299081815

 

Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» необхідно мати дві умови: досягнення віку, встановленого законом, та мати не менше 15 років страхового стажу. Щодо розміру пенсії, то він залежить від тривалості страхового стажу та розміру отримуваної працівником заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески до Пенсійного фонду (з 2011 року - єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування). Чим більшою є тривалість страхового стажу та вищим розмір заробітної плати, тим вищим є розмір пенсії.

Законодавством передбачено мінімальний розмір пенсії за віком, який встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб при наявності у чоловіків 35, а у жінок 30 років страхового стажу (з 1 січня 2013 року – 894грн.), і максимальний, який встановлюється на рівні 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб (з 1 січня 2013 року – 8940 грн.).

Починаючи з 1 січня 2004 року для призначення пенсії обчислюється страховий стаж - період, упродовж якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. При цьому страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Періоди трудової та іншої діяльності, що проходили до 1 січня 2004 року, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, тобто відповідно до статтей 56–63 Закону України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку стаж обчислюється за даними трудової книжки та інших підтверджуючих документів.

Якщо особа працює неофіційно, тобто отримує заробітну плату в «конверті», до страхового стажу цей період не буде зараховано, бо не сплачувалися внески на пенсійне страхування. Якщо роботодавець офіційно виплачує мінімальну (чи навіть нижчу за мінімальну) заробітну плату, а решту – в «конверті», тоді до страхового стажу буде зараховано тільки той період і в тому розмірі, за який сплачено внески.

Якщо, наприклад, на момент призначення працівникові пенсії підприємство за який-небудь період не сплатило страхові внески до Пенсійного фонду, то пенсія призначається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до фонду. Після надходження даних про сплату страхових внесків проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з моменту призначення пенсії.

При цьому потрібно мати на увазі, що у разі існування на підприємстві заборгованості зі сплати страхових внесків підприємство не може сплатити внески до Пенсійного фонду лише за конкретного працівника для зарахування йому відповідного періоду роботи до страхового стажу при призначенні пенсії. Чинним законодавством такого права для підприємств не передбачено.

Якщо працівникові зменшують заробітну плату, наприклад, у зв’язку з переведенням його на роботу на неповний робочий день, це негативно позначиться на його пенсійному забезпеченні, а саме:

– якщо сума заробітку у відповідно відпрацьованих місяцях є нижчою, ніж мінімальний розмір заробітної плати, то до страхового стажу для призначення пенсії ці місяці роботи зараховуються не в повному обсязі, а лише пропорційно сплаченим внескам;

– знижений розмір отримуваної заробітної плати у зазначений період призведе до зниження коефіцієнта заробітку й відповідно – до зменшення розміру пенсії;

– якщо працівник зайнятий на роботах зі шкідливими й важкими умовами праці, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, то неповна зайнятість може позбавити його права на пільгове пенсійне забезпечення (наприклад, право на пенсію за списками № 1 і № 2 мають лише працівники, зайняті на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці повний робочий день).

Таким чином, як буде зараховано той чи інший період трудової діяльності до страхового стажу та як це вплине на право і розмір пенсії залежить від факту та суми сплачених страхових внесків.

 

 

Департамент соціального діалогу та

соціального страхування апарату ФПУ