20160115 104542

 

15 грудня у приміщенні центрального офісу Регіонального представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні  відбулася робоча зустріч Голови ФПУ Григорія Осового з директором Фонду Штефаном Мойзером.

Зустріч було ініційована Головою ФПУ у зв’язку з необхідністю підведенням підсумків співпраці ФПУ з Фондом та координації планів роботи на поточний рік. Григорій Осовий поінформував Директора Фонду про діяльність Федерації профспілок України, її членських організацій, висловив побажання, щодо необхідності подальшої активізації спільної співпраці в умовах, коли в Україні здійснюється непопулярна антисоціальна економічна політика.
За останній час, наголосив профспілковий лідер, доходи населення України значно скоротилися, зросла тіньова економіка, що призвело до абсурдної ситуації, коли кількість пенсіонерів почала переважати кількість легально працюючих, які сплачують податки. На 43 млн. населення сьогодні працюють лише 8 млн. працівників. При тому, що у нас 12,5 млн. пенсіонерів, а тих, хто зайнятий економічною діяльністю і платить єдиний соціальний внесок, менше. Такого співвідношення не має жодна країна світу.

Г.Осовий акцентував увагу на ситуації, що склалася навколо фонду соціального страхування. Протягом останнього часу Кабінетом Міністрів України продовжуються цілеспрямовані дії по руйнуванню системи загальнообов’язкового державного соціального страхування, порушення прав громадян на належний соціальний захист у разі хвороби, нещасного випадку на виробництві, безробіття, зниження рівня пенсійного забезпечення.

В умовах постійного зростання цін і тарифів на товари і послуги не підвищуються пенсії та страхові виплати потерпілим на виробництві, зупинено їх індексацію, позбавлено застрахованих осіб права отримувати санаторно-курортне лікування за рахунок часткового фінансування з коштів соціального страхування, лікуватися у санаторіях-профілакторіях, ліквідовано оздоровлення дітей та внесено ряд інших негативних змін до законодавства. Ініційована Урядом реформа щодо об’єднання фондів соціального страхування не завершена – протягом року новостворений Фонд соціального страхування так і не приступив до роботи. Законом про Державний бюджет на 2016 рік знову передбачено вилучення коштів з фондів соціального страхування, а це призведе до погіршення становища потерпілих на виробництві.

Змінами до податкового законодавства з 1 січня 2016 року знижено розмір єдиного соціального внеску майже вдвічі – до 22 %, що призведе до втрат всіх фондів соціального страхування. Однак достатніх компенсаційних фінансових джерел заміщення цих втрат не передбачається. Розподілу єдиного соціального внеску не зроблено, відповідно бюджети фондів не затверджено. Як представники застрахованих осіб профспілки направили петицію Президенту України, вимагаючи від влади оперативних рішень.

Саме невирішеність соціальних питань змусила профспілкових активістів вийти на вулиці під гаслами: ні – бідності в Україні, вимагаємо гідну працю і справедливу зарплату, а згодом СПО профспілок вступити в колективний трудовий спір з Урядом і роботодавцями з метою повернути працівникам зароблене і проіндексувати їх доходи принаймні на рівень інфляції. Причому профспілки пропонують це зробити не в кінці поточного року, а в квітні і в у вересні .Прийнятий Закон України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» передбачає підвищення розмірів державних соціальних стандартів та гарантій з 1 травня ц.р. на 5,2% та з 1 грудня - ще на 6,9%. Тобто підвищення у 2016 році не компенсуватиме навіть прогнозований на цей період рівень інфляції - 12%, а тим паче інфляційне знецінення зарплат у 2015 р. на 43%. Однак ця ідея не підтримується урядовцями, які посилаються на те, що Законом про Держбюджет його перегляд можна проводити лише через 9 місяців, та й тільки тоді, коли доходи бюджету перевищуватимуть планові не менш ніж на 15%. Зрозуміло що така ситуація не влаштовує людей , які зараз фактично ледь виживають , віддаючи переважну частину мізерних доходів як плату за газ ,електроенергію , житлово-комунальні послуги.

Голова ФПУ також в цілому торкнувся питання підвищення рівня заробітної плати. Досить сказати, що по рівню мінімальної зарплати Україна займає в Європі останнє місце. Ця основна державна соціальна гарантія сьогодні не відповідає своєму призначенню. Держава гарантує лише половину реального прожиткового мінімуму або 35 центів за годину праці, тоді як ООН визначив мінімум 3 долара, а у більшості країн ЄС – 6-8 євро. Як результат, бідність все більш поширюється серед українських працівників.  

Примирні процедури, що тривають у рамках Національного трудового спору ФПУ з Кабінетом Міністрів, допоки не призвели до позитивних змін. Консультації, проведені днями у міністерстві соцполітики по врегулюванню розбіжностей по проекту Генугоди, поки що закінчилися безрезультатно. Сторони вирішили взяти тижневу паузу, щоб порадитися, що робити далі.   За результатами соціологічного опитування, проведеного профспілками ще навесні цього року, більше 50% зі 100 тис. опитаних спілчан, виявляють готовність до участі у протестних діях.

Голова ФПУ зупинився на кропіткій роботі профспілок щодо постатейного обговорення проекту Трудового кодексу України, до якого профспілками через народних депутатів подано 128 пропозицій. Наразі працює робоча група при Комітеті з питань соцполітики по підготовці законопроекту до другого читання. Далі має бути експертиза за участю фахівців Міжнародної організації праці та Євроструктур на відповідність міжнародним стандартам праці. Позиція профспілок є незмінною – не допустити звуження прав працівників і профспілок при прийнятті Трудового кодексу, як це й передбачено ст. 22 Конституції України.

Під час зустрічі йшлося також про участь ФПУ у роботі з реалізації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС і співпраці з цього питання з громадянським суспільством.

Профспілковий лідер детально розповів про ту роботу, яку здійснюють профспілки щодо надання допомоги тимчасово переселеним особам, а також про перші кроки з відновлення профспілкових структур у Донецькій та Луганській областях на підконтрольних Україні територіях. У зв’язку з цим досягнуто домовленість про надання фінансової допомоги Фондом для проведення відповідних організаційних заходів.

Відповідаючи на запитання щодо долі проекту № 2983, профспілковий очільник повідомив що Верховна Рада при голосуванні в цілому прийняла розумне і справедливе рішення - вилучила з цього проекту 2983 всі зміни, які пропонувалося внести до Закону про профспілки.

Але тим не менш спроби обмежити діяльність профспілок, зокрема студентських, продовжуються. Так, 13 листопада минулого року група народних депутатів зареєструвала законопроект № 3474 про внесення змін до Закону про профспілки, які суттєво обмежують права студентських профспілок. ФПУ вже на це відреагувала, але і сама студентська молодь гідно протистоїть замаху на їхні профспілкові права та намагання «розмити» вузівські профспілки студентським самоврядуванням.

У зв’язку з цим Г.Осовий подякував Фонд Ф.Еберта за підтримку профспілкової та студентської молоді в Україні

Сторони також обговорили інші актуальні питання. В кінці зустрічі Г.Осовий запросив Штефана Мойзера взяти участь у роботі 7-го з’їзду ФПУ. Ця пропозиція була прийнята з вдячністю.

 

Департамент міжнародних зв’язків апарату ФПУ