taryfy

 

Останнім часом до Федерації профспілок України надходять численні звернення територіальних об’єднань організацій профспілок щодо можливого зростання тарифів на житлово-комунальні послуги та визначення з подальшими діями профспілок для запобігання зниження життєвого рівня населення.

Враховуючи актуальність зазначеного питання, ФПУ надано відповідь всеукраїнським профспілкам та територіальним об’єднанням організацій профспілок:

 

ФПУ послідовно відстоює позиції, що цінова та тарифна політика повинна всебічно враховувати інтереси і населення, і бізнесу, і держави. Тільки проведення зваженої цінової політики при адекватному соціальному захисті населення сприятиме розвитку ринкових відносин, зменшенню рівня інфляції та зокрема цін на основні продовольчі товари, розвитку конкуренції і, як наслідок, підвищить ефективність економіки та забезпечить злагоду у суспільстві.

Стратегічним напрямком роботи Федерації профспілок України є: удосконалення методики розрахунку прожиткового мінімуму; індексації, як заходу збереження рівня доходів населення; механізму надання житлових субсидій, як одного із заходів соціального захисту населення в умовах зростання цін і тарифів на житлово-комунальні послуги; підвищення пенсій, страхових виплат; рівня зайнятості населення; погашення заборгованості та збільшення заробітної плати працюючим; мінімізації оподаткування трудових доходів; удосконалення цінової політики.

Прем’єр-міністр України Азаров М.Я. у грудні 2012 року заявив, що для підвищення тарифів на послуги житлово-комунального господарства немає підстав. Зокрема, Азаров М.Я. зазначив, що за 2,5 року «проведено серйозну роботу, яка дозволяє не підвищувати тарифи».

У Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг стверджували, що українці ще не готові до економічно обґрунтованих тарифів.

Разом з тим, експерти зазначають про об’єктивну необхідність підвищення цін і тарифів, які регулюються державою.

Враховуючи сукупність чинників, а також те, що тема підвищення тарифів для населення вкрай актуальна, на засіданні Президії ФПУ в грудні 2012 року було розглянуто питання «Про посилення соціального захисту населення в умовах загрози підвищення цін і тарифів».

 

У січні 2013 року у засобах масової інформації з`явилося повідомлення, що Кабінет Міністрів України розглядає можливість підвищення вже найближчим часом комунальних тарифів до економічно обґрунтованого рівня. Згідно з розрахунками, які, за повідомленнями ЗМІ, надала Уряду Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сфері комунальних послуг, тарифи мають зрости у середньому на третину.  

Каталізатором цих публікацій у пресі стало прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 26.12.2012 №1206 «Про внесення змін в Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування і поставки, послуги з централізованого опалювання і поставок гарячої води і Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання і водовідведення».

Інвестиційна складова, яку постачальники названих вище послуг включать у тариф на тепло- і водопостачання, а споживачі повинні будуть сплатити, залежатиме від комплексу заходів, «затверджених в установленому порядку».

Раніше ліцензіати, які надавали послуги з доставки води і тепла, отримували дотації з бюджету, а тепер - платитимуть безпосередньо споживачі.

 

Оскільки тема підвищення тарифів для населення вкрай актуальна і пересічні громадяни з тривогою очікують нововведень, Федерація профспілок України листом від 22.01.2013 № 05/01-15/137 звернулася до Кабінету Міністрів України з проханням доручити відповідним органам виконавчої влади надати роз`яснення щодо прогнозів зміни тарифів на житлово-комунальні послуги, компенсаційних заходів для соціально незахищених верств населення.

На засіданні Уряду Прем’єр-міністр України жорстко спростував чутки про ініціативи Кабінету Міністрів України щодо підвищення тарифів для населення. При цьому висловився про доцільність сплати об’єктивних тарифів українцями, які отримують зарплату на рівні європейської.

 

З метою публічного і всебічного обговорення об’єктивності підвищення цін і тарифів та напрацювання соціального плану дій щодо захисту інтересів громадян, Федерація профспілок України планує провести громадські слухання із вищевказаного питання за участі представників Уряду, міжнародних, громадських та наукових організацій, членських організацій ФПУ та представників ЗМІ.

 

 

 

Департамент бюджетної політики та соціального захисту