__09.___

Прообрази майбутніх профспілок зароджувались уже в ході страйків 70-80-х років ХІХ сторіччя. У ці роки в Одесі виникли різноманітні товариства взаємодопомоги за професійними ознаками. Пізніше робітники почали підпільно організовуватись для боротьби за поліпшення свого економічного стану. Про це красномовно свідчать протестні виступи портових робітників навесні 1903 року. Портовикам тоді вдалося домогтись від адміністрації певних поступок економічного характеру. Та головний підсумок полягав у тому, що в ході страйку в Одесі була створена перша професійна ланка – нелегальний страйковий комітет, що знаменував собою оформлення професійної спілки моряків і портовиків. У квітні 1905 року в результаті загального страйку, до якого приєднались 17 тисяч суднових та берегових робітників, розпочала свою легальну діяльність „Реєстрація суднових команд”. Через рік вона була перейменована в „Професійне товариство суднових команд Чорноморського торгового флоту в місті Одеса” і на той час була єдиною організацією в Росії, яка регулювала трудові відносини. Ідея об’єднання отримувала все більше прибічників. Відтак, царська влада і роботодавці вдавались до будь-яких дій для придушення таких організацій. Профспілкові лідери пройшли через тюрми і каторгу, деякі з них отримали навіть смертну кару. Відтак діяльність продовжувалась в підпіллі та еміграції, випускались листівки і навіть газета „Моряк”.

У травні 1920 року було скликано перший губернський з’їзд професійних спілок, який заклав фундамент організованого профспілкового руху на Одещині, зібравши навколо себе трудящі маси і обравши першу Губпрофраду Одещини. На чолі губернської ради профспілок стояли Перепічко, Бровяков та Борисов.

30 травня 1920 року офіційно вважається днем народження вищого профспілкового органу Одещини. За даними статзвітності Губпрофради загальна чисельність членів профспілок в м. Одесі на 1 січня 1923 року нараховувала 46 тисяч чоловік. Серед них були профспілки: металооб’єднання, текстильтресту, тютюнтресту, шкіртресту, хіміків, швейників та друкарів.

28 жовтня 1928 року проходив VIII з’їзд Одеської окружної Ради профспілок (губернія була перетворена в територіальний округ).

В 1932 році вже діяла обласна Рада профспілок, яку очолював Ф.М. Кузьмиченко. На той час існувало 39 обкомів профспілок: земельних органів, медсанпраці, зернових радгоспів, місцевих підприємств, шоферів, судової прокуратури тощо.

В 1937 році була призупинена діяльність обласних Рад профспілок, а деякі профспілкові працівники репресовані. І лише в 1948 році назріла необхідність відновлення діяльності облпрофради.

25-26 жовтня 1948 року в Одесі відбулась 1-а обласна міжспілкова конференція профспілок, на якій було організовано обласну раду профспілок. На першому організаційному пленумі Одеської облпрофради головою було обрано Кірсанова П.Т., відповідальним секретарем Валетчика О.В., а також президію у складі 7 чоловік. Протягом 11 років керівництво місцевими профспілковими організаціями здійснювалось лише центральними комітетами профспілок. Відсутність на місцях міжспілкових керівних органів призвело до розрізненості дій галузевих профспілкових організацій і не було налагоджено обміну профспілкової роботи. На відновлену обласну раду профспілок було покладено проведення міжспілкових заходів і координацію спільних дій профспілкових організацій, спрямованих на розгортання соціалістичного змагання за виконання і перевиконання підприємствами виробничих планів, на подальше поліпшення матеріально-побутового становища і культурного обслуговування робітників і службовців, узагальнення і розповсюдження досвіду профспілкової роботи, здійснення керівництва міжспілковими та фізкультурними закладами.

20 грудня 1990 року на ХІХ Одеській обласній міжспілковій конференції профспілок відзначалось, що кризовий стан економіки, зниження життєвого рівня людей, перехід до ринку потребує від профспілок області об’єднання зусиль по захисту трудових, соціально-економічних прав і духовних інтересів трудящих, нових взаємовідносин, як внутріспілкових, так і з органами державної влади і господарського управління, місцевими радами, політичними партіями та громадськими рухами. Делегати прийняли постанову про створення Федерації професійних спілок Одеської області.

До складу Федерації профспілок Одеської області входять 27 галузевих членських організацій, Центральна Рада профспілки робітників морського транспорту України, Одеський дорожній комітет профспілки залізничників і транспортних будівельників та 10 профспілкових комітетів підприємств та установ м. Одеса. Загалом 4478 первинних профспілкових організацій чисельністю близько 450 тисяч членів профспілок. Найбільш чисельні членські організації профспілок: робітників морського транспорту, працівників освіти та науки, охорони здоров’я, комунального господарства, залізничників, держслужбовців, агропромислового комплексу. Охоплення профспілковим членством у цілому складає 95,5% від числа працюючих, студентів та учнів.

3 2002 року Федерацію профспілок Одеської області очолює Буратинський В’ячеслав Васильович. На профспілковій роботі він з 1982 року.

Основними документами, якими керується організація у своїй роботі, є Конституція України, Закон „Про професійні спілки, їхні права та гарантії діяльності”, Кодекс законів про працю України, Статут ФПО, Генеральна та Регіональна угоди тощо.

Регіональна угода між Одеською облдержадміністрацією, обласною організацією роботодавців та Федерацією профспілок Одеської області була укладена однією з перших в Україні – у 1991 році. З виконкомом Одеської міської ради угода про співробітництво укладається регулярно з 1999 року. В регіоні діє також тристороння соціально-економічна рада, де соціальні партнери спільно вирішують назрілі питання. Крім цього, ФП Одеської області підписала угоду про взаємодію з Територіальною держінспекцією праці в Одеській області (в жовтні 2004 року), а також з Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області (в травні 2005 року), з теруправлінням Держінспекції промнагляду за охороною праці в Одеській області (липень 2005 р.), з обласним центром зайнятості (у серпні 2005 р.), обласним відділенням Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань. Угода про співробітництво укладена з Федерацією профспілок Придністровської республіки.

9.04.09__009

Здійснюється обмін досвідом на міжнародному рівні: представники профспілок Швеції, Польщі, Німеччини, Норвегії, Росії, Молдови, Туреччини та інших країн відвідали Одесу з метою вивчення наших форм та методів роботи, а також керівники профспілок одеського регіону побували у своїх зарубіжних колег. Така співпраця продуктивно впливає на розвиток профспілкового руху.

Активно проводяться Дні ФПО в районах області, обласні семінари, круглі столи та навчально-інформаційні наради. Колективні договори в одеському регіоні укладено у понад 90 відсотків підприємств. Чисельність працівників, охоплених колдоговорами, складає понад 385 тисяч чоловік або 98% до середньосписочної кількості штатних працівників. Як крайній засіб відстоювання трудових прав та інтересів членів профспілок, ФПО та обласні комітети профспілок проводять акції протесту на регіональному рівні, а також беруть активну участь у Всеукраїнських акціях протесту профспілок. Здійснюється вагома правова допомога членам профспілок, у тому числі з участю правових інспекторів профспілок у судових розглядах позовів щодо порушення трудових прав.

1__09.____

2.03.09___012

Активно діє прес-центр ФПО, створений у жовтні 1997 року. З січня 1998 року виходить щомісячний прес-бюлетень „Одеспрофінформ”. На обласному державному телебаченні регулярно виходить півгодинна профспілкова телепередача. Голова Федерації профспілок Одеської області В.В.Буратинський частий гість у прямому телеефірі телекомпанії „Одеса плюс”. На прес-конференціях у ФПО переважно беруть участь близько 20-и представників ЗМІ, понад 10 представників телекомпаній. Випускаються журнали, буклети, методички, листівки та інш. Обкоми профспілок працівників охорони здоров’я, освіти та науки, ЦР профспілки робітників морського транспорту України мають власні газети.

Проводиться дитяче оздоровлення, в тому числі у двох дитячих оздоровчих закладах, які знаходяться у власності обласних організацій профспілок працівників держслужбовців, а також освіти та науки. Активізується робота з молоддю, залучення їх до профактиву та використання молодого потенціалу тощо.

Адреса: 65079, м.Одеса, Куликове поле,1.
Телефон: 7250-100. Факс: 722-45-38
E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.@te.net.ua
Сайт: http://www.fpodessa.org.ua