hrezid 260313

 

Відбулося VIII засідання ради Федерації профспілок Хмельниччини. У ньому взяли заступник Голови Федерації профспілок України Сергій Українець, голова Обєднання організацій роботодавців області Іван Дунець, керівники обласних, районних профорганізацій, рад по координації діяльності профспілкових організацій районів, міст, голови профкомів підприємств, установ та організацій. Вів засідання Голова Федерації профспілок області Геннадій Харьковський.

 

Під час засідання розглянуто та обговорено виконання Програми дій Федерації профспілок області на 2010-2015 роки, виконання профспілкового бюджету у 2012 році та затверджено бюджет ФП області на 2013 рік. Учасники ради звернулися до Прем’єр-міністра України М.Азарова щодо розв’язання ситуації, яка склалася з оплатою праці працівників бюджетної сфери (Додаток 1).

Підбиваючи підсумки виконання Програми дій профспілок області, Голова Федерації Геннадій Харьковський наголосив, що восени об’єднання профспілок Хмельниччини відзначить свій 65-річний ювілей, а до свята прийнято підходити з гарними здобутками. Чого ж вдалося досягти?

 

Попри труднощі і негаразди сьогодення, в області соціальне партнерство з кожним роком наповнюється реальним змістом. У 2012 році виконані основні зобов’язання влади, роботодавців і профспілок по Регіональній угоді щодо зменшення безробіття і створення нових робочих місць. Промислове виробництво зросло на 1%, в АПК - майже на 14%, введено в експлуатацію 365 тис.кв.м житла. Як і передбачалося угодою, середня зарплата щороку зростала на 16-16,9% і досягла в грудні минулого року 2728 грн., в лісовому господарстві – 2400, в освіті – 2500, в охороні здоров’я – 2300, в АПК - 2312 гривень. До речі, торік кожен працівник АПК, завдяки спільній роботі влади, роботодавців і профспілок, виконанню колдоговорів та угод усіх рівнів додатково отримав доходів у сумі 5800 гривень.

 

Зменшилася заборгованість із заробітної плати, а в галузях освіти і науки, охорони здоров’я, культури, соціальної сфери, АПК, лісового господарства, споживчої кооперації. На економічно активних підприємствах майже усіх районів області борги - відсутні.

 

- Ми ніколи не забували, що гідна праця – це безпечна праця, - наголосив Геннадій Харьковський. Рада Федерації профспілок, профспілкові організації всіх рівнів через своїх представників з охорони праці постійно тримають в полі зору питання охорони праці і здоров’я членів профспілок, профілактики виробничого травматизму. Налагоджена робота з теруправлінням Держгіпромнагляду, управлінням Фонду соціального страхування, територіальною Держінспекцією з питань праці. І це у квітні минулого року було підкріплено укладанням 4-сторонньої угоди про співпрацю щодо підвищення ефективності профілактики виробничого травматизму та поліпшення стану охорони праці. Рівень виробничого травматизму - зменшився.

 

У рамках Програми розроблялися і реалізовувалися заходи, проводилося навчання щодо підвищення ефективності колдоговірного регулювання, координації дій членських організацій по укладанню колдоговорів і угод. Для цього в минулому році президією розроблені, а радою затверджені Мінімальні стандарти, які профспілкові організації в 2013 році відстоюють при укладанні колективних договорів.

 

Виконуються завдання і щодо участі профспілок в управлінні Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, роботі комісій соціального страхування підприємств, установ, організацій.

 

До речі, усі напрями профспілкової роботи висвітлюються у віснику Федерації «Позиція».

Навчений, кажуть, - озброєний. Президія Федерації профспілок щорічно визначає заходи щодо навчання профактиву і підвищення ефективності діяльності Підприємства «Навчально-культурний центр «Побужжя» ФП області». Причому багато уваги приділяється молоді: торік комісією по роботі серед молоді при підтримці НКЦ «Побужжя» проведено семінари-навчання голів профорганізацій вузів, а також голів ПТНЗ і майбутніх представників профспілок, де немає профспілкових організацій.

 

За плідну працю – і шана. У ФП області використовуються засоби морального заохочення профактиву і ЗМІ - проводяться конкурси на звання «Кращий голова профкому», «Кращий лідер-жінка», «Кращий молодий профлідер», фотоконкурс «Наша робота – наше життя», відзначаються журналісти, які активно висвітлюють життя людини праці.

 

Приємно відзначити, що Федерація профспілок області стала ініціатором і одним з організаторів конкурсів на краще підприємство, кращого громадського інспектора з охорони праці. До речі, щороку ФП області відзначалася ФПУ в числі кращих у Всеукраїнському конкурсі по оздоровленню дітей, а Підприємство «Навчально-культурний центр «Побужжя» ФП області» за 2011 рік посіло ІІ місце серед профспілкових навчальних закладів України.

 

Ніби зроблено не мало. Але завдань, поставлених перед профспілками Програмою дій, - ще більше, що вимагає згуртованості та солідарності усіх профспілкових ланок. Ми повинні, перш за все:

- зробити рішучий крок у бік організаційно-фінансового зміцнення;

- посилити громадський контроль за дотриманням трудового законодавства, укладанням та виконанням Генеральної, Територіальної, галузевих угод, колективних договорів;

- здійснити організаційне забезпечення діяльності профспілок, виходячи з вимог сьогодення.

Перетворення в життя завдань Програми дій потребує справжньої профспілкової демократії, подолання негараздів заради розв’язання проблем членів профспілок, поліпшення життя людей найманої праці, заради профспілок в цілому.

 

 tymoch 260313

 

Ганна Тимощук, голова профкому Шепетівського цукрового комбінату:

- Частку в здійснення Програми дій профспілок області вносимо і ми. На підприємстві, яке є лідером галузі в Україні, належно дбають про виробництво і працівників. Щорічно на перспективу розробляються заходи вдосконалення, реконструкції, розвитку заводу. За останні роки проведена повна автоматизація, комп’ютеризація виробничих процесів, збільшено потужності, запроваджено енергозберігаючі технології. Сформовано колектив висококваліфікованих спеціалістів, чітко виконується колдоговір. З турботою про людей відремонтовано медпункт, придбано апаратуру у фізкабінет, діє маніпуляцій ний кабінет, в шатному розписі – сімейний лікар-кардіолог, відремонтовано побутові приміщення, є де перевдягнутися, холодна і гаряча вода. За 9-11 гривень можна смачно пообідати в заводській їдальні. За останні роки майже 150 дітей працівників оздоровлено на Чорноморському узбережжі. У 2011 році 10 висококваліфікованих фахівців заводу отримали ключі від 2-, 3-кімнатних квартир. У нас повністю відсутнє поняття заборгованості із зарплати, а багато заводчан за свою працю нагороджені «Знаком пошани» Мінагрополітики та продовольства України. Яка ж дяка від держави?

Всі наші здобутки – здобутки часів стабільності цін і роботи. Однак, останні два роки ціна на цукор в державі утримується на вкрай низькому рівні, цукровари змушені продавати його значно нижче собівартості. Перед підприємствами в такому випадку одна перспектива – згортання соціальних програм, скорочення працівників. А зменшення посівних площ ставить на межу виживання галузь в цілому. Натомість ринок для іноземних імпортерів – відкритий, з мізерним митом, без будь яких перешкод. В державі ж лунають пропозиції кількість вітчизняних підприємств довести до 20-25 проти 63-х у 2012 році і 77-ми - в 2011-му. Слід також врахувати, що це призведе до падіння виробництва супутніх підприємств (хімічної галузі, машинобудування).

Ми маємо принципово поставити питання перед урядовцями, Президентом України щодо збереження галузі. Його ціна – робота тисяч працівників і життя їхніх сімей.

 

 kindz 1

 

Голова Об’єднання організацій роботодавців області Іван Дунець:

- У трикутнику соціального партнерства ми чуємо один одного і це - важливо, але наразі нам дуже потрібна підтримка профспілок на центральному рівні, оскільки складається враження, що влада перебуває в якомусь іншому вимірі: урядом розробляються програми та соціальні проекти, які до багатьох областей просто не дійдуть. На мою думку, сьогодні ключове питання – зайнятість і саме через його призму має проходити все, що планується у державі. Ще не так давно лише в нашому обласному центрі на промислових підприємствах працювало до 50 тисяч осіб, сьогодні – вдесятеро менше. Щороку навчальні заклади всіх рівнів випускають в межах 30 тисяч молодих людей, це – потенційні шукачі роботи. Працевлаштувати їх - проблема.

Багато наших підприємств працюють нормально, виробляють якісну продукцію (ДП «Новатор», ВАТ «Укрелектроапарат» та інші). Чому 80-85% її іде на експорт, а купуємо закордонне? Це підтримка вітчизняного виробника?

З іншого боку, ми часто ведемо мову про створення власного, нового виробництва. Однак, давайте проаналізуємо чого в нас немає: взуття, комбайнів, побутової техніки? Є, але 70% - закордонне. Тож, можливо, слід дещо зачинити свої ринки для іноземних аналогів і купувати продукцію власного виробника, а те, чого немає, нехай приходить і виробляє чи будує інвестор. Наші ж люди матимуть роботу, зарплату.  

До речі, про який розвиток підприємств може йти мова, якщо вітчизняні банки дають кредити під 28-30%. Це роки виплат і ми – не конкуренти для зовнішнього економічного співтовариства. Кажуть, планується створення Банку реконструкції та розвитку – це вже серйозний плюс у майбутньому, але є прохання до профспілок, по-можливості, вплинути на прискорення цього процесу.

Проблем – багато, але ми всі перебуваємо в одному човні і ми – роботодавці теж чудово розуміємо турботи людей, бачимо як їм важко, тож готові долати труднощі спільно з владою, профспілками аби підтримати трудівників, колективи. Ми докладемо всі зусилля, щоб виконати свої зобов’язання.

 

kind 2334

 

Сергій Кіндзерський, директор виконавчої дирекції обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності:

- Тільки завдяки спільній роботі трьох сторін – соціальних партнерів (профспілок, влади і роботодавців) сьогодні нам вдається краще працювати у вирішенні окремих соціальних питань, які стосуються захисту працівників. Про те, що співпраця з кожним роком стає більш реальною, засвідчує зростання коштів, які залучаються на виплату різних адресних допомог.

Слід зазначити, що в минулому році на реалізацію Програми щодо відновлення здоров’я застрахованих осіб і членів їхніх сімей Фондом витрачено понад 28 млн.грн. Путівки отримали 4212 осіб, що вдвічі більше, ніж у 2011 році; більше було оздоровлено і дітей. Це красномовно свідчить про серйозну роботу і співпрацю сторін соціального партнерства, зокрема, Федерації профспілок області. Більше того, в поточному році області збільшена сума на дитяче літнє оздоровлення і бюджет обласного відділення, який по видатковій частині складає 209 млн.грн. Тож я щиро вдячний за плідну співпрацю!  

ukr 260313

 

Заступник Голови Федерації профспілок України Сергій Українець:

- Мені справді прикро, що маємо таку ситуацію з цукровою галуззю. Свого часу ми закликали всіх і на всіх рівнях добре подумати перш, ніж вступати в СОТ. Не послухали. Ми ж отримали аж 1,7% рівня захисту власного ринку. За таких умов і якщо кардинально нічого не міняти, нас справді завалять дешевим тростинним цукром, а власна галузь буде на межі виживання.

Я погоджуюся, що Україні в сучасних умовах потрібні інвестори, але не ті, що здебільшого, як це наразі і спостерігаємо, зацікавлені лише тому, що отримують вкрай дешеву робочу силу. Держава ж, яка себе поважає, такого не чинить, а залучає лише гідних партнерів.

Але, щоб отримати бажаний результат, потрібно розвивати соціальний діалог на усіх рівнях.

Я хочу зазначити, що Федерацією профспілок Хмельниччини підготовлено дуже хороший і кваліфікований проект рішення щодо розгортання подальшої роботи. Нагадаю, що торік ФПУ прийнято дуже важливе рішення про завдання профорганізацій у сфері громадського контролю за трудовим законодавством, охороною праці. Важлива, насамперед, організаційна робота організаційна робота: ми маємо обрости кваліфікованими кадрами. Кожен обком повинен мати, як мінімум півставки юриста, адже інакше як ми без цього зможемо захищати права людей на законодавчому рівні? Грунт ми вже підготували - на правлінні Фонду соцстрахування від нещасних випадків на виробництві прийнято рішення про фінансування та затверджено порядок фінансування навчання 20 тисяч профактивістів (15 тисяч - з питань охорони праці, 5 тисяч – з питань надання першої медичної допомоги) за рахунок коштів Фонду. Така ж квота встановлена для представників влади і роботодавців. Робота має будуватися у форматі короткострокової – 2-3 дні – підготовки. Чи це буде виїзний семінар, чи на базі навчального центру або ще якось інакше – вибір за вами. Завдання наступне: спершу навчитися самим, потім навчити людей, які вестимуть цю роботу надалі в кожній профспілковій ланці.

ФПУ два роки велася робота над програмою, основне завдання якої - поліпшення безпеки праці. Нам вдалося внести її в урядовий проект, підтриманий профільним комітетом Верховної ради, і чекаємо лише голосування. Програма містить, зокрема, положення щодо відновлення системи управління охороною праці в усіх органах виконавчої влади (щороку надаватиметься Національний звіт про стан безпеки праці), а також відновлення промислової медицини.

Ситуація по зарплаті в бюджетних галузях нам відома і відповідну роботу ми проводимо, натомість по фонду оплати праці картина вимальовується досить специфічна. Якщо глянути, як спрацювали колдоговори і угоди всіх рівнів, то маємо приріст фонду оплати праці щороку десь 40-60 мільярдів гривень. Провівши аналіз за останні п’ять років, виявили цікаву річ: у 2008-му ВВП впав на 1,2% від запланованого, фонд оплати праці – на 22,8% , це втратила не держава - працівники. І в наступних роках різниця між падінням ВВП та фондом оплати праці була разючою та неспіввимірною. Отож всі питання – до бізнесу.

Наступне. Ведучи мову про суттєве зменшення єдиного соціального внеску, ми прагнемо одного: щоб не впав у фінансову прірву Пенсійний фонд і щоб саме зменшення не було перекладене на плечі людей – працівників. Кажете, захмарні кредити у нас, - зверніться у закордонні банки, де вони значно нижчі. Під гарантії уряду.  

У своєму виступі заступник Голови ФПУ також розповів про новий проект Трудового кодексу, ситуацію з переглядом прожиткового мінімуму і споживчого кошика. Ми сподіваємося на позитивні результати. Деякі здобутки вже є – як от зростання доплат інвалідам праці. Поки що не вдалося домовитися з представниками МВФ, які наполягають на зростанні тарифів на газ для населення, але профспілки дали зрозуміти, що дадуть жорстку оцінку втручанню у внутрішню політику держави. Словом, боротьба – триває.  

Прес-центр ФП області

 

zala 260313

 

 

chark 260313