СТРАЙК

 

До Всесвітнього дня дій на захист права на страйк Федерація профспілок України спільно з Національною службою посередництва і примирення, Інститутом стратегічних досліджень, Інститутом демографії та соціальних досліджень НАН України, Інститутом соціальної та політичної психології НАПН України, Національним координатором МОП в Україні проводить низку заходів. Один з них – дискусія на тему «Реалізація права працівників на страйк відповідно до Конвенції МОП 87 про свободу асоціації та захист права на організацію з точки зору Комітету експертів МОП», що відбулась16 лютого.

Відкриваючі дискусію, перший заступник Голови СПО об’єднань профспілок, заступник Голови ФПУ Сергій Кондрюк зазначив, що ФПУ у свій час провела діагностику соціальної несправедливості в сфері праці і знайшли значну кількість зон дискримінації. Він впевнений, що саме ці зони генерували той соціальний негатив, якій врешті-решт виплеснувся на вулиці під час Революції гідності. На його думку, головною тезою дискусії щодо питання вирішення колективно-трудових спорів та права на страйк має бути не тільки аналіз міжнародного законодавства та досвіду у цьому питанню, але, перш за все, свідома робота по виробленню в Україні таких механізмів, які дозволять вирішувати соціально-трудові конфлікти в цивілізований спосіб. «Цій круглий стіл, ця дискусія і націлена на те, щоб ми всі відчували свою історичну причетність до того, щоб не допустити соціального вибуху, вирішення накопичених соціально-економічних проблем, колективно-трудових спорів в нецивілізований спосіб, якій може бути зараз, коли країна наповнена зброєю, дуже небезпечним», - підкреслив Сергій Кондрюк.

 

СТРАЙК1

 

Про міжнародне законодавство щодо вирішення колективно-трудових спорів, право на страйк у висновках Комітету експертів та Комітету зі свободи об’єднання МОП проінформував учасників дискусії Національний координатор МОП в Україні Сергій Савчук. Він підкреслив, що українські реалії ще далекі від забезпечення норм та вимог Конвенції МОП №87.

 

На необхідності об’єднання зусиль профспілок та роботодавців для ефективного та цивілізованого вирішення колективно-трудових спорів акцентував у своєму виступі заступник Голови Національної служби посередництва і примирення Сергій Гербеда. Він навів низку конкретних прикладів, коли роботодавцям та профспілкам вдавалось досягати компромісних рішень. Сергій Гербеда підкреслив: зараз і роботодавці, і працівники дуже добре уявляють небезпечність конфліктних ситуацій, тому мають знаходити закнні, цивілізовані, мирні шляхи їх вирішення.

 

СТРАЙК2

 

Аналітичну записку «Протестний робітничий рух в Україні в умовах соціально-політичної нестабільності» презентував під час круглого столу старший науковий співробітник Інституту стратегічних досліджень Петро Вознюк. З дуже цікавою доповіддю «Право на страйк: особливості застосування та компенсація обмежень» виступила провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України, кандидат економічних наук Ірина Новак. Про динаміку змін гарантій волевиявлення працюючого населення України у соціологічних спостереженнях розповіла кандидат соціологічних наук, доцент, науковий співробітник лабораторії моніторингу суспільно-політичних процесів, докторант Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Оксана Панькова.

 

СТРАЙК4

Під час дискусії пролунало чимало конструктивних пропозицій, які, безумовно, будуть враховані при підготовці проекту законодавчих пропозицій щодо зняття численних заборон та обмежень права працівників на страйк в спеціальних законах України. Тут треба зазначити: є низка позитивних очікувань, але є й інше - в проекті нового Трудового Кодексу вилучено глави щодо колективних переговорів і колективних трудових спорів (де власне і прописано реальне право на страйк). Днями профспілки розпочинають офіційні переговори з укладання Генеральної угоди на новий строк і вони також покажуть перспективи готовності сторін до цивілізованого вирішення трудових конфліктів

НАША ДОВІДКА. Відповідно до ст. 44 Конституції України ті, хто працюють, мають право на страйк для захисту своїх економічних і соціальних інтересів. Порядок здійснення права на страйк встановлюється Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)». Страйк може бути розпочато, якщо примирні процедури не привели до вирішення колективного трудового спору (конфлікту) або власник чи уповноважений ним орган (представник) ухиляється від примирних процедур або не виконує угоди, досягнутої в ході вирішення колективного трудового спору (конфлікту). Згідно із ст. 17 Закону страйк - це тимчасове колективне добровільне припинення роботи працівниками (невихід на роботу, невиконання своїх трудових обов'язків) підприємства, установи, організації (структурного підрозділу) з метою вирішення колективного трудового спору (конфлікту).Страйк застосовується як крайній засіб (коли всі інші можливості вичерпано) вирішення колективного трудового спору (конфлікту) у зв'язку з відмовою власника або уповноваженого ним органу (представника) задовольнити вимоги найманих працівників або уповноваженого ними органу, профспілки, об'єднання профспілок чи уповноваженого нею (ними) органу.
Рішення про оголошення страйку на підприємстві приймається загальними зборами (конференцією) найманих працівників шляхом голосування і вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість найманих працівників або делегатів конференції. Рекомендації щодо оголошення чи неоголошення галузевого або територіального страйку приймаються на галузевому або територіальному рівнях на конференції, зборах, пленумі чи іншому виборному органі представників найманих працівників та/або профспілок і надсилаються відповідним трудовим колективам чи профспілкам. Наймані працівники підприємств галузі чи адміністративно-територіальних одиниць самостійно приймають рішення про оголошення або неоголошення страйку на своєму підприємстві.

 

СТРАЙК5

 

Інформаційно-аналітичний центр ФПУ