Штучно занижена заробітна плата, в т.ч. мінімальна, на глибоке переконання профспілок, – це ключова проблема української економіки, яка призводить до зниження купівельної спроможності населення, генерує падіння тривалості життя, скорочення чисельності населення, погіршення криміногенної ситуації, а також призводить до збільшення частки державних соціальних допомог та субсидій у доходах громадян.
З метою забезпечення конституційного права працівника на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї та відповідно до Регламенту ведення колективних переговорів СПО об’єднань профспілок розпочато підготовку до проведення переговорів щодо встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2016 рік.
6 лютого ц.р. відбулося перше засідання робочої Комісії повноважних представників профспілкової Сторони з ведення колективних переговорів під головуванням першого заступника Голови СПО об’єднань профспілок С.М. Кондрюка.
На підставі профспілкових розрахунків, які ґрунтуються на вимогах українського законодавства, мінімальна заробітна плата має становити:
- з 1 січня 2016 році 1986 грн. – це розмір заробітної плати на рівні фактичного прожиткового мінімуму з урахуванням податку на доходи фізичних осіб, військового збору та інфляції;
- з 1 грудня 2016 року 2518 грн. – це розмір заробітної плати на рівні фактичного прожиткового мінімуму, в складі якого вартість продуктів харчування складає 45%, з урахуванням податку на доходи фізичних осіб, військового збору та інфляції.
Водночас, Профспілкова сторона наполягатиме на щоквартальному підвищенні мінімальної заробітної плати.
Враховуючи Угоду про асоціацію «Україна-ЄС», завдання Стратегії сталого розвитку «Україна – 2020», зокрема щодо підвищення тривалості життя людини та рівня добробуту громадян, мінімальна заробітна плата має включати:
- з 2017 року – такі основні потреби сімей працівників, як продукти харчування, одяг, медичне обслуговування та освіту;
- з 2018 року – ще і накопичення для реалізації працівником права на житло.
Департамент виробничої політики та колективно-договірного регулювання