Упродовж 2024 року Національна служба посередництва і примирення (далі - НСПП) сприяла вирішенню 103 колективних трудових спорів (конфліктів) (далі - КТС(К)) (3 - на національному, 4 - на галузевому, 1 - на територіальному, 95 - на виробничому рівнях), у яких взяли участь понад 1,7 млн працівників 7589 суб’єктів господарювання.
У зазначених спорах найманими працівниками було висунуто 264 вимоги, з яких: 105 (40%) - щодо невиконання вимог законодавства про працю; 98 (37%) - щодо виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень; 41 (15%) - щодо встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту; 20 (8%) - щодо укладення або зміни колективного договору, угоди.
За результатами вжитих заходів, за сприяння НСПП, попереджено виникнення КТС(К) на 426 підприємствах, що майже на 26% більше, ніж у 2023 році. На 4 підприємствах розбіжності стали предметом виникнення КТС(К).
Упродовж року НСПП зареєстровано 11 КТС(К) на виробничому рівні.
З метою вирішення КТС(К) та запобігання їх виникненню упродовж звітного періоду за сприяння НСПП проведено 379 узгоджувальних зустрічей та 17 засідань примирних комісій.
За сприяння НСПП упродовж звітного періоду вирішено та знято з реєстрації 50 КТС(К): 1 КТС(К) на галузевому рівні, 1 КТС(К) на територіальному рівні (Донецька область) та 48 КТС(К) на виробничому рівні (Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Івано-Франківська, Київська, Львівська, Полтавська, Тернопільська, Харківська, Хмельницька та Чернігівська області).
Упродовж року Службою здійснювались заходи щодо запобігання виникненню КТС(К) та стабілізації стану соціально-трудових на 495 підприємствах (установах, організаціях).
Зокрема, з метою запобігання виникненню КТС(К) у 2024 році НСПП взято на облік 356 підприємств. Основною причиною виникнення розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин залишається заборгованість із виплати заробітної плати. Так, через наявність зарплатних боргів у звітному періоді взято на облік 230 (65%) підприємства.
З метою врегулювання розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин проведено 1258 узгоджувальних зустрічей.
З метою сприяння поліпшенню стану СТВ та запобігання виникненню КТС(К) працівники НСПП взяли участь у 142 засіданнях комісій обласних, місцевих, районних адміністрацій, де розглядалися, зокрема, питання погашення заборгованості із виплати заробітної плати найманим працівникам 284 підприємств.
Задля забезпечення здійснення соціального діалогу в Україні упродовж січня-грудня 2024 року проведено 56 засідань Комісій з проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності та підтвердження репрезентативності суб’єктів сторін профспілок і організацій роботодавців.
Більш детальні данні містяться вІнформації Національної служби посередництва і примирення про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у 2024 році, яка надана в рамках співпраці між Федерацією профспілок України та Національною службою посередництва і примирення.
Управління соціального діалогу та
колективно - договірного регулювання