МКП вітає значні досягнення для працівників на 113-й Міжнародній конференції праці (МКП), де були ухвалені рішення, що підтверджують центральну роль Міжнародної організації праці (МОП) у просуванні соціальної справедливості, захисті демократичних цінностей та реагуванні на сучасні глобальні виклики у світі праці.
«Цьогорічна конференція принесла конкретні перемоги для трудящих у сфері встановлення стандартів, інституційного захисту та визнання тих, хто занадто довго був виключений. Але що ще важливіше, вона підтвердила, що демократія, права та гідна праця взаємодоповнюють одне одного. Тепер ми маємо втілити ці рішення в життя».
Генеральний секретар МКП Люк Тріангл
Платформна робота
У рамках кампанії МКП на захист працівників платформ МКП погодилася розробити нову Конвенцію та Рекомендацію МОП про гідну працю в платформній економіці, які мають бути остаточно затверджені та прийняті у 2026 році. Це відповідає нагальним потребам мільйонів працівників платформ, багато з яких є молодими та перебувають у нестабільних умовах, і має на меті гарантувати їхні права, соціальний захист та безпеку на роботі.
Конвенція про біологічні небезпеки
МКП прийняла Конвенцію та супровідну Рекомендацію про біологічні небезпеки, що є знаковим кроком для захисту всіх працівників від впливу вірусів, бактерій та інших біологічних ризиків. Це перший випадок, коли МОП встановила глобальні стандарти щодо таких небезпек, з жорсткими положеннями щодо профілактики, інспекції, захисту інформаторів, доступу до медичних послуг та компенсації за професійні захворювання та травми. МКП зараз закликає всі країни до термінової ратифікації та ефективного виконання цих положень.
Дії щодо М'янми, Палестини та Саудівської Аравії
Втретє в своїй історії Міжнародна конференція праці прийняла резолюцію відповідно до статті 33 Статуту МОП. Вона прийняла рішення проти М'янми у відповідь на систематичні порушення основоположних трудових прав військовою хунтою.
Застосування статті 33 є найсуворішим заходом, доступним в рамках МОП. Резолюція закликає уряди, компанії та профспілки у всьому світі забезпечити, щоб їхні дії не сприяли продовженню репресій з боку хунти. Це включає перегляд інвестицій, ланцюгів постачання та співпраці, які можуть прямо чи опосередковано підтримувати режим, а також постачання зброї, авіаційного палива та фінансових потоків військовій хунті.
Іншим важливим кроком стало визнання Палестини державою-спостерігачем, що не є членом організації. У розпал руйнівної гуманітарної кризи в Газі це визнання Палестини як держави покращує можливості палестинських представників брати участь в обговореннях МОП та захищати права своїх працівників.
МКП привітала це рішення як перемогу справедливості та мультилатералізму і повторила свій заклик до негайного і постійного припинення вогню, негайного звільнення всіх заручників, безперешкодного доступу гуманітарної допомоги до постраждалого населення та підтримки визнання Держави Палестина як частини справедливого дводержавного рішення на основі міжнародного права.
Тим часом представники працівників на Міжнародній конференції праці подали скаргу проти Королівства Саудівська Аравія, посилаючись на поширені порушення прав трудових мігрантів. Подана відповідно до статті 26 Статуту МОП, скарга закликає до негайних міжнародних дій та притягнення до відповідальності.
Неформальна економіка
Загальна дискусія про гідну працю в неформальній економіці дала вагомі результати, закликаючи до розробки національних стратегій для забезпечення повної формалізації. Працівники наголосили на реальності, з якою стикається більшість світової робочої сили: відсутність прав, виключення з системи захисту та зростання неформальності навіть у країнах з високим рівнем доходу.
Під час обговорення було підтверджено права на свободу об'єднання та колективні переговори, важливість вирішення проблеми неправильної класифікації та ухилення від трудового законодавства, а також необхідність універсального соціального захисту. Результати підкріпили Рекомендацію 204 як глобальний дорожній план і включали зобов'язання щодо гендерної рівності, справедливого переходу та прожиткового мінімуму відповідно до Принципів МОП 2024.
Джерело: https://www.ituc-csi.org/2025-International-Labour-Conference
Переклад -
Департамент міжнародних зв'язків ФПУ