Формально соціальний діалог в Україні зараз є, але Уряд всі свої кроки здійснює в рамках вимог МВФ та Угоди про асоціацію Україна - ЄС, тому профспілкам дуже складно вирішувати питання забезпечення соціально-економічного захисту працівників. Про це заявив Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий на з’їзді Профспілки працівників автомобільного та сільськогосподарського машинобудування України.
Профспілки, як і раніше, беруть активну участь в обговоренні актуальних питань на всіх рівнях виконавчої гілок влади, зокрема, в засіданнях Кабінету міністрів і урядових комітетів. «Ми на засіданнях Уряду виставляємо будь-які питання, що вважаємо за необхідне і вирішення яких вимагають профспілкові організації, - підкреслив Григорій Осовий. – Але, на жаль, сьогодні діяльність Уряду зосереджено практично на двох речах. Міжнародний валютний фонд і Угода, яку підписано з МВФ, – це святе для Кабміну, оскільки це освячено і Президентом, і парламентом. З другого боку має бути забезпечена реалізація Угоди про асоціацію Україна - ЄС. Коридор соціального діалогу, можливості його ведення зараз обмежується саме цими процесами».
Профспілковий лідер також зазначив: відсутність власної політичної сили значно ослабляє спроможність профспілок впливати на прийняття рішень на законодавчому рівні. Тому на засіданні Президії ФПУ було прийнято рішення про укладення угод з політичними силами, які сформували парламентську коаліцію. Вже сьогодні підписано такі угоди з Блоком Петра Порошенко і «Батьківщиною», відбулись плідні зустрічі з керівництвом фракції «Самопоміч». Є вже перші позитивні результати цієї співпраці. Наприклад, коли за шостим заходом голосувався «пенсійний закон», фракція «Батьківщина» попередньо повідомила ФПУ, що не буде голосувати за той закон, проти якого протестують профспілки.
Говорячи про складність ведення соціального діалогу, Голова ФПУ сказав: в країні з 26 млн. трудоактивного населення має постійне робоче місце тільки 8 млн. З них – 4млн. – це реальний сектор економіки, 4 млн. – бюджетними. Таким чином ці 4 млн. реального сектору мають заробити на забезпечення цих 4 млн. бюджетників, 12 млн. пенсіонерів та інші категорії невиробничого сектору. Тому треба вирішувати питання зайнятості, створення нових робочих місць. Але Уряд зайнятий вирішенням інших питань – кредитів, фінансів, банків, субсидій, а не розвитку економічного потенціалу. І при цьому Уряд запропонував фактично знищити систему оздоровлення трудящих, яка діє у рамках соціального страхування.
Тому, наголосив Григорій Осовий, з ініціативи і при активної участі профспілок внесено вже три законопроекти від Блоку Петра Порошенко та низки народних депутатів про відновлення системи санаторно-курортного лікування, дитячого оздоровлення у рамках соціального страхування.
Голова ФПУ також повідомив, що з ініціативи профспілкової сторони 9 квітня відбудеться розширене засідання Національної тристоронньої соціально-економічної ради. «Ми домовились, що буде розглянуто одне питання – про соціально-економічний розвиток країни у сучасних умовах, - зазначив він. - З цього питання будуть доповідати 4 міністра – економіки, фінансів, соціальної політики і міністр вугільної промисловості, палива та енергетики. Наше спільне завдання – забезпечити зміну тренду Уряду до цієї проблеми, щоб Уряд повернувся обличчям до виробничої сфери, до людини праці».
Торкнувшись теми так званого «пенсійного закону», профспілковий лідер зазначив: як тільки стало відомо про наміри Уряду обмежити права пенсіонерів, представники ФПУ на засіданні урядового комітету висловили свої категоричні заперечення. І вже наступного дня всім членським організаціям було відправлено аналіз цього документу та рекомендації, що треба у даної ситуації робити. Більш того, Президія ФПУ 5 лютого прийняла рішення: в день внесення змін до закону про Державний бюджет та голосування за зміни до пенсійного закону провести по всій Україні акції протесту.
Крім того, підкреслив Голова ФПУ, зараз стосовно «пенсійного закону» здійснюється робота спільно з Уповноваженим ВР з прав людини, готується звернення до Конституційного та Європейського судів про відновлення порушених прав пенсіонерів.
Інформаційно-аналітичний центр ФПУ