Фото 1

11 лютого 2025 року у Будинку профспілок під головуванням заступника Голови ФПУ Андреєва В.М. відбулася   консультаційна  нарада із представниками членських організацій ФПУ.

Участь у нараді  взяли  більше ніж 40 профспілковців.

           У Залі Президії Будинку профспілок зібралися представники Профспілки працівників авіабудування та машинобудування України, Профспілки працівників атомної енергетики та промисловості України, Профспілки працівників вугільної  промисловості України, Профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості України (Укрелектропрофспілки), Профспілки машинобудівників та приладобудівників України, Профспілки працівників нафтової і газової промисловості України (Укрнафтогазпрофспілки), Профспілки працівників освіти і науки України та інших профспілок. Представники територіальних профоб’єднань, а також Профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України (ПМГУ), Профспілки робітників морського транспорту України та інші підключилися  через ZOOM.

         Першим питанням Порядку денного було обговорення внесення змін до  п. 14115  Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету  Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 337 (далі – Порядок), ініційованих Профспілкою авіабудівників.

Заступник Голови зазначеної профспілки Плахова К.Ю. доповіла присутнім про обставини настання групового нещасного випадку на одному із підприємств авіабудівної галузі, де внаслідок ракетного обстрілу, під час перезмінки, отримали травми та загинули працівники,  частина з яких була на прохідній, а частина вже вийшла  за територію підприємства.

Оскільки нещасні випадки, що сталися із працівниками по дорозі на роботу та з роботи, не підпадають під дію Порядку, чинним законодавством не передбачено відшкодування державою  шкоди життю та здоров’ю працівникам, які загинули, перебуваючи за  територією підприємства та/або прямуючи пішки/громадським транспортом додому.

Враховуючи вищенаведене, на думку Профспілки, є нагальна потреба розширити коло нещасних випадків внаслідок воєнних (бойових) дій, які  необхідно розслідувати відповідно до вимог Порядку, доповнивши пункт  14115  Порядку словами «а також нещасні випадки,  що сталися з працівниками та особами зазначеними у цьому пункті під час прямування до місця роботи або з місця роботи до місця проживання».

Фото 7

Пропозиція Профспілки авіабудівників була підтримана присутніми, але із певними застереженнями щодо проблемності  доведення факту прямування саме на роботу, з роботи.

З цього приводу висловилися головний технічний інспектор ПМГУ Білик В.І. та Голова Федерації профспілок Черкаської області Шевченко П.В., який зауважив, що відповідно до вимог Порядку повинні розслідуватися й нещасні випадки, що сталися під час прямування працівників до захисної споруди (укриття), адже не в кожному  підприємстві, організації та установі облаштовані  укриття  і  працівникам  потрібен  час  на  перехід  до  них.

Під час дискусії присутніми також було обговорено і таке актуальне питання, як залучення представників профспілок до участі у розслідуванні нещасних випадків, що сталися внаслідок воєнних бойових дій.

Представники Укрнафтогазпрофспілки, Укрелектропрофспілки, Профспілки авіабудівників поділилися з присутніми своїм досвідом співпраці із Державною службою України з питань праці, яка утворює спеціальні комісії з розслідування таких нещасних випадків.

За результатами обговорення  учасниками наради запропоновано провести найближчим часом тристоронню консультаційну зустріч між Сторонами профспілок, роботодавців та держави  (Мінекономіки, Держпраці) з метою  прийняття спільного рішення, спрямованого на захист працівників, які виконують свої трудові обов’язки, незважаючи на війну.

Другим питанням зустрічі було обговорення результатів опрацювання робочої групою при Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів України проєкту Закону «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі» (р.н. 10147 від 13.10.2023), який готується до другого читання.

Фото 2

Заступником Голови ФПУ Андреєвим В.М. та фахівцем департаменту охорони праці Казаковою Д.М., які є членами цієї робочої групи, доведено до відома присутніх наступне:

  • народними депутатами України надано 1011 правок до другого читання  даного законопроєкту;
  • значна кількість профспілкових пропозицій до правок до другого читання проєкту Закону 10147 внесені народними депутатами України  Тимошенко Ю.В. та Волинцем  М.Я.;
  • відбулося більше ніж 40 засідань робочої групи, станом на 11.02.2025 опрацьовано 19 статей з 35 законопроєкту, 580 правок;
  • представники профспілок беруть активну участь в обговоренні правок народних депутатів, відстоюють свою позицію, спрямовану на збереження прав та гарантій працівників на безпечні умови праці, а також докладають максимальних зусиль щодо недопущення  обмеження діяльності профспілкових організацій.

Департамент охорони праці апарату ФПУ