Сьогодні у рамках відзначення 10 грудня - Дня прав людини на офіційному веб-парталі ФПУ триває Інтернет-конференція на тему: «Захист трудових та соціально-економічних прав членів профспілок - учасників антитерористичної операції та членів їх сімей».
З поставлених питань консультують фахівці Правової та технічної інспекції праці профспілок та інших структурних підрозділів апарату ФПУ.
Чекаємо на ваші запитання, які просимо направляти на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Відповіді на запитання, що ми отрималю на цю годину:
- Я був учасником АТО на Донбасі. На даний час влаштувався на роботу на одне з підприємств у Сумській області. Прошу роз’яснити, як мені має оплачуватися лікарняний лист у разі хвороби.
Іван З., м. Суми
Відповідно до підпункту 5 пункту 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09. 1999 № 1105-ХІУ (в ред. від 01.08.2016) допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) застрахованим особам, ветеранам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII в ред. від 24.03.2016 (далі - Закон).
Статтею 4 цього Закону визначено, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Відповідно до підпунктів 19 і 20 статті 6 цього Закону учасниками бойових дій визнаються:
- військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;
- особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.
Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (далі - Порядок) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 зі змінами, внесеними постановою КМ України від 8 вересня 2016 року № 602.
Отже, якщо Ви, пане Іван, маєте статус учасника бойових дій, розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності у разі Вашої хвороби становитиме 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу).
Правова та технічна інспекція праці апарату ФПУ
- Я був призваний на військову службу під час мобілізації. Після демобілізації повернувся на своє підприємство, на якому працюю уже третій рік. Підкажіть, через який час після демобілізації я можу піти у щорічну відпустку.
Олексій. Полтава
Призвані на військову службу під час мобілізації, якщо вони працювали перед цим, мають право на щорічну основну відпустку за час служби.
Відповідно до п.2 частини першої статті 82 Кодексу законів про працю України далі – КЗпП України) до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, зараховується й час, коли працівник фактично не працював, але за ним зберігали місце роботи (посаду) та заробітну плату.
Військова служба в разі мобілізації належить до таких підстав тому, що за мобілізованим зберігається місце роботи, а роботодавець компенсує середній заробіток.
Отже, на Вас діє загальний порядок надання щорічних відпусток згідно зі статтею 79 КЗпП України, а саме, щорічні відпустки за другий та наступні роки роботи можуть бути надані працівникові в будь-який час відповідного робочого року.
Черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), і доводиться до відома всіх працівників. При складанні графіків ураховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості їх відпочинку.
Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов'язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.
- Які виплати від роботодавця повинен отримувати мобілізований у АТО?
Сергій, Кропивницький
- Відповідно до частини другої ст. 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року № 2232-XII і частини третьої ст. 119 Кодексу законів про працю України, за працівниками, покликаними на строкову військову службу, військову службу за призовом по мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення військового стану на термін до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації зберігаються місце роботи, посада та середній заробіток на підприємстві незалежно від підпорядкування і форми власності, зокрема, і у фізичних осіб − підприємців, у яких вони працювали на час призову. Отже, роботодавець повинен зберігати за працівником місце роботи (посада) і виплачувати середній заробіток, поки працівника не демобілізують.
Обчислення середнього заробітку працівників здійснюється у відповідності з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. № 100, враховуючи виплати за останні два календарних місяці, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата. Нарахування середнього заробітку здійснюється за робочі дні, які повинен відпрацювати мобілізований працівник по графіку підприємства або індивідуальним графіком роботи (лист Мінсоцполітики України від 11.08.2014 р. № 1146/13/84-14).
Якщо працівник після мобілізації не демобілізується, а продовжує служити за контрактом, − він отримує такі ж гарантії на строк укладеного контракту.
Гарантії зберігаються за працівниками, які під час проходження військової служби:
- отримали поранення (інші ушкодження здоров'я) і перебувають на лікуванні в медичних установах − до дня, наступного за днем постановки на військовий облік у військових комісаріатах після звільнення з військової служби у разі закінчення лікування в медичних закладах незалежно від терміну лікування;
- потрапили в полон до дня повернення з полону;
- визнані безвісно відсутніми − до дня появи після визнання безвісно відсутніми або дня оголошення судом їх померлими.
У 2015 році виплата компенсацій здійснювалася в межах середнього заробітку за рахунок держбюджету. Законом України «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України» від 24.12.2015 р. № 911-VII викладено в новій редакції ч. 3 і 4 ст. 119 КзпП, з яких виключили норму про виплату таких компенсацій з бюджету за рахунок коштів Держбюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Як наслідок, з 01.01.2016 р. роботодавці не отримують компенсації з бюджету в межах середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу в особливий період.
Правова та технічна інспекція праці профспілок
- Мій син військовослужбовець перебуває за контрактом в АТО і у зв’язку з цим я проживаю одна. Чи мають право звільнити мене у зв’язку із скороченням штату? Можливо я маю переважне право на залишення на роботі?
Марія, Дніпро.
Переваги працівників на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці встановлені статтею 42 Кодексу законів про працю України.
При скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, перш за все, переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.
Стаття 42 Кодексу також містить додатковий перелік переваг, що надаються працівникам, умови кваліфікації і продуктивності праці яких є рівними.
У зазначеному переліку відсутні переваги, пов’язані з перебуванням в АТО членів сім’ї працівника, що звільняється.
Проте, як особа, в сім'ї якої немає інших працівників з самостійним заробітком, Ви маєте переважне право на залишення на роботі.
Правова та технічна інспекція праці
- На який період зберігається робоче місце за працівником, який був призваний на строкову військову службу?
Олександр, Запоріжжя
Відповідно до частини другої статті 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, призвані на строкову військову службу, військову службу за контрактом під час мобілізації, на особливий період; прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації або введення воєнного стану, користуються гарантіями, передбаченими частинами третьою та четвертою статті 119 Кодексу законів про праці України:
Згідно із частиною третьою ст. 119 Кодексу законів про працю України за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, в яких вони працювали на час призову.
Зазначені гарантії зберігаються за працівниками, які під час проходження військової служби отримали поранення (інші ушкодження здоров'я) та перебувають на лікуванні у медичних закладах, а також потрапили у полон або визнані безвісно відсутніми, на строк до дня, наступного за днем їх взяття на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах після їх звільнення з військової служби у разі закінчення ними лікування в медичних закладах незалежно від строку лікування, повернення з полону, появи їх після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими.
Правова та технічна інспекція праці
- Як виплачується грошова компенсація за належні для отримання жилі приміщення сім’ям загиблих учасників АТО та інвалідам АТО, які потребують поліпшення житлових умов?
Іванна Т., м. Тернопіль
19 жовтня 2016 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 719 „Питання забезпечення житлом сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також інвалідів І–ІІ групи з числа військовослужбовців, які брали безпосередню участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов”.
Цим нормативно-правовим актом затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво (придбання) житла для згаданих категорій громадян та Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення.
Право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають члени сімей загиблих військовослужбовців, смерть яких пов’язана з безпосередньою участю в антитерористичній операції, статус яким надано відповідно до абзацу восьмого пункту 1 статті 10 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і які перебувають на квартирному обліку, за категоріями у такій черговості:
1) категорія I - дружина (чоловік) та малолітні і неповнолітні діти (в тому числі усиновлені до дня загибелі військовослужбовця), які проживають разом з нею (ним); дружина (чоловік), якщо у загиблого немає дітей (в тому числі усиновлених);
2) категорія II - малолітні та неповнолітні діти (в тому числі усиновлені військовослужбовцем) у разі, коли на день загибелі військовослужбовця він (вона) був розлучений або не був розлучений, але дружина (чоловік) позбавлені батьківських прав, або загиблий військовослужбовець не був розлучений і його дружина (чоловік) не позбавлені батьківських прав, але при цьому малолітні та неповнолітні діти проживають окремо від дружини (чоловіка); малолітні та неповнолітні діти загиблого;
3) категорія III - батьки загиблого військовослужбовця;
4) категорія IV - повнолітні діти, які не мають (і не мали) своїх сімей;
5) категорія V - повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства та мають свої сім’ї;
6) категорія VI - повнолітні діти, обоє батьків яких загинули або пропали безвісти;
7) категорія VII - дружина (чоловік), які на момент загибелі військовослужбовця були позбавлені батьківських прав відносно малолітніх та неповнолітніх дітей загиблого військовослужбовця, у тому числі усиновлених загиблим військовослужбовцем, або які не позбавлені батьківських прав, але неповнолітні діти, в тому числі усиновлені загиблим військовослужбовцем, проживають окремо від дружини (чоловіка).
Право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають інваліди війни I та II групи, визначені у пункті 11 частини другої статті 7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, які перебувають на квартирному обліку.
Відповідно до пункту 21.5. Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони від 14.08.2008 № 402, постанови ВЛК про причинний зв’язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються, зокрема, в такому формулюванні:
а) „Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов’язане із захистом Батьківщини” - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту Батьківщини або виконання обов’язків військової служби під час служби у складі діючої армії і флоту у роки Громадянської війни, Великої Вітчизняної війни та війни з Японією (Другої світової війни), участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Великої Вітчизняної війни (Другої світової війни), а також при безпосередній охороні державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні у складі прикордонного наряду, екіпажу корабля (катера), екіпажу літака (вертольота) або під час проведення оперативно-розшукових заходів, або здійснення самостійно чи в складі підрозділу відбиття збройного нападу чи вторгнення на територію України військових груп і злочинних угруповань.
Пунктом 21.30. цього ж Положення встановлено, що постанова ВЛК про причинний зв’язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), яке призвело до смерті військовослужбовця, і причину смерті приймається в одному з формулювань, вказаних у пунктах 21.4, 21.5 розділу II Положення.
Абзацом восьмим пункту 1 статті 10 та пунктом 11 частини другої статті 7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” визначено коло осіб, які мають право на отримання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення членам сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також інвалідам I-II групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов.
Зазначеним особам військово-лікарські комісії під час визначення причинного зв’язку інвалідності або смерті приймають постанови ВЛК в такому формулюванні: „Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов’язане із захистом Батьківщини”.
Для налагодженої роботи з метою забезпечення житлом сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також інвалідів І–ІІ групи з числа військовослужбовців, які брали безпосередню участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов, Мінсоцполітики звернулось до Міноборони з проханням забезпечити видачу довідки про участь в антитерористичній операції зазначеним особам.
Отже, для осіб, визначених в абзацах восьмому пункту 1 статті 10 та пункті 11 частини другої статті 7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, постанова ВЛК приймається в такому формулюванні: „Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов’язане із захистом Батьківщини” та їм надається довідка про участь в антитерористичній операції.
За матеріалами сайту Мінсоцполітики
(http://www.msp.gov.ua/news/11297.html)
- Мій син повернувся з АТО, де отримав поранення. За своєю професією влаштуватися не може за станом здоров’я і за віком – нещодавно йому виповнилося 46 років. Коштів на оплату другої освіти син не має. Чи має він право на безоплатну освіту за новою спеціальністю?
Олена Іванівна, Вінниця
Статтею 30 Закону України «Про зайнятість населення» передбачається розширення можливостей для підвищення конкурентоспроможності деяких категорій громадян.
Зокрема, право на одноразове отримання ваучера для підтримання конкурентоспроможності шляхом перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності мають особи віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років, до досягнення встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку.
Не можуть скористатися такою можливістю особи, які:
- не мають професійно-технічної або вищої освіти;
- проходили протягом останніх трьох років перепідготовку за рахунок коштів Фонду державного соціального страхування на випадок безробіття;
- зареєстровані в центрах зайнятості як безробітні.
Ті, хто має право на отримання ваучера самостійно здійснюють вибір професії, форми та місця навчання (спеціальності) із затвердженого переліку.
Вартість ваучера встановлюється в межах вартості навчання, але не може перевищувати десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом.
Оплата ваучера здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття виходячи з його фінансових можливостей.
Порядок видачі державною службою зайнятості ваучерів затверджується Кабінетом Міністрів України.
Правова та технічна інспекція праці
- Як працевлаштуватися учаснику АТО після повернення, якщо підприємство, на якому він працював, ліквідовано? Чув, що таким особам встановлені додаткові гарантії у праце влаштуванні. Як скористатися зазначеними гарантіями?
Володимир, Житомир
- Дійсно, законодавство передбачає такі додаткові гарантії. Зокрема, 30 серпня 2016 року набув чинності Закон України “Про внесення зміни до статті 14 Закону України “Про зайнятість населення” щодо додаткових гарантій у сприянні працевлаштуванню учасників бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення”, яким внесено зміни до статті 14 Закону України “Про зайнятість населення” .
Відтак, учасників бойових дій, які брали безпосередню участь в АТО, забезпеченні її проведення, віднесено до категорій громадян, що мають додаткові гарантії в сприянні працевлаштуванню. Тобто цю категорію також включають у квоту з працевлаштування в розмірі 5% середньооблікової чисельності штатних працівників за попередній календарний рік на підприємствах, установах та організаціях з чисельністю штатних працівників понад 20 осіб.
Статтею 26 цього Закону передбачено повну компенсацію роботодавцю єдиного соціального внеску у разі працевлаштування за направленням служби зайнятості учасників АТО на термін не менше ніж два роки.
Для того, щоб скористатися зазначеною гарантією, необхідно мати статус учасника бойових дій, що брав участь в АТО, і перебувати на обліку в державному центрі зайнятості.
Правова та технічна інспекція праці
Правова та технічна інспекція праці,
Прес-центр ФПУ