У нараді, що відбулась 10 квітня у Будинку профспілок (м.Київ), взяли участь представники Національної служби посередництва і примирення (НСПП), члени профспілок, юристи, науковці, експерти, в т.ч. закордонні, а також представники структурних підрозділів апарату ФПУ.
Зустріч пройшла у рамках реалізації проекту «Правові послуги для членів профспілок», зокрема Програми «Посилення соціального діалогу в Україні для раннього відновлення та відбудови України». Було обговорено можливості та перспективи, які відкриває медіація як альтернативний позасудовий спосіб врегулювання трудових конфліктів.
Дискусію відкрив Заступник Голови ФПУ Євген Драп’ятий.
Від керівництва Федерації профспілок України він привітав усіх учасників наради та побажав конструктивної роботи. Наголошувалось, що ця зустріч є ще одним кроком на шляху профспілкового руху до поглиблення знань для захисту людини праці.
- Для зміцнення соціального партнерства ФПУ укладає Генеральну угоду, ініціює прийняття колективних договорів, які є важливими інструментами, як для роботодавців та к і працівників, для досягнення належного рівня захисту трудівників за допомогою використання принципів соціального діалогу, – зазначив заступник Голови ФПУ. - ФПУ веде постійну роботу з вивчення міжнародного законодавства та досвіду у сфері медіації. - Ми аналізуємо ризики, які можуть виникати у разі відсутності результативного соціального діалогу, зокрема, у контексті врегулювання трудових відносин. У нас укладено угоди про співпрацю, в т.ч. і з організаціями роботодавців. Вважаємо, що таку медіацію потрібно надавати. Впевнений, що результати нашої зустрічі стануть вагомим внеском у розвиток цивілізованих трудових відносин в Україні.
Під час спілкування акцентувалось на тому, що в умовах війни та змін в законодавстві, руйнувань підприємств, втрати робочих місць, обмежень трудових відносин, спричинених війною, питання своєчасного та конструктивного вирішення будь-яких спорів набуває особливого значення.
Профспілки прагнуть вирішувати їх у мирний спосіб.
Традиційні методи, такі як судові, часто виявляються надто тривалими, витратними та не завжди сприяють збереженню позитивних відносин між працівниками та роботодавцями.
Саме тому ФПУ активно підтримує ініціативи, спрямовані на запровадження та розвиток інституту трудової медіації в Україні. Ми переконані, що медіація здатна стати додатковим інструментом, який дозволить:
• Зменшити соціальну напругу у трудових колективах;
• Заощадити час та ресурси, як працівників, так і роботодавців;
• Сприяти пошуку взаємовигідних рішень, що враховують інтереси
обох сторін;
• Покращити соціальний діалог та партнерство на підприємствах, установах та організаціях.
Перед аудиторією із доповіддю на тему: «Роль НСПП у запровадженні трудової медіації в Україні» виступила Світлана Запара, - перша заступниця голови НСПП.
Були проаналізовані законодавчі норми, які існують на сьогодні для альтернативного судового вирішення трудових спорів, зокрема, Кодекс законів про працю України, Законом України «Про медіацію” (від 16.11.2021 № 1875).
Йшлося про перспективи закріплення такої процедури і в проєкті Трудовому кодексі України, у законопроекті про колективні трудові спори, над якими зараз йде робота. Було приділено увагу необхідності підготовки професійних медіаторів, в т.ч. і з залученням закордонних організацій, таких як Міжнародна організація праці (МОП), про необхідність врахування світового досвіду медіації під час запровадження цієї практики в Україні, зокрема, рекомендацій Комітету міністрів Ради Європи, де також закріплено норму про проведення процедури трудової медіації.
Висновком стало ствердження, що альтернативне судовому вирішення спорів є корисним і дієвим засобом врегулювання трудових відносин і примирення сторін, оскільки це добровільна згода сторін, тоді як судове рішення, як правило задовольняє лише 1 сторону спору або конфлікту.
Застосування процедур медіацій посилює соціальний діалог у суспільстві, підвищує роль профспілок, як сторони колективного трудового спору, посилює роль колективних угод і договорів.
Довідково:
Медіація – позасудова добровільна, конфіденційна, структурована процедура, під час якої сторони за допомогою медіатора (медіаторів) намагаються запобігти виникненню або врегулювати конфлікт (спір) шляхом переговорів.
Врегулювання трудових спорів шляхом медіації передбачено статтею 2221 Кодексу законів про працю України. Такий порядок позасудової процедури врегулювання конфлікту (спору) та принципи медіації визначені Законом України «Про медіацію” від 16.11.2021 № 1875.
Така процедура проводиться за взаємною згодою сторін медіації з урахуванням принципів добровільності, конфіденційності, нейтральності, незалежності та неупередженості медіатора, самовизначення та рівності прав сторін медіації, про що у письмовій формі укладається договір та за результатами процедури – угода.
Пресцентр ФПУ