЗ реструктурує Фонд ВООЗ з метою залучення більшої кількості приватних донорів, що посилює корпоративний вплив на глобальну політику в галузі охорони здоров’я. ІГО рішуче виступає проти цієї тенденції, виступаючи за збільшення державних інвестицій та відповідальності держави. Було внесено пропозицію збільшити внески держав-членів на 20%, але вона зіштовхнулася з опозицією з боку Росії та Китаю.

Охорона здоров’я на окупованих палестинських територіях

Обговорення умов охорони здоров’я в Палестині та на Західному березі річки Йордан було ускладнене спробами Ізраїлю затягнути розгляд справи. Незважаючи на процедурні порушення, Виконавча рада переважною більшістю голосів проголосувала за включення цього питання до порядку денного 78-ї сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я (ВАОЗ) у травні.

Адвокаційна діяльність ІГО в ВООЗ

ІГО виступив із заявами щодо ключових пунктів порядку денного ВР-156, які стосуються працівників охорони здоров’я та громадських послуг, відповідно до питань, наведених нижче:

  • загальне охоплення послугами охорони здоров’я;
  • кадри охорони здоров’я та догляду;
  • здоров’я жінок, дітей та підлітків;
  • надзвичайні ситуації у сфері охорони здоров’я;
  • зміна клімату та здоров’я;
  • глобальні стратегічні напрямки розвитку сестринства та акушерства

Ці теми будуть додатково обговорюватися на Всесвітній асамблеї охорони здоров’я в травні, де ІГО продовжуватиме наполягати на політиці, орієнтованій на працівників.

Наступні кроки членських організацій ІГО

78-а Всесвітня асамблея охорони здоров’я, яка відбудеться 19-27 травня 2025 року в Женеві, матиме вирішальне значення для управління глобальною політикою в галузі охорони здоров’я. ІГО закликає членські організації взаємодіяти зі своїми урядами, щоб забезпечити представництво трудящих у процесі прийняття рішень. Детальна інформаційна записка буде розіслана членським організаціям сектору охорони здоров’я та догляду, щоб залучити їх до адвокаційних зусиль, пов’язаних з важливими пунктами порядку денного ВАОЗ.

Джерело:

https://publicservices.international/resources/news/who-at-crossroads-what-you-need-to-know?id=15641&lang=en

Переклад -

Департамент міжнародних зв'язків ФПУ