1513771994 0-02-04-3da28c13482dc200be5f1d9b20e6681b621c8b356ae9bcb13ee68745b51ea235 full

 

 

Чи не найбільшим своїм досягненням влада вважає пенсійну реформу, зокрема осучаснення пенсій. Проте багатьом пенсіонерам реформа принесла розчарування, адже підвищили виплати далеко не всім. Так, на узбіччі реформи опинилися колишні державні службовці, яким делікатно запропонували перейти, якщо буде вигідно, на звичайні пенсії. Чому раптом,  держслужбовці, які багато років вірою і правдою служили державі, опинилися у немилості у власного роботодавця? До речі, більшість серед них – рядові держслужбовці, які терпляче отримували невисокі зарплати, до того ж, сплачували підвищений розмір ЄСВ, сподіваючись на гідне пенсійне забезпечення, але потерпіли фіаско.

Смуту вніс ЗУ «Про державну службу», який набрав чинності з 1 травня 2016 року. В ньому один рядок перекреслив усі сподівання колишніх працівників - положення про перерахунок пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення держслужбовця, втратило чинність. Причому «нові правила» поширюються не лише на чергових пенсіонерів, але й на тих, хто здійснював свою професійну діяльність в період дії законодавства, яке передбачало право на перерахунок пенсії держслужбовця. Прикро, що законотворці просто викреслили з памяті тих, хто працював учора в органах державної служби. І не просто забули, а позбавили усіх прав, наданих Конституцією України. А ст. 58 Конституції визначає один із найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права: закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Тобто, п. 5 розділу 3 Прикінцевих положень згаданого закону є таким, що не відповідає Конституції.

Екс-держслужбовці почали масово виборювати своє право на законну пенсію через суди. І чимало з них тепер на коні – виграли справи й отримують пристойні пенсії. Але далеко не всім удалося витягнути щасливий квиток – одним відмовили у розгляді справи у першій інстанції, іншим – «підрубали крила» в апеляційному суді, адже Пенсійний фонд активно оскаржував перегляд пенсій. Судова епопея породила ще більший хаос і непорозуміння серед державних службовців. Чому одні виграли (їм удвічі, а то й утричі підвищили пенсії), а іншим відмовили? За якими нормами законів діяли судді, приймаючи позитивні і негативні рішення? Чи вони по-різному їх трактують? Якщо судді вважають, що держслужбовці мають право на перегляд пенсій, то чому воно торкнулося позивачів вибірково? Якщо є позитивна судова практика, значить усе-таки можна було переглянути пенсії держслужбовців. Але іподілили людей на чорних і білих. Ця ситуація схожа на зговір суддів і держави. Складається враження, що була вказівка: не задовольняти позови.

Влада заявляє, що пенсійною реформою намагалася відновити справедливість. Можливо. Ось тільки ця справедливість обійшла стороною держслужбовців. Навіщо було викидати на узбіччя пенсійної реформи цілий пласт людей, які сумлінно впроваджував політику держави на місцях? Це називається бий своїх, щоб чужим не дісталось.

         Державні службовці не можуть змиритися з тим, що їх не просто принизили, а розтоптали. Маючи вищу освіту, великий досвід роботи сьогодні вони змушені виживати на 1500-2000 гривень пенсії. І перехід на трудові пенсії їм нічого не сулить, хіба що 200-300 гривень добавки, адже працювали на копійчані зарплати. Ось і немає з чого їм нарахувати більші пенсії. Хіба держава-роботодавець не в курсі, як живуть рядові держслужбовці? Якщо ці фахівці непотрібні, то може взагалі скасувати цей клас, залишивши тільки вищі ешелони держслужбовців, які самі про себе не забувають.

         Доведені до відчаю, державні службовці звернулися до  Президента України та Голови Верховної ради з проханням врегулювати питання перерахунку пенсій шляхом внесення відповідних змін до законодавства, зокрема винести на розгляд сесії ВРУ проект ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо перерахунку пенсій науковим працівникам, журналістам, працівникам органів місцевого самоврядування та іншим)». Держслужбовці по всій країні збирали підписи під колективним  зверненням і направили його для розгляду у відповідні інстанції. Пенсіонери налаштовані рішуче. Якщо їхні вимоги залишаться непочутими, вони мають намір звернутися до Європейського суду з прав людини.

         Слід зазначити, що профспілка держслужбовців солідарна з пенсіонерами-держслужбоцями, це питання розглядалося на пленумі обкому профспілки, президія обкому не раз зверталася у відповідні органи щодо внесення змін до законодавства у плані перерахунку пенсій, але реагування поки що немає.

 

Віктор Федотов,

Марія Іванова,

м.  Кропивницький