zakhvatili-zavod-arcelormittal

 

ПРО НЕДОПУЩЕННЯ ЗНИЖЕННЯ СОЦІАЛЬНИХ ГАРАНТІЙ ГРОМАДЯН В УМОВАХ ВПРОВАДЖЕННЯ НЕПОПУЛЯРНИХ РЕФОРМ ТА НЕОБХІДНІСТЬ СТВОРЕННЯ ПЕРЕДУМОВ ДЛЯ ЕКОНОМІЧНОГО ЗРОСТАННЯ В УКРАЇНІ

 

Спільний представницький орган всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні представляє та захищає трудові інтереси біля 11 мільйонів найманих працівників, зайнятих у всіх галузях економіки України.

Як одна з трьох сторін соціального діалогу на національному рівні змушені заявити про те, що низка антикризових рішень розроблена Урядом без участі соціальних партнерів, з грубим порушенням законодавства України та Генеральної угоди, без урахування позиції профспілок.

В черговий раз влада вдається до непопулярних рішень, пропонуючи українцям затягнути паски, та лише обіцяє створити передумови для економічного зростання країни.

Прийняття та впровадження законів України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» та «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», за словами Уряду, були необхідною мірою для запобігання банкрутства держави.

Експерти вже назвали ці зміни «катастрофою» і, мабуть, не даремно. Наслідком їх впровадження очікується різке зниження рівня соціального захисту практично всіх верств населення України, у тому числі працюючого.

Уже відбулось заморожування державних соціальних стандартів та гарантій, зокрема мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму, зменшення реальної заробітної плати для переважної більшості працівників, підвищились податки та збори.

Нічим не виправданим є значне непрозоре і необґрунтоване підвищення цін та тарифів на життєво необхідні газ та електроенергію, що провокують двозначний рівень інфляції. Драматизм ситуації підсилюється тим, що зростання цін відбуватиметься одночасно із замороженням, а насправді – реальним зменшенням заробітної плати для переважної більшості працівників, та в умовах загрози суттєвого зростання безробіття. І одночасно скорочується ресурс допомоги безробітним, яких стане більше у зв’язку із втратою традиційних ринків збуту для українських промислових підприємств.

У продовження антикризових реформ 7 квітня ц.р. Уряд вніс до Парламенту законодавчі ініціативи (законопроект №4648) щодо звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод працівників бюджетної сфери, запровадження «ручного режиму» встановлення оплати праці державним службовцям, відміни відрахування коштів підприємствами, установами та організаціями первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу.

Такого масштабного наступу на права працівників профспілки ще не бачили!

Природно, що трудящі вкрай негативно оцінюють новації Уряду. Ми переконані – будь-які рішення, що стосуються мільйонів людей, мають бути максимально прозорими, обґрунтованими і, безперечно, таким рішенням має передувати конструктивний соціальний діалог та завчасне запровадження заходів з мінімізації негативних соціальних наслідків для населення.

Крім цього, країна так і не побачила чітких планів, спрямованих на детінізацію економіки та створення передумов для економічного зростання в Україні. До цього часу суспільство не бачить результатів боротьби з корупцією, кроків по виведенню з тіні 8 мільйонів працюючих поза межами легальної економіки, модернізації найбільш корумпованого газового сектору економіки, проведенню інвентаризації газових та нафтових скважин, направленню кредитів на виробництво тощо.

Урядові ініціативи викликали надзвичайно гостру дискусію в суспільстві та профспілковому середовищі, оскільки наслідком їх ухвалення є падіння і так невисокого життєвого рівня співвітчизників, а олігархат і крупний капітал знову мають мінімум втрат і, як це було неодноразово, примножуватимуть свої статки.

СПО об’єднань профспілок заявляє, що перекладання усього тягаря на плечі працюючого населення є неприпустимим! Переконані, що значну частину непопулярних обмежень влада має перекласти на плечі олігархів.

Окремо заявляємо також про неприпустимість нав’язування МВФ суверенній країні будь-яких ущемлень соціальних чи трудових прав громадян.

Впевнені – суспільство має право знати хто і яку ціну повинен сплатити за подолання кризи, яка передбачувана тривалість «затягування пасків» та яка подальша перспектива.

У цих складних умовах, на думку профспілок, принциповою умовою відновлення суспільної і економічної стабільності має бути справедливий та посильний розподіл тягаря відповідальності між державою, бізнесом, громадянами.

Переконані, що у цей складний період вкрай важливим є забезпечення жорсткого дотримання трудових прав, передусім на безпеку праці, своєчасну й повну її оплату, соціальне страхування працівників. Винні у зарплатних боргах мають нести суворе покарання, а працівникам у випадку заборгованості мають сплачувати компенсацію за кожен день затримки виплати заробленого ними.

Одночасно вимагаємо від Уряду та роботодавців забезпечити беззаперечне виконання положень чинних Генеральної та галузевих угод, колективних договорів, особливо в частині соціальних стандартів, розвитку виробництва та соціального діалогу.

Задля цього профспілки найближчим часом планують вийти з ініціативою до Федерації роботодавців України стосовно підписання Меморандуму про співробітництво між роботодавцями та профспілками щoдо збереження трудових колективів та забезпечення стабільної роботи підприємств. 

СПО об’єднань профспілок наполягає на проведенні невідкладної зустрічі представників СПО з керівництвом Уряду, де має бути визначено подальші дії Уряду з відновлення економічного зростання України у взаємодії з громадськістю, шляхи з мінімізації негативних наслідків для населення від прийнятих антикризових рішень Кабміну. При цьому основні соціальні стандарти мають бути не просто відновлені до належного рівня, а й потрібно передбачити їх динамічне наближення до європейського рівня.

Профспілки закликають Уряд негайно підготувати та запровадити програму дій з метою активізації економіки, розвитку вітчизняного виробництва як основного джерела наповнення державної казни та захисту від безробіття, а також залучення неспекулятивних інвестицій і розширення ринків збуту української продукції. Особливий акцент необхідно зробити на розвитку внутрішнього ринку, що буде найбільш реальною і вагомою підтримкою вітчизняної промисловості й вітчизняного виробника.

Переконані, що українські мільярдери й міліонери, всі роботодавці мають засвідчити свій патріотизм шляхом надання державі посильної фінансової допомоги, а працівникам – гідної оплати праці, що сприятиме збереженню і без того мізерних соціальних гарантій простих українців та запобіганню очікуваного критичного зростання соціальної напруги в суспільстві.