В рамках реорганізації системи державного управління, Постановою Кабінету міністрів України від 8 квітня 2014 р. № 442 об’єднано Державну службу праці та Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України.
Протягом 10 місяців сторони соціального діалогу працювали над підготовкою положення про нову об’єднану Державну службу України з питань праці, у якому після тривалих дискусій відновлено обмежені раніше повноваження органів державного нагляду у сфері праці, передусім – вільного доступу до виробничих, службових, адміністративних приміщень і об’єктів виробництва та проведення перевірок відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення, у будь-яку робочу годину доби фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю, що відповідатиме нормам ратифікованих Україною конвенцій 81 та 129 Міжнародної організації праці про інспекцію праці. Положення затверджено постановою Уряду від 11 лютого 2015 року № 96 з урахуванням позиції профспілок.
За ініціативою Федерації профспілок України 31 березня ц.р. пройшла консультативна зустріч групи профспілкових лідерів Спільного представницького органу всеукраїнських профспілкових об’єднань з керівництвом Служби.
Сторона Держпраці була представлена головою Романом Чернегою, заступником Голови Держгірпромнагляду Степаном Дунасом, фахівцями відомства.
З боку профспілок участь у заході взяли заступник голови ФПУ Сергій Українець, перший заступник Голови Профспілки працівників вугільної промисловості України Валерій Мамченко, заступник Голови профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України Олександр Рябко, перший заступник голови Профспілки залізничників та транспортних будівельників України Михайло Сенчак, керівник департаменту охорони праці ФПУ Юрій Андрієвський, заступник керівника департаменту правового захисту ФПУ Ірина Сидоряк.
В ході обміну думками профспілковці висловили глибоку стурбованість ситуацією, що склалася в Україні з порушеннями трудових прав працівників. На сьогодні за даними державних органів, поза захисною дією трудового законодавства знаходяться 4,5 млн. громадян, праця яких використовується без оформлення трудових відносин.
Трудові договори підміняються сурогатними формами, такими як цивільно-правові угоди, оформлення працівників суб’єктами підприємницької діяльності, застосування аутсорсінгу. Близько 200 млрд. грн. заробітної плати виплачується нелегально без сплати податку та єдиного соціального внеску, втричі виросла заборгованість із заробітної плати.
Масово приховуються факти виробничого травматизму, вперше за останні роки в 2014 році через обмеження перевірок зросла кількість виробничих травм зі смертельним наслідком.
Наведені дані свідчать про стрімке погіршення ситуації у сфері дотримання трудових прав, в тому числі членів профспілок. Однією з основних причин такої ситуації стало фактичне позбавлення законодавцем державних інспекторів праці права виконувати свою роботу в трудових колективах в 2014 та 2015 роках.
«Масштаби правопорушень у сфері праці потребують активного спільного реагування як органів державного нагляду, так і громадського контролю профспілок», - наголосив заступник Голови ФПУ Сергій Українець. Він також відмітив, що профспілки доклали багато зусиль у боротьбі за збереження і повноцінне функціонування в Україні органів державного нагляду, відновлення їх повноважень у відповідності до міжнародних зобов’язань України.
Керівники Держпраці з перших уст отримали інформацію про стан дотримання трудових прав та проблеми правозахисної роботи профспілок у провідних галузях економіки країни: вуглевидобуванні, металургії, на транспорті.
Учасники заходу обговорили низку актуальних питань. Зокрема, щодо координації державного нагляду і громадського контролю профспілок у сфері праці та охорони праці, необхідності оновлення Угоди про співпрацю між Держпраці і ФПУ, перспектив забезпечення діяльності органів Служби у повній відповідності до норм Конвенцій 81 і 129 МОП, участі представників профспілок у роботі дорадчих органів Держпраці, координації інформаційної роботи та сприяння навчанню інспекторів праці профспілок, інших представників профспілкових організацій з охорони праці та ряд інших питань.
Сторони відзначили необхідність тісної співпраці органів державного нагляду та профспілкових організацій, особливо на рівні трудових колективів для гарантованого забезпечення законних трудових прав, збереження життя і здоров’я працівників під час виконання трудових обов’язків.
Роман Чернега у заключному слові зазначив: «Впевнений, що спільними зусиллями ми налагодимо ефективний механізм роботи. Основне завдання для нас сьогодні, щоб наша робота полегшила трудову діяльність згідно із нормами чинного законодавства та захистила пересічного громадянина України на робочому місці».
Учасники зустрічі домовилися про підготовку Угоди про співпрацю та створення спільної робочої групи з підготовки пропозицій Уряду з нагальних питань.
Інформаційно-аналітичний центр ФПУ