8 травня 2025 року відбувся вебінар для заступників голів та представників із питань охорони праці обласних і Київської міської організацій Профспілки працівників освіти і науки України.
Захід проходив у форматі ZOOM, об’єднав понад 35 представників від областей та охопив актуальні й важливі питання безпеки праці в умовах воєнного стану.
Із вітальним словом до учасників звернулася заступниця Голови Профспілки Любов Гарбаренко і підкреслила, що питання охорони праці є невід’ємною складовою захисту трудових прав освітян. Забезпечення безпечних і здорових умов праці, за її словами, є фундаментом гідної праці та стабільного функціонування освітньої сфери.
Серед ключових виступів заходу:
- «Стан охорони праці під час війни. Законодавчі зміни та перспективи. Діяльність профспілок під час війни» (доповідачка – Діана Казакова, Федерація профспілок України);
- «Порядок проведення атестації робочих місць у закладах освіти та медичні огляди» (Євген Гавадзюк, Державна служба України з питань);
- «Проведення навчання, підвищення кваліфікації та перевірки знань посадових осіб з питань безпеки життєдіяльності у 2025 році» (Віталій Міщенко, Міністерство освіти і науки України).
Завідувачкою відділу технічної інспекції праці департаменту охорони праці апарату ФПУ Казаковою Д.М. доведено до відома слухачів інформацію про стан охорони праці в Україні, зокрема про рівень виробничого травматизму, з виокремленням кількості нещасних випадків внаслідок воєнних (бойових) дій. Значна увага у виступі приділена змінам у законодавстві про охорону праці під час війни та результатам роботи робочої групи при Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів з доопрацювання до другого читання проєкту Закону України «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі».
На завершення виступу Казакова Д.М. поінформувала профспілкових колег щодо діяльності, прав та повноважень профспілок у сфері охорони праці, а також зазначила, що громадський контроль є потужним механізмом профілактики виробничого травматизму та виявлення професійних небезпек.
Після завершення основних доповідей учасники вебінару мали можливість поспілкуватися безпосередньо зі спікерами, обговорити практичні аспекти охорони праці та поставити запитання щодо реальних викликів у закладах освіти.
Учасникам заходу було представлено результати Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей» про які поінформував головний редактор журналу «Охорона праці» Дмитро Матвійчук.
Насамкінець роботи Алла Негрієнко розповіла про ще одне цікаве творче змагання – конкурс дитячо-юнацької творчості «Безпека в житті – життя у безпеці», до якого можуть долучатися організації Профспілки на різних рівнях.
Підбиваючи підсумки вебінару Любов Грабаренко наголосила на важливості обміну досвідом, посиленні просвітницької роботи та ролі профспілок у захисті безпечних умов праці освітян. Адже охорона праці – це не лише вимога закону, а й щоденна турбота про людей. Саме тому Профспілка й надалі працюватиме над підвищенням культури безпеки в закладах освіти.
За матеріалами
Пресслужби Профспілки працівників освіти і науки України
Департамент охорони праці