ГАЗ

Аномально високі ціни на природний газ та тарифи на електричну і теплову енергію нищать українську промисловість, б’ють по кишені кожного українця. Вартість природного газу для підприємств з урахуванням вартості його транспортування за минулий рік збільшилася вдесятеро, наразі кубічний метр газу для бізнесу коштує понад 75 грн.

В критичній ситуації опинилися суб’єкти господарювання, в собівартості продукції яких частка газу становить від 30 до 80%, зокрема, підприємства переробної галузі АПК, хімічної промисловості, тепличного господарства, хлібопекарні та багато інших.

Минулого року зазначене питання неодноразово розглядалося на засіданнях Президії ФПУ (14.01.2021; 15.02.2021; 16.11.2021), Ради ФПУ (30.06.2021), СПО об’єднань профспілок (02.02.2021).

Двічі ФПУ направляла офіційні листи Голові Верховної Ради України, Прем’єр-міністрові України, а також Антимонопольному комітету України, Міненерго України з пропозиціями щодо удосконалення державної цінової політики у сфері енергетики, а також щодо компенсації втрат населенню, у зв’язку із зростанням цін на природний газ та тарифів на електричну енергію тощо.

7.10.2021 було проведено всеукраїнську акцію протесту профспілок проти політики влади, де Уряду висунуто вимогу: «Ціни на природний газ, тарифи на електроенергію та комунальні послуги мають бути доступними для населення, з метою зменшення енергетичної бідності та забезпечення гідних умов життя кожної української сім’ї. Вільний ринок енергоносіїв не повинен знищувати вітчизняну промисловість і соціальну сферу.».

15.11.2021 ФПУ втретє направила лист Прем’єр-міністрові України за № 04/01-15/748, у якому виклала пропозиції профспілок щодо необхідності вжиття термінових заходів для стримування зростання цін на електричну енергію та природний газ, збереження робочих місць. Зокрема, було запропоновано використати досвід країн Євросоюзу щодо запровадження знижених ставок податку на додану вартість на природний газ та електричну енергію (до 5%), створити національний резерв природного газу власного видобутку за ціною, що враховує його собівартість та рівень рентабельності який встановлює Кабінет Міністрів України, для нівелювання коливання цін на газ та мінімізації негативних впливів цінових піків на населення та суб’єктів господарювання тощо.

З огляду на численні листи-звернення об’єднань профспілок та територіальних органів Об’єднання організацій роботодавців України, що надходять до ФПУ останнім часом, Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий 18 січня 2022 року звернувся до Голови Національної тристоронньої соціально-економічної ради Анатолія Кириловича Кінаха з листом, у якому вніс пропозицію розглянути на найближчому засіданні Національної ради питання щодо удосконалення державної політики ціноутворення в енергетичній сфері та посилення соціального захисту населення в умовах високого рівня інфляції.

Департамент  з питань

економічного розвитку

та ціноутворення Федерації профспілок України