На розгляд Кабінету Міністрів України 6 березня було винесено проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження попереднього техніко-економічного обґрунтування національного проекту «Якісна вода» - забезпечення населення України якісною питною водою».
На основі аналізу, проведеного у ФПУ, було зроблено висновок, що запропонований проект не забезпечує вирішення низки базових проблем водопостачання та водовідведення в Україні, зокрема необхідності капітального ремонту або заміни основних фондів підприємств водопостачання та водоочищення, трубопроводів тощо. За прогнозами профспілкових фахівців, реалізація проекту не забезпечить удосконалення національних вимог (стандартів) до якості питної води відповідно до норм європейського законодавства (в частині застосування більш жорстких вимог до вмісту деяких шкідливих речовин у питній воді), так як цього не передбачено в документі. Основним напрямом діяльності згідно із зазначеним проектом буде комерційна складова, що передбачає створення розгалуженої мережі пунктів очищення та продажу води населенню.
Потрібно зазначити, що у документі вимоги до якості води й обладнання передбачаються на рівні європейських стандартів, також передбачається дотримуватися низького рівня цін на воду, що буде продаватись населенню.
- Однак, у проекті немає нічого інноваційного, - сказав, коментуючи цей проект розпорядження КМУ перший заступник керівника СПО об’єднань профспілок, заступник Голови ФПУ Г.В.Осовий, - за суттю передбачається лише використовувати вже існуючі в Україні технології очищення води, які опрацьовуються на обладнанні різних виробників в Україні різними приватними виробниками питної бутильованої води. Різниця між зазначеним проектом та існуючими виробниками фактично полягає у створенні значно більш розгалуженої спеціалізованої торгової мережі.
Профспілки внесли низку пропозицій до цього документу, зокрема, було зазначено, що реалізація проекту має здійснюватись виключно за рахунок коштів приватних інвесторів. Також потрібно створити дієвий механізм контролю за фінансуванням зазначеного проекту, з метою недопущення витрати на його реалізацію бюджетних коштів.
Не зважаючи на те, що реалізація цього проекту не передбачає вирішення багатьох проблемних питань у цій сфері життєдіяльності, однак, зазначений проект його можна використати, щоб за кошти приватних інвесторів створити додаткові умови для покращення водопостачання населення України (в комплексі з реалізацією вже існуючої державної програми «Питна вода»). Однак потрібно прописати механізм забезпечення недопущення комерціалізації та монополізації цього виду господарської діяльності, що призведе до зростання вартості питної води для користувачів.
З урахуванням зауважень та пропозицій зазначений проект розпорядження Кабінету Міністрів України було направлено на доопрацювання.
ІАЦ