DSC04244 - копия

 

 

Житлово-комунальна сфера сьогодні нагадує мінне поле, яке непросто перейти рядовим споживачам: можна «підірватися», дивлячись на усе зростаючі суми у платіжках за компослуги. На кінець січня 2019 року борги із сплати за газ склали 334 млн. грн., опалення - 243 млн, утримання будинків - 50 млн., води - 27, вивезення побутових відходів - 6, електроенергію - 142 млн. грн. Всього 802 млн. грн. У листопаді минулого року ця сума була майже наполовину меншою. До того ж, споживачів постійно лякають запровадженням штрафів за несвоєчасну оплату компослуг. Одним словом, ситуація – шокуюча. Ось чому Федерація профспілок Кіровоградської області ініціювала розгляд питання «Про реалізацію в області державної політики у галузі житлово-комунального господарства» на засіданні обласної тристоронньої соціально-економічної ради.

Як зазначив голова ФПО Максим Баланенко, хвилює те, що в боржниках - переважна більшість споживачів, які просто не в змозі сплатити сьогоднішню вартість послуг. «Якщо так, то чи сплатять вони ще й штрафи? На мою думку, мало що дасть роз’яснювальна робота зі споживачами                       (як пропонує департамент ЖКГ), якщо відсутня можливість сплатити борги. Не має сумніву, що борги мають і бюджетні установи, і держава, що в свою чергу призводить до складного фінансового стану підприємств ЖКГ, високої собівартості послуг - як наслідок підприємства не мають можливості модернізувати обладнання. А це в свою чергу - високі втрати і знову все лягає на тарифи, які просто не під’ ємні. Споживачі вимушені шукати власні виходи із ситуації, як сталося із «тепловиками» Кропивницького. Тривають масові відключення від мереж, що призводить до розбалансування систем, зменшення обсягу споживання».

Зважаючи на таку ситуацію, ФПО запропонувала у рішенні тристоронньої ради департаменту житлово-комунального господарства ОДА посилити роботу щодо виконання зобов’язань, взятих за Територіальною угодою, особливо щодо впровадження заходів на зменшення споживання енергоресурсів, зменшення непродуктивних втрат теплової енергії і води, що у свою чергу забезпечить беззбиткову діяльність підприємств ЖКГ та зниження рівня тарифів.

Про те, як забезпечує зобов’язання щодо розвитку ЖКГ облдержадміністрація, розповіла директор департаменту житлово-комунального господарства ОДА Ольга Довжук. За її словами, торік підприємствами ЖКГ було забезпечене стабільне надання всього спектру житлово-комунальних послуг, хоча на більшості з них через зношеність основних засобів спостерігається нестійкий фінансовий стан, тому вони непривабливі для зовнішніх інвесторів. Фінансовий результат від діяльності підприємств ЖКГ – збитки у сумі 117,1 млн. грн.

Торік для поліпшення фінансового стану підприємств ЖКГ органами місцевого самоврядування профінансовано 122,6 млн. грн., на 2019 рік на ці заходи заплановано майже 100 млн. грн. Значні кошти освоєно у рамках державної програми енергоефективності. Найбільше підприємство області у сфері централізованого водопостачання та водовідведення ОКВП «Дніпро-Кіровоград» продовжує співпрацю зі Світовим банком в рамках «Другого проекту розвитку міської інфраструктури». Для зменшення заборгованості споживачів комунальних послуг, пропонується укладати договори реструктуризації боргів, що дасть можливість споживачам отримувати житлову субсидію.

На засіданні ради було обговорено ще одне болюче питання, яке стосується ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «ЦНТІ». Місцева влада, зважаючи на невиконання орендарем комунального підприємства договору оренди ЦМК державного комунального підприємства теплових мереж «Кіровоградтеплоенерго, договір розірвало. За рішенням міської ради планується забрати орендоване майно і приєднати його до діючого теплогенеруючого комунального підприємства «Теплоенергетик». Проте в рішенні нічого не визначено про подальшу долю працівників цього підприємства. Поки що їх поголовно попереджають про наступне звільнення через 2 місяці. Йдеться майже про 300 чоловік. Зважаючи на складний стан ринку праці в області, працевлаштування ймовірних безробітних буде дуже складним. Тому ФПО звернулася до директора департаменту вивчити це питання спільно з міськвиконкомом з метою врегулювання цієї проблеми та збереження працівників підприємства, які будуть затребувані для обслуговування повернутого з оренди майна. ФПО і обласна галузева організація профспілки триматимуть на постійному контролі хід цієї ситуації. Підтримує дії профспілок і відділення НСПП в області.

 

 DSC04241 - копия


Марія Іванова,

Федерація профспілок Кіровоградської області