4-5 грудня 2024 року, в Сараєво (Боснія і Герцеговина) відбулася зустріч експертів з охорони праці профспілок країн Південно-Східної Європи.
Метою зустрічі було обговорення та визначення підходів до ключових подій у галузі охорони праці у 2025 році: обговорення стандартів біологічних небезпек і процес встановлення стандартів платформенної економіки. На зустрічі були представники від Арменії, Азербайжана, Молдови, Сербії, Хорватії і України.
Зустріч є продовженням роботи мережі експертів з охорони праці в рамках проекту Union to Union за підтримки ILO-ACTRAV. Луїз Лумбрерас Роча - старший спеціаліст з інспекції праці, безпеки та гігієни праці, (офіс МОП у Будапешті) зробив огляд міжнародної системи охорони праці як основних стандартів. Він назвав деякі виклики в регіоні, які пізніше обговорювали учасники питань та відповідей круглого столу. Серед них потреба у посиленні соціального діалогу щодо охорони праці, належної оцінки ризиків, ефективної системи виявлення та звітування про нещасні випадки і професійні захворювання, ефективної інспекції праці, залучення до членства у профспілках працівників платформ, питань охорони праці, пов’язаних зі зміною клімату , відсутність гендерно-чутливих даних. Учасники висловили занепокоєння тим, що, незважаючи на те, що пов’язані з охороною праці стандарти є основоположними, для їх належного впровадження на національному та місцевому рівнях потрібно докласти чимало зусиль.
Рорі О’Ніл, радник з питань гігієни праці та стандартів праці МКП, запропонував свій внесок у кожну сесію. Організовуючи питання безпеки на робочому місці, він окреслив ключові методи та техніку, за допомогою яких профспілки можуть висвітлювати проблеми безпеки та здоров’я на робочому місці та можливі дії профспілок. На сесії щодо захисту від біологічних небезпек у робочому середовищі Рорі представив графік роботи до ILC2025, а також потенційні сильні та слабкі сторони майбутніх переговорів. Учасники прокоментували позицію їхніх профспілок із національними урядамим у цьому питанні. Ситуація в країнах представлених на цій зустрічі виявилася досить різною. Іншою ключовою дискусією на ILC2025 буде встановлення стандартів платформенної економіки. Учасникам було представлено роботу та позицію PERC, яка була сформульована протягом року та була прийнята Виконавчим комітетом PERC як заява. Рорі О’Ніл підкреслив аспекти охорони праці та безпеки життєдіяльності цього потенційного стандарту, згадавши нещодавно прийняту Директиву ЄС щодо роботи на платформах. Присутні на зустрічі експерти з охорони праці названих країн погодилися, що цей «нетрадиційний» для профспілок сектор вимагатиме нових підходів і зусиль в т.ч. щодо забезпечення безпеки робочого місця працівників цифрових платформ. Цветан Ковач, експерт з Національної служби охорони здоров’я (Хорватія), представив хорватський національний випадок перенесення Директиви ЄС щодо роботи на платформах у законодавство та способи захисту працівників на платформах у країні.
Під час заключної сесії щодо майбутніх планів і дій учасники підтримали план МКП щодо створення глобальної мережі експертів з охорони праці та безпеки, а також списки розповсюдження мереж. Від України участь у цьому заході взяли Юрій АНДРІЄВСЬКИЙ – керівник департаменту охорони праці апарату ФПУ та Сергій СИМЕНКО – головний технічний інспектор праці апарату КВПУ.
Департамент охорони праці ФПУ