Історія Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі, вперше відзначеного американськими та канадськими робітниками у 1989 році. У 1996 році Міжнародна організація праці (далі – МОП) підтримала ініціативу Міжнародної конфедерації вільних профспілок щодо визнання 28 квітня Всесвітнім днем охорони праці, і офіційно він відзначається з 2003 року.
Згідно з указом Президента України № 685/2006 від 18.08.2006 в Україні відзначають День охорони праці, який запроваджено з метою привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням в Україні.
В умовах повномасштабної війни питання охорони праці набувають особливого значення. Проблеми тіньової економіки, незадекларованої праці, виробничого травматизму завдають великої шкоди обороноздатності країни та економіці.
Недостатньо лише говорити про необхідність створення безпечних умов праці, зниження рівня незадекларованої праці та травматизму на виробництві – це постійна робота, яка не повинна ні на мить припинятися.
А День охорони праці – гарна нагода для того, щоб вкотре акцентувати на важливості створення безпечних та нешкідливих умов праці усіма, хто відповідає за життя та здоров’я працівників.
Щороку МОП визначає девіз Всесвітнього дня охорони праці, що відображає актуальні виклики у сфері безпеки та гігієни праці.
У 2025 році девізом обрано: «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі» (Revolutionizing health and safety: the role of AI and digitalization at work).
Сучасні технології докорінно змінюють підходи до управління професійними ризиками. Використання штучного інтелекту (ШІ) та цифрових інструментів дозволяє не лише ідентифікувати небезпеки, а й прогнозувати нещасні випадки, запобігати травматизму на роботі та мінімізувати вплив шкідливих факторів на працівників.
Проте, разом із перевагами діджиталізація приносить і нові виклики, зокрема питання етичного використання даних, захисту персональної інформації, ризик дискримінації через алгоритмічні упередження та розмивання меж між роботою і особистим життям.
Ця кампанія висвітлюватиме, як нові технології змінюватиму сферу охорони праці, зокрема через автоматизацію завдань, використання смарт-інструментів і систем моніторингу безпеки, застосування доповненої та віртуальної реальності, а також алгоритмічне управління роботою.
Цифрова трансформація праці призвела до еволюції форм організації праці, таких як дистанційна робота та цифрові трудові платформи.
В умовах воєнного стану в Україні це питання набуває особливої актуальності, оскільки технології можуть допомогти зменшити професійні ризики для працівників критичної інфраструктури, стратегічних виробництв, будівельних майданчиків та секторів, що забезпечують обороноздатність країни.
Враховуючи реалії сьогодення, роботодавцям і працівникам потрібно активно впроваджувати новітні технології та спільно працювати над створенням безпечного робочого середовища в цифрову епоху.
Джерело: за матеріалами із сайтів Пенсійного фонду, Держпраці
Департамент охорони праці