9 січня відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці, у роботі якого взяли участь представники профспілок - Перший заступник Голови СПО об’єднань профспілок заступник Голови ФПУ Г.В.Осовий і заступник Голови ФПУ С.Я.Українець.
За дорученням Голови СПО об’єднань профспілок, голови ФПУ Ю.М.Кулика було проведено робочу нараду представників профспілок з головою зазначеного Комітету П.С.Цибенком. Учасники зустрічі позитивно оцінили досвід співпраці парламентарів з профспілками та підтвердили наміри продовжити конструктивну взаємодію у рамках опрацювання законопроектів, участі представників профспілок у засіданнях Комітету, а народних депутатів у громадських слуханнях або фахових дискусіях, що проводять профспілки.
Під час засідання було обговорено питання про окремі положення Указу Президента України про заходи щодо оптимізації діяльності органів виконавчої влади, зокрема, у частині передачі функцій адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з відома Пенсійного фонду до новоствореного Міністерства доходів та зборів.
Профспілки висловили власну позицію щодо неприпустимості запровадження такої практики. Що на переконання членів СПО об’єднань профспілок, може порушити вже існуючу систему, а також ускладнить обчислення страхового стажу і розміру страхової виплати, внесе складнощі у здійснення Міністерством соціальної політики України нагляду у цій сфері. Це, у свою чергу, може призвести до зменшення надходжень нарахованих страхових коштів, збільшення звітності для суб'єктів господарювання, створюватиме постійну загрозу відволікання страхових коштів на вирішення проблем державного бюджетного фінансування та макроекономічної стабілізації.
Представники профспілок під час обговорення зазначеного питання звернули увагу на те, що діючими законодавством, а саме: «Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та законом «Про збір та облік єдиного внеску па загальнообов'язкове державне соціальне страхування» функцію з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування покладено на Пенсійний фонд України. Саме цей орган веде на сьогодні: облік платників єдиного внеску; забезпечує збір та ведення персоніфікованого обліку страхових коштів; контролює повноту та своєчасність сплати страхових коштів; веде Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціальною страхування тощо. Практика адміністрування Пенсійним фондом України єдиного страхового внеску свідчить про її ефективність - збір нарахованих страхових коштів становить 99,5 відсотка і забезпечується органічний зв'язок з персоніфікацією страхових виплат та поточної роботи із страхувальниками. Якщо практика буде скасовано, у фондів соціального страхування може виникнути подібна проблема як із поверненням податку па додану вартість підприємствам.
Крім того, з метою запровадження 2-го рівня пенсійного забезпечення - накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на Пенсійний фонд України покладено адміністрування збору внесків до Накопичувального фонду та забезпечення функціонування цієї системи в цілому, що нерозривно пов'язано зі збором та персоніфікованим обліком внесків у системі пенсійного страхування.
З огляду на перелічене СПО об'єднань профспілок вважає, що покладення функції з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на новостворене Міністерство доходів і зборів України не відповідає чинному законодавству, принципам соціального діалогу і загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також по своїй суті є першим кроком до впровадження соціального податку замість єдиного соціального внеску, тому профспілки запропонували зберегти існуючу практику, коли адміністрування єдиного страхового внеску здійснюють органи Пенсійного фонду України.
Позицію профспілок було підтримано і одностайним голосуванням членів Комітету від всіх фракцій було ухвалено рішення - звернутися до Президента України з пропозицією щодо перегляду відповідної частини Указу Президента України.
ІАЦ