1). Мінфін інформує:
- 9 листопада Верховна Рада України прийняла проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» у другому читанні та в цілому.
Доходи держбюджету збільшено порівняно з першим читанням на 22,2 млрд грн і становитимуть 1 трлн 768 млрд гривень.
Видатки – 3 трлн 355 млрд грн, у тому числі видатки загального фонду – 3 трлн 120,6 млрд грн та видатки спеціального фонду – 234,5 млрд гривень.
Дефіцит державного бюджету становить 1 трлн 571,5 млрд гривень.
Серед пріоритетів державного бюджету, зокрема:
- 1 трлн 692,6 млрд грн – сектор оборони і безпеки. Це становить 22,1 % ВВП.
- 469,4 млрд грн – соціальний захист громадян;
- 14,3 млрд грн – підтримка ветеранів війни;
- 203,4 млрд грн – охорона здоров’я;
- 179,1 млрд грн – освіта.
Уточнений прогноз макропоказників на 2024 рік передбачає:
- номінальний ВВП – 7 трлн 643 млрд гривень;
- зростання реального ВВП на 4,6%;
- індекс споживчих цін (грудень до грудня) – 9,7%;
- середньомісячна заробітна плата – 21 809 грн;
- обмінний курс гривні (у середньому за рік) – 40,7 грн за дол. США.
- У січні ‒ жовтні 2023 року із держбюджету на соцвиплати було спрямовано 371,3 млрд грн, зокрема у жовтні – 35,42 млрд гривень.
Ці кошти було спрямовано в обсязі:
o 226,6 млрд грн, із них у жовтні – 22,7 млрд грн, ‒ на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду;
o 85,6 млрд грн, із них у жовтні – 8,3 млрд грн, ‒ на соціальний захист громадян, які потрапили у складні життєві обставини;
o 36,5 млрд грн, із них у жовтні – 2,1 млрд грн, ‒ на підтримку малозабезпечених сімей та надання пільг і житлових субсидій громадянам.
o 20,2 млрд грн, із них у жовтні – 2,0 млрд грн, ‒ на соціальний захист дітей та сім’ї;
o 2,2 млрд грн, із них у жовтні – 0,3 млрд грн, ‒ на соціальний захист осіб з інвалідністю;
o 0,2 млрд грн, із них у жовтні – 0,02 млрд грн, – на оздоровлення і відпочинок дітей, які потребують особливої уваги.
З інформацією та інфографікою можна ознайомитися за посиланням:
- Кошти «військового» ПДФО у 2024 році будуть направлені через спецфонд на конкретні цілі безпеки та оборони у встановленій пропорції.
Змінами до Бюджетного кодексу був ухвалений перерозподіл «військового» ПДФО, кошти від якого (96,3 млрд грн) у 2024 році будуть направлені на оборону держави до спеціального фонду держбюджету у пропорції:
- 45% (понад 43 млрд грн) – Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України.
- 45% (понад 43 млрд грн) Мінстратегпрому.
- 10% (близько 10 млрд грн) Державним органам, які належать до сектору безпеки і оборони.
- Міністр фінансів Сергій Марченко у колонці для Економічної правди розповів про основні пріоритети та виклики держбюджету у 2024 році.
- Великобританія надала Україні понад 1,6 млрд доларів США фінансової допомоги з лютого 2022 року: зазначив Сергій Марченко під час зустрічі з новопризначеним Послом Великобританії в Україні.
Головними темами для обговорення стали поточна економічна ситуація в Україні, держбюджет на 2024 рік, а також подальша співпраця з Урядом Великобританії для прискорення реконструкції та залучення інвестицій.
- Представники влади України та співробітники Міжнародного валютного фонду (МВФ) досягли домовленості на рівні експертів щодо оновленого пакету заходів економічної та фінансової політики для другого перегляду чотирирічної програми Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility - EFF) обсягом близько 15,6 млрд доларів США.
2). Мінреінтеграції інформує:
- Уряд виділив 60,9 мільйона гривень на компенсації за розміщення ВПО у травні-липні 2023 року. Йдеться про компенсації за спожиті комунальні послуги під час безоплатного перебування внутрішньо переміщених осіб у приміщеннях об’єктів державної, комунальної та приватної власності.
- Виплати ВПО у листопаді будуть профінансовані вчасно.
На виплати ВПО у першому періоді листопада наразі передбачено майже 5,8 мільярда гривень. Йдеться про щомісячну державну допомогу на проживання, яка становить 3 тисячі гривень особам з інвалідністю й дітям і 2 тисячі гривень для всіх інших внутрішньо переміщених осіб.
Якщо у вас є запитання щодо виплат, звертайтеся до Мінреінтеграції на цілодобову гарячу лінію з кризових питань: 15-48 або на гарячу лінію Уповноваженого з питань ВПО за номером: (066) 813-62-39.
https://www.kmu.gov.ua/news/vyplaty-vpo-u-lystopadi-budut-profinansovani-vchasno
3). Мінсоцполітики інформує:
- Відповідно до Постанови КМУ від 07.11.2023 р. № 1173 суттєво збільшено обсяг фінансової підтримки домогосподарств, які опалюють своє житло дровами та вугіллям. Згідно з ухваленим рішенням Уряду, нормативи для опалення житлового приміщення на опалювальний сезон 2023-2024 збільшаться в середньому в 4 рази. https://www.msp.gov.ua/news/23215.html?fbclid=IwAR3PpBNCo1aKjpzr7gMrnU64w4BG--FPrP_G9p3QvrkTlOvuAtdcw9M48tw
4). Державна податкова служба України інформує:
- За оперативними даними надходження до місцевих бюджетів у січні – жовтні 2023 року по платежах, що контролюються ДПС, становлять 371,2 млрд гривень. Це на 59,5 млрд грн, або на 19,1% більше ніж у січні – жовтні 2022 року. Місцеві бюджети у жовтні 2023 року отримали 41 млрд грн, що на 4,8 млрд грн, або на 13,4% більше ніж у жовтні 2022 року.
https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/727395.html
5). Дебет-Кредит інформує:
- Держстат повідомляє про збільшення середньої зарплати в Україні – у порівнянні з другим кварталом 2022 року зростання середньомісячної зарплати становило 25,2% (дані наведено без урахування тимчасово окупованих територій та частини територій, на яких ведуться (велися) бойові дії).
Середньомісячна заробітна плата штатних працівників у другому кварталі 2023 року зросла на 11,2% до першого кварталу цього року та становила 17 176 грн.
6). Національний банк України: Інфляція залишиться помірною, а економіка і далі відновлюватиметься.
За підсумками 2023 року інфляція сповільниться до 5,8% й залишатиметься помірною на прогнозному горизонті, попри певне прискорення в наступному році. Економіка цьогоріч зросте майже на 5%, а в наступному році – ще на 3,6%.
Безробіття й надалі знижуватиметься, однак залишатиметься вищим за рівень до повномасштабного вторгнення. Очікується, що цього року воно зменшиться до майже 19%, наступного – до 16,5% та у 2025 році – нижче 15%. Стримуватимуть відновлення ринку праці структурні диспропорції, що посилилися через наслідки війни: міграцію та нерівномірне економічне відновлення за галузями та регіонами.
За оцінками НБУ, доходи населення повернулися до зростання. За підсумками року доходи в номінальному вимірі збільшаться майже на 18%, а в реальному (тобто вже з вирахуванням інфляції) – на близько 4%. У 2024-2025 роках реальні доходи громадян теж зростатимуть. Збільшенню доходів на всьому прогнозному горизонті сприятимуть відновлення економічної активності та збереження м’якої фіскальної політики. Додатковим стимулюючим чинником у післявоєнний час стане посилення попиту на робочу силу з огляду на потреби у відбудові.
Детальний аналіз і прогноз макроекономічної ситуації опубліковано в щоквартальному Інфляційному звіті за жовтень 2023 року.
Урядові рішення за останній тиждень, зокрема:
- За останній тиждень відбулися три важливі події, які матимуть наслідки в середньостроковій і довгостроковій перспективі для стійкості, перемоги та європейського майбутнього України. Перша подія — це історичне рішення Єврокомісії про те, що Україна готова до початку передвступних переговорів про членство в ЄС. Друга — це ухвалення державного бюджету. Цього року ВВП України зросте на понад 4%, на наступний рік закладено ріст в 4,6%. Третя — це результат переговорів із МВФ про перегляд програми фінансування. http://surl.li/ndwxe
- Внесено зміни до низки постанов, які містять посилання на території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси. Ухвалені зміни усувають нормативну прогалину. Це дасть, зокрема, змогу на таких територіях: підвищити розмір посадових окладів працівників державних органів з урахуванням коефіцієнта 2; врегулювати порядок надання грантів бізнесу тощо. http://surl.li/ndxbz
- Україна залучить ще 250 млн євро від ЄС на швидке відновлення, — Денис Шмигаль https://t1p.de/o9i5r
- Фінансування програм підтримки ветеранів війни у 2024 році збільшено удвічі. «Виділяємо 14 млрд грн на те, щоб забезпечити наших ветеранів необхідними послугами та підтримкою. Будуємо нову ветеранську політику. Повноцінно запустимо проект «помічник ветерана», на який виділяємо майже 4 млрд грн. Реабілітація та психологічні послуги — 2,6 млрд грн. Передбачаємо 6 млрд грн для забезпечення ветеранів житлом», — сказав Денис Шмигаль. https://t1p.de/a0t3t
- Соціальні видатки державного бюджету у 2024 році складуть 470 млрд грн. Це на 25 млрд грн більше, ніж цього року. «У березні плануємо провести індексацію пенсій. Збільшуємо розмір програми субсидій. Наступного року виділяємо на це 50 млрд грн, що на 12 млрд грн більше, ніж цьогоріч. Збільшуємо програму підтримки малозабезпечених родин. Майже удвічі збільшуємо видатки на соціальний захист осіб з інвалідністю», — зазначив Денис Шмигаль. Крім того, вперше буде виділено 1 млрд грн на розвиток соціальних послуг. Видатки на охорону здоров’я у 2024 році загалом складуть 239 млрд грн, що на 31 млрд, або на 15% більше, ніж цього року. https://t1p.de/xa7x4
- Половина всіх видатків Держбюджету у 2024 році буде спрямована на безпеку й оборону. Доходи бюджету у 2024 році складуть 1 трильйон 780 млрд грн, а загальні видатки бюджету — близько 3 трильйонів 350 млрд грн. Громадяни та бізнес сплатять загалом 1 трильйон 570 млрд грн податків. «Загальний ресурс на безпеку та оборону складе 1 трильйон 693 млрд грн. Половина всіх видатків бюджету. Тобто коли ми говоримо, що кожна гривня платників податків іде на забезпечення нашої оборони, то це буквально кожна гривня», — відзначив Прем’єр-міністр. https://t1p.de/9vift
Новини Парламенту:
- 13 листопада 2023 року відбулось п’яте засідання Робочої групи з доопрацювання та підготовки до другого читання проекту Закону України про внесення змін до Закону України «Про державну службу» щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад (реєстр. №8222).
Зокрема, були розглянуті положення законопроекту щодо:
- розміру надбавки за вислугу років на державній службі;
- порядку призначення компенсацій за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків тимчасово відсутнього державного службовця та у зв’язку з виконанням обов’язків за вакантною посадою державної служби;
- встановлення фонду преміювання державного органу;
- розміру грошової допомоги до щорічної основної відпустки державного службовця.
https://www.rada.gov.ua/news/news_kom/243611.html
Департамент з питань бюджету та оплати праці