DSCN0162

 

Уряд на своєму попередньому засіданні 13 лютого розглянув питання „Про порядок повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів".
Нагадаємо, що Галузеві (міжгалузеві) і територіальні (обласні та республіканська) угоди підлягають повідомній реєстрації Мінсоцполітики, а колективні договори і територіальні угоди іншого рівня — районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими комітетами сільських, селищних та міських рад.
Повідомна реєстрація проводиться з метою засвідчення автентичності примірників і копії поданих на реєстрацію галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів для забезпечення можливості врахування їх умов під час розгляду уповноваженими органами трудових спорів (індивідуальних і колективних), що можуть виникнути за результатами виконання умов таких угод (договорів).
Однак, у зв'язку зі змінами у законодавстві, зокрема з прийняттям закону «Про соціальний діалог в Україні», Закону України від 16 жовтня 2012 р. № 5458 „Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення сторін колективних переговорів", яким серед інших вносяться зміни до ЗУ „Про колективні договори і угоди", зокрема щодо визначення сторін та права на ведення переговорів з укладення колективних угод, а також органу виконавчої влади, який здійснює повідомну реєстрацію галузевих (міжгалузевих), територіальних угод, виникла необхідність у певних змінах до зазначеного Порядку реєстрації угод. Також виникла потреба внести зміни до законодавства про діяльність органів місцевого самоврядування.
Щоб запобігти порушенню чинного законодавства був затверджений новий Порядок. Його буде доопрацьовано та внесено необхідні поправки.
Також у ході урядового засідання було розглянуто проект розпорядження КМУ про деякі питання укладення Генеральної угоди між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об'єднаннями профспілок і всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців, галузевих (міжгалузевих) та територіальних колективних угод.
Цим розпорядженням передбачається затвердити керівником групи повноважних представників сторони органів виконавчої влади для проведення колективних переговорів з питань розроблення, укладення або внесення змін до генеральної угоди між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об'єднаннями профспілок і всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців Міністра соціальної політики України Н.Ю.Королевську.
Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади дане доручення:
1) делегувати до складу групи представника на рівні заступника
керівника центрального органу виконавчої влади та забезпечити його участь
у проведенні:
- колективних переговорів з питань розроблення, укладення або внесення змін до генеральної угоди;
- заходів з метою здійснення контролю за виконанням генеральної угоди;
2) визначити представників до складу робочих груп з підготовки
проектів розділів Генеральної угоди.
Також доручається:
1) затвердити склад повноважних представників сторони органу
(органів) виконавчої влади для участі у колективних переговорах з питань
розроблення, укладення або внесення змін до галузевих (міжгалузевих) та
територіальних колективних угод і здійснення контролю за їх виконанням;
2) доручити своїм повноважним представникам розпочати не раніше ніж за три місяці до закінчення строку дії галузевих (міжгалузевих) та територіальних колективних угод або у строки, визначені такими угодами, проведення колективних переговорів з питань розроблення, укладення зазначених угод на новий строк або внесення до них змін з власної ініціативи або за письмовим зверненням іншої сторони соціального діалогу;
Коментуючи зазначене рішення заступник керівника СПО об'єднань профспілок, заступник Голови ФПУ Г.В.Осовий повідомив, що СПО профспілок його в основному підтримав, але було висловлене заперечення проти намагань скасування діючого на сьогодні розпорядження КМУ по колективним угодам попереднього строку. Профспілки нагадали, що вдповідно до статті 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» угода продовжує діяти до того часу поки сторони не укладуть нову або не переглянуть чинну угоду. Тобто діюча зараз Генеральна угода на 2010-2012 роки продовжує діяти до укладення нової Угоди. Чинна Генеральна угода укладена на двосторонній основі, тому заходи з метою здійснення контролю за її виконанням також здійснюватимуться на двосторонній основі.
Уряд погодився з пропозицію профспілок, проект урядового розпорядження буде доопрацьований з урахуванням висловлений зауважень та пропозицій.

 

Інформаційно-аналітичний центр ФПУ